رکورد شکنی در قیمت تورهای تابستانی

تیم  کجارو
چهار شنبه، ۶ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۳
رکورد شکنی در قیمت تورهای تابستانی

این روزها قیمت تورها آنقدر بالا است که محاسبات سرانگشتی خانوار ایرانی با این قیمت تورها، جز سفر انفرادی با وسیله نقلیه شخصی که همه مایحتاج هم از یخچال خانه تامین شده، انتخاب دیگری نمی‌گذارد.

کافی‌ست تعطیلات پایان هفته به بیش از ۲ روز برسد تا انگیزه سفر هم بین مردم بیشتر شود، اما وقتی پای قیمت تورها به میان می‌آید به همان نسبت تردید برای همراه شدن با آن تورها هم بیشتر می‌شود.

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با آن‌که پیش از فرا رسیدن هر تعطیلی از سرکشی و بازرسی ناظران سخن می‌گوید، ‌اما به زعم‌اش قیمت تورها به واسطه خدماتی که تبلیغ می‌کنند، چندان هم غیرمنطقی نیست. با این حال مساله قابل تأمل آن است که قیمت این تورها در هر تعطیلی به نسبت تعطیلات قبل روند صعودی داشته است! مقایسه تورهایی که در عید فطر عرضه شدند با آنچه برای تعطیلات پیش‌رو ارایه شده، این موضوع را تایید می‌کند.

به قطعِ یقین اگر قیمت این تورها وسوسه‌برانگیز بود، بیشتر مردم خصوصا گروهی که به شادی‌های دسته‌جمعی گرایش دارند، با آن تورها همراه می‌شدند و در تعطیلاتی مثل عید فطر با آن مصیبت‌های خاص تن به سفر نمی‌دانند و در هزینه‌هایشان هم صرفه‌جویی می‌کردند، اما محاسبات سرانگشتی خانوار ایرانی با این قیمت تورها، جز سفر انفرادی با وسیله نقلیه شخصی که همه مایحتاج هم از یخچال خانه تامین شده، انتخاب دیگری نمی‌گذارد.

شاید خیلی‌ها عامل ناهنجاری سفرهای داخلی را ناشی از کمبود تعطیلات متمرکز پایان هفته و یا مهمتر از آن نبودِ فرهنگ "سفر گروهی" بدانند، اما یقینا عامل دیگر که می‌تواند وضع موجود را تا حدی تغییر دهد، نرخ‌گذاری تورها است. نگاهی به هزینه‌ی تمام شده‌ی تورهای داخلی که برای پایان این هفته ارائه شده، مصداقی برای این فرضیه است؛

سفر به مشهد که تقریبا جزو اولویت‌های هر خانواده‌ ایرانی است، برای این تعطیلات با خدماتی چون هواپیما که البته نوع ایرلاین آن در قیمت بی‌تاثیر نیست به همراه دو شب اقامت در هتلی ۳ ستاره به اضافه سه وعده غذا بدون ترانسفر و گشت، حدود ۷۵۰ هزار تومان هزینه برمی‌دارد.

اگر در این فصل از سال گرمای شیراز چندان آزاردهنده نیست و تمایل دارید تعطیلات خود را در کهن دیار پارس بگذرانید و تا آنجا با هواپیما بروید و شب را هم در یک هتل ۵ ستاره مناسب بگذرانید، باید دست‌کم ۱.۵۰۰.۰۰۰ تومان خرج کنید که البته وعده‌های غذایی هم در این هزینه محاسبه نشده است.

این درحالی است که این روزها تورهای ارمنستان، دبی، تایلند، گرجستان و حتی مالزی کمتر از نرخ سفر به شیراز تمام می‌شود که البته توجیه عرضه شده معمولا این است که این تورهای خارجی یا خدمات نازلی دارند یا در فصل غیرپیک اجرا می‌شوند، برای همین ارزان‌تر از تورهای داخل ایران عرضه شده‌اند و بین این تورها قیاس مع‌الفارقی صورت گرفته، اما واقعیت آن است که نرخ برخی خدمات از جمله اقامت در ایران به حدی بالا است که قیمت تمام شده‌ی تورهای داخلی را تحت تاثیر قرار داده است.

از طرف دیگر نرخ تورهای طبیعت که قرار است در تعطیلات پیش‌رو اجرا شوند نیز قابل تامل است. قیمت این تورها از یک تا سه روز متغیر بین ۱۲۰ تا بیش از ۷۰۰ هزار تومان تعیین شده، هرچند توجیه مجریان، آن است که قیمت خدمات در مناطق طبیعی عامل اصلی این نرخ‌گذاری بوده، ضمن آن‌که تورهای طبیعت کاملا تخصصی اجرا می‌شود، اما طبیعتا برای خیلی‌ها که از چگونگی تامین خدمات این تورهای تخصصی اطلاع ندارند، این قمیت‌ها هم غیرقابل توجیه و حتی غیرمنطقی به نظر می‌آید.

جدول زیر به بررسی نرخ برخی از این تورهای طبیعت که همزمان با تعطیلات پایان هفته برگزار می‌شود می‌پردازد:

مقصد تورخدماتقیمت هر نفر (تومان)
باداب سورت و سمنان۲ روزه. یک شب اقامت در هتل ۲ ستاره. وعده‌های غذایی. راهنما و بیمه. وسیله نقلیه میدل باس۳۰۰ هزار
آذربایجان شرقی و دیار بابک خرمدین۳ روزه. یک شب هتل ۴ ستاره. یک شب هتل۲ ستاره. یک شب اتوبوس. وعده‌های غذایی. راهنما و بیمه. وسیله نقلیه اتوبوس۶۰۰ هزار
سوباتان (ییلاق تالش)۳ روزه. دو شب اقامت در خانه محلی. وعده‌های غذایی. بیمه. راهنما. وسیله نقلیه اتوبوس۶۰۰ هزار
ماسال (ییلاق تالش)۲ روزه. یک شب اقامت در خانه روستایی. یک شب هم در اتوبوس. ۵ وعده غذایی سهم آژانس. راهنما. بیمه. وسیله نقلیه اتوبوس۲۵۰ هزار
ییلاق اردبیل۳.۵ روزه. ۲ شب اقامت در هتل ۳ ستاره. یک شب هم در اتوبوس. ۵ وعده غذایی سهم آژانس. وسیله نقلیه اتوبوس۶۴۰ هزار
الموت و قزوین۲ روزه. یک شب اقامت در هتل ۳ ستاره. دو وعده صبحانه و یک وعده ناهار سهم آژانس. راهنما. بیمه. وسیله نقلیه میدل باس۳۴۰ هزار
ماسوله۲ روزه. یک شب اقامت در هتل ۳ ستاره. یک شب هم در اتوبوس. ۲ وعده صبحانه و ناهار با آژانس. راهنما و بیمه. وسیله نقلیه اتوبوس

منبع ایسنا

دیدگاه