مشهد و لالجین شهر جهانی سنگ های قیمتی و سفال شدند

مینا داودی
شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۰
مشهد و لالجین شهر جهانی سنگ های قیمتی و سفال شدند

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور از انتخاب مشهد و لالجین همدان به عنوان شهرهای جهانی سنگ های قیمتی و سفال بر اساس اعلام شورای جهانی صنایع دستی خبر داد.

بهمن نامور مطلق از انتخاب مشهد و لالجین به عنوان شهرهای جهانی سنگ های قیمتی و سفال خبر داد و افزود:

در راستای ارسال پرونده های این دو شهر به شورای جهانی صنایع دستی، داوران این شورا اردیبهشت ماه امسال از شهرهای مشهد و لالجین بازدید و داوری خود را ارائه دادند و نتایج آن را برای کارشناسان عالی شورای جهانی صنایع دستی ارسال کردند.

وی اضافه کرد: پس از بررسی های نهایی و اعلام نظر روسای چهار منطقه اروپا، امریکای لاتین، امریکای شمالی و افریقا، طبق نامه ای از سوی خانم غدا هیجاوی رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه و بر اساس اعلام رسمی دفتر رئیس شورای جهانی صنایع دستی، مشهد به عنوان شهر جهانی سنگ های قیمتی و لالجین به عنوان شهر جهانی سفال انتخاب شدند.

وی با تاکید بر اهمیت جهانی شدن شهرهای لالجین و مشهد در روند توسعه صنایع دستی و تاثیرات اقتصادی و فرهنگی این رویداد مهم در کشور گفت: کسب عنوان شهر جهانی می تواند در حوزه اقتصادی به معرفی و فروش محصولات و دست آفریده های ایرانی در سطح جهانی، تبدیل شدن به برند بین المللی، جهانی سازی و رونق کسب و کار هنرمندان و صنعتگران منتهی شود.

به گفته وی، این امر در زمینه فرهنگی نیز می تواند زمینه ساز معرفی زوایای فرهنگی جامعه منتخب، استوارتر شدن پایه ملی، فرهنگی و صنایع دستی این شهرها در سطح بین المللی و همچنین رونق و توسعه گردشگری محلی و منطقه ای باشد.

نامور مطلق یادآور شد:

مراسم گرامیداشت شهرهای جهانی مشهد و لالجین نیز بر اساس هماهنگی های صورت گرفته با استان ها مردادماه سال جاری در این دو شهر برگزار می شود.

وی برگزیده شدن این دو شهر را دستاوردی مهم در دولت تدبیر و امید خواند و تصریح کرد: این انتخاب شایسته جهانی را به معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، استانداران، مدیران کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و دیگر مسئولان استانی و نیز جامعه هنرمندان و صنعتگران این دو شهر تبریک گفته و امیدواریم تا پس از جهانی شدن این شهرها شاهد رشد روزافزون صنایع دستی در این دو قطب جهانی باشیم.

به گزارش معاونت صنایع دستی کشور، معرفی دو شهر مشهد و لالجین در سال گذشته با توجه به وجود رقابت تنگاتنگ میان چین، هند و ایران در زمینه دارا بودن بیشترین سهم شهرهای جهانی و پس از انتخاب اصفهان و تبریز به عنوان شهرهای جهانی صنایع دستی و فرش دستبافت از سوی شورای جهانی صنایع دستی بود که مشهد و لالجین به ترتیب موفق به کسب عنوان شهر جهانی سنگ های قیمتی و سفال شدند.

تاکنون چهار شهر اصفهان، تبریز، مشهد، لالجین از ایران به عنوان شهرهای جهانی صنایع دستی انتخاب شده اند که امیدواریم این روند افزایش یابد.

برچسب‌ها ثبت جهانی مشهد

دیدگاه