روستای دافن: مرکز کپی نقاشی‌های مشهور در چین

روستای دافن: مرکز کپی نقاشی‌های مشهور در چین

سعیده خلیلی‌صفا
| جمعه, ۲۹ مرداد ۹۵ ساعت ۱۸:۰۰

کشور چین در خصوص کپی‌برداری و تکثیر در بیشتر زمینه‌ها از جمله لوازم الکترونیک، پوشاک، دارو، دی‌ وی‌ دی (DVD)، غذا و ... دارای شهرت جهانی است. یکی از جالب‌ترین موارد در این رابطه که به تجارت سودآوری نیز تبدیل شده، جعل و تکثیر آثار هنری است که دامنه مشتریان آن در اقصی نقاط جهان جهان - از نیویورک تا توکیو - گسترده است. برای اطلاع بیشتر از این تجارت جعلی و پر سود در ادامه مطلب همراه کجارو باشید.

دافن نام روستایی کوچک در حومه لانگانگ، شنزن است که عمده ساکنان آن به کار کپی و تکثیر آثار هنری غرب به منظور فروش نقاشی‌های خود به فروشگاه‌ها، رستوران‌ها، هتل‌ها، گالری‌ها و مشتریان خوش ذوق در این حرفه اشتغال دارند. به عبارت دیگر، در این روستا در حدود ۵،۰۰۰ هنرمند زندگی می‌کنند که در بیش از ۶۰۰ گالری‌ روستا مشغول به کار بوده و سالانه در حدود ۵ میلیون نقاشی رنگ روغن تولید می‌کنند.

روستای دافن

سرآغاز این شغل در منطقه به سال‌های دهه ۱۹۹۰ میلادی باز می‌گردد. در این سال‌ها گروهی متشکل از ۲۰ نفر هنرمند به سرپرستی تاجری به نام هوآنگ جیانگ (Huang Jiang) در این منطقه ساکن شده و شروع به کپی آثارهنرمندان بزرگی چون ونگوگ و لئوناردو داوینچی کرده و سپس با مبلغ ارزانی آن‌ها را به مشتریان خود در اقصی نقاط دنیا فروختند. تجارت آن‌ها در مدت اندکی رونق گرفت و به این ترتیب دامنه کار این گروه نیز گسترش یافت. از اینرو، برای تکمیل به موقع سفارش‌های خود از اهالی منطقه نیز برای اشتغال دعوت کردند و حتی تعدادی از هنرمندان از سایر نقاط به دافن عزیمت کرده و در آنجا ساکن شدند. و در نتیجه، بنا به گزارش چاینا دیلی (China Daily) روستای دافن تولید نزدیک به ۶۰ درصد آثار هنری جعلی جهان را در اختیار گرفت.

روستای دافن

بسیاری از هنرمندان شاغل در این منطقه بصورت کاملا حرفه‌ای و آکادمیک دوره‌های آموزشی را در این زمینه طی کرده‌اند و روزانه ده‌ها قطعه از این آثار را با مهارت تمام خلق می‌کنند. همچنان که در تصویر نیز قابل مشاهده است، اثر پرتره ونگوگ توسط هنرمندی به نام ژئو کیانگ‌دونگ در مدت یک و نیم ساعت آماده می‌شود. این هنرمند چنین اظهار کرده است که تاکنون بالغ بر ۷۰،۰۰۰ قطعه از آثار ونگوگ را نقاشی کرده و با مبلغی در حدود ۲۰۰ تا ۱،۵۰۰ یوآن (معادل ۳۰ تا ۲۳۰ دلار) به فروش رسانده است.

روستای دافن

روستای دافن

روستای دافن

روستای دافن

روستای دافن

روستای دافن

روستای دافن

روستای دافن

منبع amusingplanet
برچسب‌ها چین نقاشی

دیدگاه  

    تبلیغات