کشف تازه در شهر پمپئی (شهر سوخته) ایتالیا

تیم  کجارو
چهار شنبه، ۳۰ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۴۵
کشف تازه در شهر پمپئی (شهر سوخته) ایتالیا

در جریان کاوش‌های جدید در منطقه شهر سوخته ایتالیا، وسایل و جسدهای جدیدی کشف شده که سرنخ‌های تازه‌ای را برای تحقیقات بیشتر در اختیار باستان‌شناسان قرار می‌دهند.

پمپئی (Pompeii) شهری باستانی است و در جنوب کشور ایتالیا قرار دارد. این شهر نزدیک به ۱۷۰۰ سال زیر خاکسترهای آتش‌فشانی مدفون بود. باستان‌شناسان در جریان کاوش‌های باستان‌شناسی در یک فروشگاه در حومه شهر  باستانی پمپی در ایتالیا، چهار جسد همراه با چندین سکه طلا و یک آویز گردنبند یافتند.

 اسکلت‌های به‌دست ‌آمده متعلق به افراد جوانی است که به هنگام وقوع آتش‌فشانی کوه «وزویوس» در۷۹ میلادی پشت فروشگاه بوده و درنتیجه فوران گدازه‌ها غافلگیر شده و مرده‌اند. در جریان بررسی‌های انجام شده در محل کشف این اسکلت‌ها و فروشگاه باستانی اجاق‌هایی کشف شده است که باستان شناسان تصور می‌کنند احتمالا کوره‌هایی برای ذوب و ساخت انواع اشیای برنزی بوده است.

همچنین شواهد حاکی از آن است که این فروشگاه تاریخی پس از وقوع انفجار توسط غارتگران با هدف دستیابی به گنج هدف قرارگرفته بود اما ظاهراً سکه‌های طلا و نیز صفحه طلایی گردن‌آویز را که به شکل گل ساخته شده، فراموش کرده و این آثار همچنان در محل باقی‌مانده است.

باستان شناسان همچنین قصد دارند فروشگاه دیگری را نیز در این سایت باستانی مورد کاوش قرار دهند اگرچه هنوز از هدف اصلی در این کاوش‌ها مطمئن نیستند. در جریان این حفاری‌ها همچنین یک آرامگاه متعلق به قرن ۴ پیش از میلاد همراه با اسکلت چند انسان کشف شده که دورادور این اسکلت‌ها شش گلدان قرار داده شده بود.

ویرانه‌های پمپئی در نزدیکی ناپل در ایتالیا واقع شده است. در آن آثاری از بناها و مردم شهر باستانی پمپئی که بر اثر آتش‌فشان کوه وزوو ویران شده به چشم می‌خورد. پیش از این تصور می‌شد مردم این شهر به خاطر گازهای سمی حاصل از آتش‌فشان کشته شده‌اند اما پژوهش‌های دیگر نشان داد آنها به خاطر حرارت بالا جان‌باخته‌اند.

برخی محققان بر پایه نامه‌هایی که ۲۵ سال پس از این ماجرا نوشته شده به این نتیجه رسیدند که مردم به خاطر استشمام خاکسترهای آتش‌فشان خفه شده‌اند. این شهر پس از آتش‌فشان زیر ۴ تا ۶ متر خاک و خاکستر به مدت ۱۵۰۰ سال مدفون شد.این شهر به‌صورت کاملاً اتفاقی در سال ۱۵۹۹ میلادی کشف شد. این شهر تاریخی که جزو میراث جهانی یونسکو محسوب می‌شود با میلیون‌ها نفر بازدید کننده در سال یکی از جاذبه‌های مهم ایتالیا به‌شمار می‌آید.

منبع CHN

دیدگاه