هابیتون کجاست؟

محبوبه رستمی | یکشنبه, ۲۴ مرداد ۹۵ ساعت ۰۷:۴۵

بعید است کسی پیدا بشود که با سری فیلم‌های مشهور ارباب حلقه‌‌ها  و  ماجراهای هابیت‌های دوست داشتنی آشنایی نداشته باشد. پیتر جکسون به‌منظور ساخت این مجموعه‌ها روستایی واقعی را در شهر کوچک "مچاماچا" واقع در شمالنیوزیلند نزدیک شهر روتوروا بنا نهاد. در ادامه باکجارو همراه باشید.

معرفی

هابیتون

هابیتون روستایی باشکوه است که به‌منظور لوکیشن سری فیلم‌های ارباب حلقه‌ها و هابیت ساخته شد. این روستا درون یک مزرعه‌ی خانوادگی در حدود ۸ کیلومتری غرب هینورا (Hinuera) و ۱۰ کیلومتری جنوب غربی "مچاماچا" در وایکاتوی نیوزیلند قرار دارد. زمانی که پیتر جکسون به دنبال مکانی مناسب برای لوکیشن سه گانه‌ی ارباب حلقه‌ها می‌گشت، برای اولین بار در جستجوهای هوایی مزرعه‌ی الکساندر را پیدا کرد و به این نتیجه رسید که مانند یک تکه از انگلستان قدیم به نظر می‌رسد. پس از مذاکرات، تصمیم بر این شد که بخشی از این مزرعه به لوکیشنی مناسب برای روستای هابیت‌ها و دیگر نقاط منطقه‌ی شایر که در سری کتاب‌های تالکین توصیف شده‌اند تبدیل شود. برای این کار، ارتش نیوزیلند با تجهیزات سنگین حدود ۱.۵ کیلومتر جاده از نزدیک‌ترین بزرگ‌راه تا این مکان ایجاد کرد. در مجموع ۳۷ سوراخ یا خانه‌ی هابیتی به همراه باغ‌ها و پرچین‌ها، یک آسیاب و پل دوگانه‌ی قوسی شکل ایجاد شد که برای نزدیک‌‌تر کردن شکل و شمایل آن‌ها با توصیف‌های کتاب به‌خوبی با محیط اطراف ترکیب شدند. البته این خانه‌ها در مقیاس واقعی ساخته شدند و با جلوه‌های ویژه و ترفندهایی در فیلم‌ها به‌گونه‌ای نمایش داده شدند که گویی برای هابیت‌ها مناسب است، اما در واقع مناسب انسان‌ها ساخته شده‌اند. علاوه بر این‌ها بد نیست به مهمانخانه‌ی اژدهای سبز هم اشاره کنیم که در فیلم‌ها به نمایش درآمد و امروزه به مکان مناسبی برای حضور توریست‌ها تبدیل شده است. پس از پایان فیلم‌برداری، این مکان به‌عنوان یک جاذبه‌ی گردشگری در نیوزیلند مورد استفاده قرار گرفت. نکته‌ی جالب، یکی شدن روستا و خانه‌های آن با طبیعت اطراف است که چشم‌اندازی رویایی و باور نکردی به آن بخشیده است. اگر خواستید از این مکان بازدید کنید و هنوز فیلم‌ها را ندیده‌اید شدیدا توصیه می‌کنیم قبل از آن از دیدن فیلم‌ها لذت ببرید و سپس به نیوزیلند سفر کنید. برای استراحت نیز می‌توانید در مهمانخانه‌ی اژدهای سبز استراحت کنید. همچنین اگر خواستید شب را در هابیتون بمانید، یک هتل هم برای راحتی مسافران ساخته شده است.

آدرس

نیوزیلند، وایکاتو

دسترسی

هابیتون

هابیتون

بهترین راه برای  بازدید از هابیتون، سفر به شهر روتوروا از طریق خطوط هوایی است. با این وجود تنها راه ممکن نیست. برخی از راه‌های رسیدن به این مکان به‌صورت زیر است:

از اوکلند: حدود ۲ ساعت رانندگی به سمت جنوب از طریق بزرگراه ایالتی ۲۷ به مچاماچا

از همیلتون: حدود ۴۵ دقیقه رانندگی

از روتوروا: حدود ۴۵ دقیقه رانندگی

از تائوپو (Taupo): حدود ۱.۵ ساعت رانندگی

از تائورانگا: حدود ۴۵ دقیقه رانندگی

از وایتومو: حدود ۱.۵ ساعت رانندگی

به‌طور کلی برای بازدید از هابیتون توصیه می‌کنیم حتما در تورهای راهنما شرکت کنید تا هیچ مورد مهمی را از دست ندهید. این تورها را می‌توانید در شهرهای روتوروا یا مچاماچا رزرو کنید. یکی دیگر از تورهایی که در شهر اوکلند می‌توان رزرو کرد، تورهای Hobbiton Express Day Tour هستند. تورهای مذکور فرصت گشت و گذاری یک روزه و آسان از اوکلند به سمت هابیتون را فراهم می‌کنند. در این تورها همچنین می‌توانید از تپه‌های سرسبز شایر که در مجموعه فیلم‌ها به نمایش درآمدند دیدن کنید. پس از پایان تور و قبل از بازگشت به سمت اوکلند، از شما با یک وعده ناهار به سبک هابیت‌ها پذیرایی خواهند کرد تا هرچه بیشتر در دنیای کتاب‌ها و فیلم‌ها غرق شوید. هزینه‌ی این تور حدود ۲۸۵ دلار می‌شود. هوا در تمام طول سال معتدل است، بنابراین می‌توانید هر زمان بدون نگرانی چندانی برای تغییرات شدید آب و هوایی از این منطقه دیدن کنید.

 

مطالب مرتبط:

    منبع en.wikipedia
    برچسب‌ها کجاست

    دیدگاه