رسیدن به مشهد ۲۰۱۷ نیازمند همکاری تمام دستگاه ها است

تیم  کجارو
دوشنبه، ۱ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۰
رسیدن به مشهد ۲۰۱۷ نیازمند همکاری تمام دستگاه ها است

طبق مصوبه هیت وزیران، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور باید ردیف اعتباری متفرقه ویژه مشهد ۲۰۱۷ را در لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور پیش‌بینی و پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی در اختصاص اعتبار مربوط اقدام کند.

هیات وزیران با توجه به انتخاب شهر مشهد به‌عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی در سال ۱۳۹۶ (۲۰۱۷ میلادی) وظایف هر یک از دستگاه‌های اجرایی را در این زمینه تعیین کرد.

بر اساس این مصوبه که تا پایان سال ۱۳۹۶ لازم‌ الاجرا است، تدوین محورهای برنامه‌ریزی و اجرای اقدامات ویژه مرتبط با انتخاب مشهد به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام با موضوعات «مشهد و تمدن خراسان بزرگ»، «طوس و جایگاه آن در تکوین و بسط اندیشه ایرانی - اسلامی» و «مشهد و اندیشه ایران‌شهری» و گردشگری فرهنگی به‌عنوان محورهای کلان فرهنگی باید مورد توجه قرار گیرد.

همچنین طبق این مصوبه، شورای سیاست‌گذاری رویداد «مشهد، پایتخت فرهنگ اسلامی» با مسوولیت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی (رئیس) و عضویت استاندار خراسان رضوی، نماینده تام‌الاختیار رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، معاون علمی - فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی، نماینده تام‌الاختیار رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، شهردار مشهد، نماینده تام‌الاختیار وزیر امورخارجه، معاون وزیر راه و شهرسازی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نماینده وزارت اطلاعات، دبیر کل کمیسیون ملی آیسسکو در جمهوری اسلامی ایران و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی تشکیل می‌شود. شورای مذکور مکلف است با رویکرد فرهنگی نسبت به تعیین سیاست‌ها، تدوین برنامه‌های فرهنگی - اجتماعی و تهیه دستورالعمل‌های اداره جلسات مرتبط اقدام کند.

علاوه‌بر این، ستاد ملی شهرسازی رویداد «مشهد، پایتخت فرهنگ اسلامی» با مسوولیت وزیر راه و شهرسازی (رئیس) و عضویت معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی (دبیر شورا)، استاندار خراسان رضوی، نماینده تام الاختیار سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، نماینده تام‌الاختیار رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهردار مشهد و با دعوت از دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط (حسب مورد) تشکیل شود.

این ستاد نیز مکلف است نسبت به تدوین و هماهنگی برنامه‌های زیرساختی فضایی- کالبدی مرتبط با موضوع اقدام کند. ستاد برنامه‌ریزی و هماهنگی رویداد «مشهد، پایتخت فرهنگ اسلامی» هم با مسوولیت استاندار خراسان رضوی، به‌منظور اجرای سیاست‌ها و تصمیمات شورا و ستاد مذکور شکل می‌گیرد. از سوی دیگر، به‌منظور حفاظت از شأن و جایگاه حرم مطهر امام رضا (ع) در سیمای شهری، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مکلف است با همکاری دبیرخانه شورای‌عالی شهرسازی و معماری، آستان قدس رضوی و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط تا نیمه اول سال ۱۳۹۶ (۲۰۱۷ میلادی) نسبت به تعیین حریم منظر حرم مطهر رضوی و ابنیه تاریخی وابسته به آن و امکان‌سنجی ثبت جهانی محدوده حرم مطهر امام‌رضا (ع) اقدام کند. به علاوه، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز مکلف است با همکاری شورا و ستاد گفته شده در این تصویب‌نامه و سایر دستگاه‌های مربوط، نسبت به برگزاری نمایشگاه دوره‌ای حوزه تمدن خراسان بزرگ در دوران اسلامی اقدام کند. دستگاه‌های اجرایی ملی و استانداران مکلفند در اجرای برنامه‌های مرتبط با موضوع مشهد ۲۰۱۷ مشارکت کنند و برنامه‌های مذکور را در اولویت قرار دهند.

 

دیدگاه