پرش فوق العاده چترباز آمریکایی بدون چتر نجات

زهره زرشکیان | چهار شنبه, ۱۳ مرداد ۹۵ ساعت ۰۸:۳۰

لوک ایکنز چترباز کهنه‌کاری است که تجربه‌ی ۱۸۰۰۰ پرش را دارد و به‌عنوان بدلکار در فیلم مرد آهنی ۳ حضور داشته است. ایکنز اخیرا در اقدامی جسورانه و بدون چتر، از هواپیما پریده است. در ادامه می‌توانید ویدیو و تصاویر این پرش فوق‌العاده و پرهیجان را مشاهده کنید. همراه کجارو باشید.

لوک ایکنز (Luke Aikins) که سال‌هاست به عنوان چترباز فعالیت می‌کند، بدون لباس پرواز یا چترنجات از هواپیما بیرون پرید تا سقوط آزاد ۷۶۲۰ متری‌اش را آغاز کند. قرار بود دو دقیقه بعد از آغاز این سقوط آزاد، به عنوان اولین چتربازی که چنین شاهکاری را انجام می‌دهد در هنگام فرود خانواده‌اش را در آغوش بگیرد. اما این تلاش جسورانه برای تغییر رکورد جهانی، در لحظات آخر بدون مشکل نبود.

سقوط آزاد لوک ایکنز چترباز آمریکایی

ایکنز از زمان نوجوانی، از ارتفاعات خارق‌العاده‌ای از هواپیما به بیرون پریده است.

ایکنز از زمان نوجوانی، از ارتفاعات خارق‌العاده‌ای از هواپیما به بیرون پریده است. او با ثبت بیش از ۱۸۰۰۰ پرش، به آموزش فلیکس بامگارتنر (Felix Baumgartner) کمک کرده است که پرش مافوق صوت را انجام داد. همچنین بدل‌کاری‌های مختلفی از جمله حضور در مرد آهنی ۳ را انجام داده است.

لوک ایکنز چترباز آمریکایی

اما حتی برای مردی که بیش از هرکار دیگری در دنیا سقوط آزاد را تجربه کرده است، این پرش از آسمان تجربه‌ی متفاوتی بود. ایکنز بدون چتر و لباس پرواز، برای هدایت خود به سمت تور (محل فرودش) فقط از جریان هوا کمک گرفت. این تور ۹۳ متر مربعی که تنها نقطه‌ی امید زنده ماندن او بود، در صحرای کالیفرنیای جنوبی منتظر فرود ایکنز بود.

ایکنز در حال سقوط بدون لباس پرواز یا چتر نجات، تنها از جریان هوا برای هدایت خود به سمت تور کمک گرفت.

سقوط آزاد چترباز امریکایی از ارتفاع ۷.۶ کیلومتری زمین

اما در روزهای قبل از پرش، انجمن بازیگران آمریکا – اتحادیه هنرمندان رادیو و تلویزیون (SAG-AFTRA) (اتحادیه کارگری نظارت بر رویداد) مداخله کردند. یاهو گزارش کرد که این کار، امری غیرممکن را رواج می‌دهد و ادعا کرد که به دلیل مسائل ایمنی، بدون استفاده از چتر نجات به ایکنز اجازه پرش نخواهد داد.

لوک ایکنز در تمرین پرش

لوک ایکنز در یکی از تمرینات پرش خود

لوک ایکنز در تمرین پرش

لوک ایکنز در یکی از تمرینات پرش خود

ایکنز در تمرینات خود نیز چتر نجات نپوشیده بود. همراه داشتن چتر نجات حتی درصورتی‌که بدون استفاده می‌ماند، هنگام پرش و فرود برای او خطرآفرین بود. خوشبختانه ایکنز مجبور نبود هنگام اوج گرفتن هواپیما تا ارتفاع ۷۶۲۰ متری ریسک کند و تصمیم خود را تغییر دهد.

ایکنز بدون چترنجات راس ساعت ۱۱ خود را به سوی کتاب رکوردهای جهانی پرتاب کرد. ایکنز با همراهی سه چترباز دیگر این پرش جسورانه را آغاز کرد. در ابتدا چند چرخش در هوا اجرا کرد که در تمرینات و مانورهایش انجام داده بود. دو دقیقه بعد با ایمنی کامل روی توری که در نظر گرفته شده بود فرود آمد.

سقوط آزاد چترباز آمریکایی

سقوط آزاد چترباز آمریکایی

در ارتفاع ۵۴۸۶ متری، ماسک اکسیژن حذف شد و دودی که از پاهای همکاران او پخش می‌شد به تماشاچیان این امکان را می‌داد که به راحتی موقعیت آن‌ها را در آسمان دنبال کنند. در ارتفاع حدود ۱۲۱۹ متری، همراهان ایکنز چترهایشان را باز کردند تا او بخش نهایی این پرش را به تنهایی و بدون چتر ادامه دهند.

سقوط آزاد چترباز امریکایی
درست ثانیه‌ای قبل از برخورد با تور، ایکنز به پشت چرخید و در تور فرود آمد.

درست ثانیه‌ای قبل از برخورد با تور، ایکنز به پشت چرخید و در تور فرود آمد. ایکنز بی‌حرکت روی تور بود و باعث شد لحظه‌ای تردید ایجاد شود. اما همزمان با خوشحالی تماشاچیان و تایید سلامت او از طرف کادر پزشکی، ایکنز دستانش را به نشانه‌ی شادی در هوا تکان داد.

لوک ایکنز چترباز آمریکایی

ایکنز می‌گوید:

بیش از هر زمان دیگری از نظر جسمی و ذهنی نسبت به خودم سخت‌گیری کردم، اما باید ثابت می‌کردم که این کار شدنی است.

در ویدیوی زیر می‌توانید این پرش فوق‌العاده را تماشا کنید:

دیدگاه