خرید سوغات از اروپا ؛ بایدها و نبایدها

مینا رهبری | دوشنبه, ۱۸ مرداد ۹۵ ساعت ۲۲:۱۵

نام مسافرت و سوغاتی با هم عجین شده است. هنگام سفر بخشی از دغدغه‌مان آوردن سوغاتی خوب و مناسب برای عزیزانمان است. تا به حال به این فکر کردید که اگر روزی به اروپا سفر کردید، چه سوغاتی‌هایی باید بخرید؟ هر کدام از کشورها با توجه به تاریخ و فرهنگ خود سوغاتی‌های مختلفی دارند.  با کجارو همراه باشید تا با بایدها و نبایدهای خرید سوغاتی‌ در کشورهای اروپایی بیشتر آشنا شوید.

مسافرت خارج از کشور به این معنی است که هنگام برگشت به خانه مقدار زیادی خرده ریز با خود بیاورید. اغلب کشورهای اروپایی سوغاتی‌های کلیشه‌ای دارند که میلیون‌ها گردشگر هر ساله چندین یورو بابت آن‌ها پول پرداخت می‌کنند. اما بیشتر این سوغاتی‌ها ارزش زیادی ندارند. اینجا به معرفی سوغاتی‌های کلیشه‌ای اروپا می‌پردازیم که نباید خرید، همچنین چند جایگزین برای آن‌ها معرفی می‌کنیم.

اتریش

از جمله سوغاتی که از اتریش نباید خرید، نوعی شلوارک چرمی است. مردم اتریش این لباس سنتی را می‌پوشند و شاید به نظر مضحک برسد. به‌ علاوه شما نمی‌توانید هر ساله در جشن هالووین در اتریش باشید و این لباس را بپوشید.

سوغات اتریش

به جای این سوغات، می‌توانید «شکلات موتزارت» بخرید. این شکلات معروف طعمی شیرین دارد و پر از بادام است. 

سوغات اتریش

بلژیک

سوغات کلیشه‌ای بلژیک شکلات است. در اروپا با شنیدن نام بلژیک اولین چیزی که به ذهن می‌رسد شکلات است. 

سوغات بلژیک

به جای شکلات، می‌توانید شیرینی زنجبیلی و عسل بخرید. شیرینی‌های این کشور بسیار خوشمزه‌اند و در دهان آب می‌شوند. اگرچه بلژیک قطب تولیدکننده‌ی عسل در اروپا نیست، اما می‌توانید عسل‌های مرغوب با کیفیت بسیار عالی در مغازه‌های این کشور پیدا کنید.

سوغات بلژیک

دانمارک

سوغات مشهور دانمارک پری دریایی کوچک است، چون یکی از شخصیت‌های داستان‌های تخیلی است. 

سوغات دانمارک

به جای آن می‌توانید «مجموعه‌ی LEGO فرودگاه بیلوند» را تهیه کنید. این مجموعه را فقط می‌توانید از فرودگاه «بیلوند» دانمارک خریداری کنید، چون این مجموعه منحصرا در این فرودگاه عرضه می‌شود، طراحی آن در این شهر صورت گرفته و کارخانه‌ی سازنده‌ی آن نیز هنوز هم در همان شهر است.

سوغات دانمارک

فنلاند

سوغات فنلاند

معروف‌ترین سوغاتی که در این کشور می‌توانید پیدا کنید، کنسرو گوشت گوزن است. به جای این نوع گوشت می‌توانید گوشت خشک شده‌ی گوزن را بخرید که بسیار خوشمزه‌تر است.

فرانسه

کلاه گرد و نرم پشمی از جمله سوغاتی است که همه جای این کشور به فروش می‌رسد و همه جا به آن دسترسی دارید.

سوغات فرانسه

می‌توانید به جای این کلاه‌ها از شیرینی‌های خوشمزه و معروف فرانسه بخرید یا می‌توانید انواع قهوه و چای را امتحان کنید. در این کشور می‌توانید انواع چای با رنگ‌ها و طعم‌های مختلف بیابید. اگر اهل فرهنگ و هنر هستید، پاریس جایی است که می‌توانید بهترین‌ کتاب‌ها و شاهکارهای ادبی جهان را پیدا کنید.

سوغات فرانسه

آلمان

مرد کوچک چراغ راهنمایی از نمادهای آلمان است و امروزه به‌عنوان سوغاتی این کشور به فروش می‌رسد. این شخصیت از چراغ‌های راهنمایی  آلمان شرقی سابق گرفته شده و در گذشته یادآور نماد «جمهوری دموکراتیک آلمان» بود. امروزه آلمان  از این آدمک‌ها اشباع شده است.

سوغات آلمان

به جای این آدمک‌ها می‌توانید یک سوغاتی خوشمزه بخرید. پاستیل‌های آلمان بسیار خوشمزه هستند و برای عاشقان پاستیل، سوغاتی بسیار جذابی است. اما اگر به پاستیل علاقه‌ی زیادی ندارید، می‌توانید یک «ساعت دیواری کوکو» برای دوستانتان هدیه بیاورید. 

سوغات آلمان

سوغات آلمان

مجارستان

شاید همه‌ی ما تجربه‌ی بازی و سرگرمی با مکعب‌های روبیک را داشته باشیم. قبل از اختراع گوشی‌های هوشمند مردم برای گذراندن وقت با این مکعب‌ها مشغول بودند. این مکعب، سوغات مجارستان است و امروزه در هر کجای جهان می‌توانید آن‌ها را بیابید.

سوغات مجارستان

به جای اینکه برای دوستانتان مکعب روبیک بخرید، می‌توانید برایشان «صورتک‌های محلی» سوغاتی بیاورید. این اسباب‌بازی‌های محلی بسیار زیبا هستند و می‌توانید آن‌ها را از فروشگاه‌های مجارستان تهیه کنید.

سوغات مجارستان

ایرلند

در ایرلند لباس‌ها و کلاه‌هایی می‌توانید پیدا کنید که روی آن نوشته شده «مرا ببوس، من ایرلندی هستم.» فلسفه‌ی این جمله از آنجایی آمده است که مردم ایرلند اعتقاد دارند، اگر «سنگ بلارنی» را ببوسند، برایشان خوش شانسی می‌آورد. این سنگ در «قلعه‌ی بلارنی»، در فاصله‌ی ۸ کیلومتری شهر کورک ایرلند قرار گرفته است. ایرلندی‌ها می‌گویند اگر کسی امکان بوسیدن این سنگ را نداشته باشد، بوسیدن یک ایرلندی به همان اندازه خوش شانسی می‌آورد.

سوغات ایرلند

به جای این چیزها می‌توانید صابون‌های اصلاح «کلارک دوبلین» را بخرید. این صابون‌های طبیعی ترکیبی از چوب سدر، جلبک دریایی دانگال، موم میث، گیاه دم اسب و آب چشمه‌های ایرلند هستند.

سوغات ایرلند

ایتالیا

«مینیاتورهای کولوسئوم» از سوغات مشهور ایتالیا است. این تندیس‌های کوچک احتمالا در رم اختراع شده‌اند، درست زمانی که امپراتوری رم سقوط کرد. 

سوغات ایتالیا

اگر کمی دست و دلباز باشید می‌توانید از طلا و جواهرات مشهور ایتالیا یادگاری ببرید. کیف و کفش چرم هم جز گزینه‌های سوغاتی این کشور است. 

سوغات ایتالیا

هلند

کفش‌های چوبی سوغاتی است که می‌توانید آن را در جای جای هلند پیدا کنید. اگر از این کفش‌ها بخرید، بعید است که واقعا از آن‌ها استفاده کنید. 

سوغات هلند

اگر خواستید به جای این کفش‌ها سوغاتی دیگری بخرید، حتما شیرینی «استروپ ویفر» هلند را امتحان کنید. حتی آوردن پنیر هلندی به خانه نیز ایده‌ی بدی نیست.

سوغات هلند

لهستان

جعبه‌های چوبی کنده‌کاری شده از سوغاتی‌های محبوب لهستان است. متاسفانه هر چه به سمت شرق اروپا پیش می‌روید، این جعبه‌ها همه جا قابل رؤیت است. 

سوغات لهستان

اگر می‌خواهید به کسی هدیه‌ی چوبی و هنر دست بدهید، به جای این سوغات کلیشه‌ای شطرنج چوبی کنده‌کاری شده بخرید. 

سوغات لهستان

اسپانیا

در اسپانیا نوعی آلت موسیقی وجود دارد که اغلب جنس آن از چوب ضخیم است و به آن «قاشقک» می‌گویند. قاشقک‌های جیبی از مشهورترین سوغاتی‌های این کشور است.

سوغات اسپانیا

اگر نمی‌خواهید هدیه‌ای کلیشه‌ای بخرید، به جای این قاشقک‌ها می‌توانید زعفران یا زیتون و روغن زیتون سوغاتی بیاورید که در ایران نیز بسیار طرفدار دارند. همچنین می‌توانید از برندهای معروف در این کشور لباس‌های شیک بخرید.

سوغات اسپانیا

سوئد

همه‌ی ما با وایکینگ‌ها و کارتون آن‌ها از دوران کودکی آشنایی داریم. کلاه وایکینگ‌ها سوغات بسیار معروف سوئد است. شاید اگر یکی از آن‌ها را برای دوستتان سوغاتی بخرید، بسیار شگفت‌زده شود.

سوغات سوئد

اگر از خرید این کلاه‌ها صرف نظر کردید می‌توانید به جای آن از کیف‌های کوچک کمری بخرید.

سوغات سوئد

سوئیس

اغلب افرادی که به سوئیس سفر می‌کنند برای عزیزانشان از ساعت‌های کوکو سوغاتی می‌آورند. 

سوغات سوئیس

اگر ساعت با سلیقه‌ی شما جور نبود می‌توانید زنگوله بخرید. اگر بیشتر دست و دلباز بودید یک حساب بانکی مخفی سوغاتی بیاورید! یا می‌توانید حتی چاقوی سوئیسی بخرید. قطعا این چاقوها به محبوبیت و شهرت ساعت کوکو هستند با این تفاوت که هر کسی به این چاقوها با قابلیت زیاد آن‌ها نیاز دارد.

سوغات سوئیس

سوغات سوئیس

انگلیس

خرس عروسکی گارد سلطنتی یکی از هدیه‌های کوچکی است که می‌توان از انگلستان به‌عنوان یادگاری خرید که چندان گران هم نیست. 

سوغات انگلیس

به جای این خرس‌های کوچک می‌توانید یک قوری زیبا یا ماگ‌هایی با طرح‌های مختلف بخرید. 

سوغات انگلیس

منبع thrillist

دیدگاه