استفاده از سیستم امنیتی «مها» در موزه های کشور

تیم  کجارو
یکشنبه، ۱۰ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۵
استفاده از سیستم امنیتی «مها» در موزه های کشور

برقراری سامانه هشدار الکترونیک «مها»  به زودی برای امینیت بیشتر موزه‌ها بکار گرفته خواهد شد. نظارت "هوشمند" در سطح موزه‌ها و اماکن تاریخی از فاکتورهای کلیدی در کاهش وقوع جرایم و جلوگیری از آن به شمار می‌رود که یگان حفاظت در این زمینه درحال فعالیت است.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی پلیس پیشگیری با اشاره بر لزوم ارتقاء و به‌روزرسانی سامانه‌های حفاظتی موزه‌ها و اماکن تاریخی، بهره‌گیری از امکانات پیشرفته و فناوری‌های نوین را بستری برای تامین نظم و امنیت این اماکن دانست.

سردار رحمت الهی، با اشاره به اهمیت مقوله میراث فرهنگی به‌عنوان سرمایه ملی، اظهار کرد: برای افزایش توان پیش‌بینی مخاطرات حفاظتی، کاهش خطای انسانی، ایجاد و بهره‌گیری از تجهیزات هوشمند و سیستم‌های امنیتی مکمل و فناوری‌های نوین بسیار ضروری و موثر است.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی با تاکید بر این مطلب که به‌روزرسانی سامانه‌های حفاظتی در حوزه پیشگیری نیز بسیار موثر خواهد بود، افزود:

بالا بردن ضریب حفاظت موزه‌ها و اماکن تاریخی و بهره‌گیری از امکانات فنی پیشرفته به‌عنوان زیرساخت‌های پشتیبان و تامین کننده نظم و امنیت در حوزه میراث فرهنگی ضروری است.

وی ادامه داد که از مهمترین ویژگی‌ها و امتیازات اجرای این طرح در موزه‌ها و اماکن تاریخی می‌توان به‌صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه‌های نیروی انسانی، افزایش چشمگیر سرعت اطلاع‌رسانی به واحدهای گشتی در هنگام ارتکاب جرم و وقوع موارد مشکوک، نظارت دائمی و بی‌وقفه بر اماکن میراث فرهنگی و ...اشاره کرد.

سردار رحمت الهی بیان کرد:

به این ترتیب محدودیت‌های کمبود نیروی انسانی برای پاسداری از میراث فرهنگی از میان برداشته شده و به‌طور کامل می‌توان از اماکن با کیفیت و ضریب امنیتی یکسان پاسداری کرد.

بر اساس گزارش سایت پلیس، وی گفت که در آینده‌ای نزدیک شاهد راه‌اندازی آزمایشی سیستم امنیتی مکمل و نصب آلارم در موزه‌های تهران خواهیم بود.

گفتنی است که اجرای این سامانه‌های امنیتی گرچه در آغاز ممکن است هزینه‌هایی در پی داشته باشد اما در ادامه باصرفه جویی در نیروی انسانی و افزایش چشمگیر ضریب حفاظتی اماکن، اطمینان خاطر و امنیت عمومی قابل‌توجهی به ارمغان خواهد آورد.

 

منبع ایسنا

دیدگاه