شروع فصل کاوش های باستان شناسی

تیم  کجارو
یکشنبه، ۳۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۱۵
شروع فصل کاوش های باستان شناسی

پژوهشگاه میراث فرهنگی با آغاز فصل حفاری‌های باستان شناسی اعلام کرده است که در صورت تامین بودجه مورد نیاز می‌توانیم کاوش‌های دقیق و جامعی را در محوطه‌های مورد نظر انجام دهیم.

حمیده چوبک رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی درباره آغاز فصل کاوش‌های باستان‌شناسی گفت:

از اول مهر کاوش‌های باستان‌شناسی به دلیل مناسب بودن هوا در بسیاری از مناطق کشور آغاز می‌شود. همچنین شروع بسیاری از این کاوش‌ها به اعتباراتی بستگی دارد که به آنها تخصیص داده خواهد شد.

از هفته آینده دکتر عمران گاراژیان با هیات مشترک فرانسوی کاوش‌های بیشتری را در حوزه فرهنگی ارگ بم انجام خواهند داد. این همکاری با پایگاه جهانی بم انجام خواهد یافت. به خصوص در بخش پیش از تاریخ، کاوش‌های تل آتشین انجام می‌شود.

چوبک با اشاره به کاوش‌های تل آجری پاسارگاد که از اواخر شهریورماه توسط دکتر عسگری و آقای کالییری انجام خواهد شد ادامه داد:

کاوش‌های باستان‌شناسی از مهرماه شتاب بیشتری خواهند گرفت و حجم کارهای ما در این حوزه معمولا بیشتر خواهد شد. از جمله برنامه‌های کاوش در مازندران و شهرهای مهم  اسلامی خواهیم داشت.

همچنین در مورد کاوش‌های قلعه الموت نیز گفت که منتظر اعتباراتی در شأن پروژه الموت هستیم تا کار را شروع کنیم. اگر این چند وقت کاری انجام نشده، به دلیل کمبود اعتبارات بوده است، اما اکنون هر روز به تعداد گردشگران ما اضافه می‌شود و مردم بیشتر از قبل این منطقه را شناخته‌اند.

رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی تصریح کرد که جزیره ابوموسی نیز اولویت نقشه باستان‌شناسی خلیج‌فارس است که برنامه‌ریزی‌های جامعی برای آن انجام شده است. این جزیره جزو اولویت‌های ما قرار خواهد گرفت.

چوبک درپیان اضافه کرد که بازنگری کاوش‌های تپه آسیاب کرمانشاه نیز انجام خواهد شد. یکی از نکات جالب این تپه این است که از ۹ هزار سال پیش نشانه‌هایی از اولین استقرارها شناسایی شده است. پروژه بازنگری این محوطه پنج‌ساله است و کاوش‌های قبلی تاریخ‌گذاری خواهند شد.

 

منبع مهرنیوز
برچسب‌ها باستان شناسی

دیدگاه