چگونه با سفر کردن دور دنیا، زندگی کنیم؟

مریم حیدرشناس
چهار شنبه، ۳ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۰
چگونه با سفر کردن دور دنیا، زندگی کنیم؟

حتما تا به حال در  مورد کسانی که با سفر کردن دور دنیا زندگی می‌کنند بسیار شنیده‌اید، عکس‌های اینستاگرام آنها را نگاه کرده‌اید، وبلاگ‌های آن‌ها را خوانده‌اید و شیفته ماجراجویی‌های مسحورکننده آن‌ها شده‌اید. آن‌ها "تاثیرگذاران" رسانه اجتماعی لقب گرفته‌اند که سفرهای بسیاری را تجربه می‌کنند و به نحوی مسحور کننده و افسانه‌وار زندگی می‌کنند. در حالی‌ که اکثر ما فقط رویای این زندگی را برای خود مجسم می‌کنیم.

شاید پیش خود فکر می‌کنید که این افراد ماجراجو بدون دریافت هیچ پولی سفر می‌کنند اما درواقع پست‌های آن‌ها در فضای مجازی تصاویر برندهای مختلف است و این کار نوعی بازاریابی است. حتما با خود می‌گویید آن‌ها چطور این کار را می‌کنند و موفق هم می‌شوند؟ و آیا شما هم قادر به انجام این کار هستید؟

با برخی از این افراد که تعدادشان هم کم نیست مصاحبه‌ای صورت گرفته و سوالاتی از آن‌ها پرسیده شده که پاسخ آن‌ها در قالب ۸ نکته کلیدی برای شما آورده شده است. با استفاده از این نکات می‌توانید سفر کردن و درواقع شغل خود را آغاز کنید.

 بازاریابی حرفه‌ای باشید!

پول درآوردن از اینستاگرام، وبلاگ‌نویسی و رسانه‌های اجتماعی نوعی شغل و در واقع نوعی بازاریابی است. از نظر مالی بازاریابی موفق نیاز به مشتری دارد و شما می‌توانید با پایه‌گذاری اصول دشوار بسیاری مانند برندها و شبکه‌های مختلف برای خود مشتری جلب کنید. در واقع پستی در مورد عکس مسیر سفر یا هتل و یا هر چیز دیگری در اینستاگرام می‌گذارید و این پول است که اتوماتیک وارد حساب بانکی شما می‌شود. البته ساختن برند برای شما زمان‌بر خواهد بود.

راه‌های مختلف بسیاری برای این بازاریابی وجود دارد. "کریستین آدیس" می‌گوید وقتی نویسنده‌ای آزاد بوده، زندگی همراه با سفر خود را آغاز کرده و ۶۰۰ دلار درماه حقوق دریافت می‌کرده است. او می‌گوید" این مبلغ پول زیادی نبود اما من در کشوری ارزان و به نحوی مقتصدانه زندگی می‌کردم. چرا که نیاز داشتم این کار را انجام دهم. آنچه که اکثر مردم در مورد این کار نمی‌دانند این است که این شغل زمان زیادی می‌برد و مثل یک تلاشگر کارآفرین باید بر روی آن سرمایه‌گذاری کرد."

هر مشتری نیازها و انتظارات مختلفی دارد. برخی به شما اختیار تام می‌دهند درحالی‌که برخی دیگر می‌خواهند تک تک پست‌ها را قبل از انتشار بازبینی و ویرایش کنند. تمام این موارد قرارداد شما را تشکیل می‌دهند. بنابراین می‌بینید که این کار هم همچون کارهای تجاری یا دفتری نوعی کسب و کار به نظر می‌رسد. درواقع نوعی کسب و کار بازاریابی است.

حتما باید سفر کنید تا تخصص ارزشمندی در سفر کسب کنید!

اینستاگرام

قطعا نمی‌توانید متخصص سفر شوید بدون اینکه هیچ تجربه‌ای از سفر داشته باشید. بنابراین اگر در کارتان جدی هستید در طول هفته به کار دفتری خسته کننده و تمام وقت خود بپردازید اما آخر هفته‌ها به سفر بروید. یا کار خود را به مدت ۱ سال متوقف کنید و به سفر بروید تا تجارب موردنیاز برای ساخت برند خود را کسب کنید.

بخشی از سفر که عاشق آن هستید را بیابید و در مورد آن تخصص کسب کنید. سوار اتوبوس محلی‌ها در آمریکای مرکزی شوید یا روی تخته‌ای چوبی در جنگل بخوابید. باید قبل از این‌که در مورد سفر بنویسید، یاد بگیرید که چطور سفر کنید. "دیو" و "دیب " که در این حرفه فعالیت دارند می‌گویند به مدت ۷ سال سفر کرده‌اند و بعد شروع به اشتراک‌گذاری ماجراهایشان کرده‌اند.

برنامه‌ریزی داشته باشید!

اینستاگرام

این شغل هم مثل کسب و کارهای دیگر است بنابراین نیاز به برخی برنامه‌ریزی‌ها دارید مثلا لیست اهداف، استراتژی پیشرفت و.... اما باید بدانید که پرو بال دادن زیاد به برنامه‌ها محتمل‌ترین راه شکست شماست.  اگر نمی‌دانید از کجا شروع کنید، جای نگرانی نیست. پیشنهاد ما نقاط مهم جنوب شرق آسیاست.

یکی از اعضای شبکه "وقفه سفر" می‌گوید: "صادقانه بگویم، نمی‌دانم بهتر است از کجا شروع کنید. دومین مقاله من ویروسی شد و تقریبا ۷۰۰۰۰ بار در اینترنت به اشتراک گذاشته شد و من نمی‌توانستم کاری بکنم. این اتفاق برای من تبدیل به یک فرصت از دست رفته شد. من در مورد رسانه اجتماعی اطلاعاتی داشتم اما نیاز به یادگیری مهارت‌های دیگری نیز بود تا از پس این مشکل بربیایم. تحقیقات زیادی در زمینه تجارت الکترونیک و مدل‌های کسب درامد انجام دادم، عکاسی یاد گرفتم و اینکه چطور وبسایت خود را بسازم. نقاط ضعف و قدرت خود را تحلیل کردم و آن‌چه را که می‌توانستم انجام دهم و آنچه را که نمی‌توانستم و باید یاد می‌گرفتم برای خود مشخص کردم."

مقاومت کنید!

وبسایت‌های بسیار زیادی در زمینه سفر وجود دارد اما بیشتر آنها به دردنخور و یا زیاده‌گو هستند. با برند منحصربه‌فرد خود، که شما را در بین همه متمایز می‌کند، باید در برابر این حجم انبوه ایستادگی کنید.

به یاد داشته باشید که با خاص شدن، قدرت می‌گیرید. وقتی تمام سایت‌های گردشگری عمومی را در دست می‌گیرید در واقع فرصت‌های عمومی را به دست آورده‌اید. با تمرکز کردن بر روی یک موقعیت خوب، فرصت‌های بی‌شماری با متقاضیان کمتری پیش روی شما قرار خواهد گرفت و اغلب، شما را بسیار سریع‌تر از تلاشتان به‌سوی موقعیتی تخصصی  سوق می‌دهد.

"کرستن آلانا" از گروه "هوانوردان و یک دوربین" توصیه می‌کند: یک موقعیت خوب انتخاب کنید و آن را رها نکنید!" او می‌گوید:"این روزها افراد بسیاری در رسانه‌های اجتماعی فعالیت دارند که می‌خواهند "تاثیرگذار" نامیده شوند. بنابراین نمی‌توانید تنها با پست گذاشتن در مورد سفر، غذا و یا مدگرایی موفق شوید بلکه باید خاص شوید."

تا جاییکه می‌توانید شبکه بسازید و آن‌ها را حفظ کنید!

اینستاگرام

شما باید افراد مهم در این شغل را بشناسید ازجمله: سایر وبلاگ‌نویسان متخصص، نمایندگان برندها، عکاسان و خبرنگاران، دفاتر گردشگری و گروه‌های توریستی. این امر شما را به‌سوی فرصت‌های جدید و ساخت برندهای مهم سوق خواهد داد. "دیو" و "دیب" می‌گویند: " ما با سایر وبلاگ‌نویسان حوضه سفر همکاری می‌کنیم و این کار باعث پیشرفت ما می‌شود. بدین‌ترتیب مخاطبان بیشتری به دست می‌آوریم و توجه حامیان مالی را به خود جلب می‌کنیم."

"کریستین آدیس"، وبلاگ‌نویسی دیگر، می‌گوید:" من در ابتدا به عنوان نویسنده مهمان در وبلاگ‌های بزرگ فعالیت می‌کردم تا اسمم شناخته شود. این کار برای رسیدن به موفقیت ضروری بود."

اینستاگرام هم مفید است اما به تنهایی کافی نیست!

با پست گذاشتن و هشتک گذاری در اینستاگرام نمی‌توانید به تخصص دست یابید و از طریق این شغل زندگی خود را بسازید. حتی اگر صفحه اینستاگرام گردشگری شما صدها هزار مخاطب داشته باشد، بازهم نیاز به وبلاگی فعال، فیس بوک، توییترو.. علاوه بر اینستاگرام  دارید.

بهتر است در تمام رسانه‌های اجتماعی پست بگذارید زیرا هرکدام از آنها مخاطبان خاص خود را دارند. ممکن است کسانی که شما را در فیس بوک دنبال می‌کنند هرگز به اینستاگرام خود سر نزنند و یا کسانی که شما را در اینستاگرام دنبال می‌کنند وب‌سایتتان را چک نکنند. با استفاده از تمام رسانه‌ها می‌توان به مخاطبان مختلفی دست یافت.

رسانه اجتماعی "اجتماعی" است

کلید موفقیت در اینستاگرام یا هر رسانه اجتماعی دیگری اجتماعی بودن است. بسیاری از افراد به این موضوع اهمیت نمی‌دهند اما این مساله کلید "بخشی از جامعه دیجیتال شدن" است. پست‌ها و عکس‌هایی که می‌گذارید بیانگر سطح تعهد شما هستند.

برند، برند، برند و باز هم برند!

زندگی شما برند شماست. هیچ چیز مهمتر از برند شما نیست. اما اگر تمام فکر و ذکرتان ساخت آن نباشد، زندگی شما نخواهد شد. شما باید مشتاقانه هر لحظه خود را صرف ساختن رسانه اجتماعی و برند خود کنید. سفر کردن یک شغل است و مثل هر شغل دیگری نیاز به تحمل مشقت فراوان در دوره زمانی طولانی دارد. با این وجود برخلاف کارهای پشت میزی روح آزار که اغلب مردم زندگی‌شان را با آن سپری می‌کنند، سفر کردن شغلی رویایی است و با وجود مشقت‌های فراوان امکان‌پذیر است.

 

مطالب مرتبط:

    منبع thrillist

    دیدگاه