ترکیه بدترین دوران گردشگری خود را تجربه می کند

تیم  کجارو
سه شنبه، ۲۹ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۰
ترکیه بدترین دوران گردشگری خود را تجربه می کند

از ابتدای امسال با بروز پنج حمله تروریستی در ترکیه، این کشور بدترین شرایط خود را در چند سال گذشته تجربه می‌کند، همچنین کودتای نافرجام چند روز اخیر ضربه شدیدی به امنیت این کشور وارد کرده  و صنعت گردشگری ترکیه را به‌شدت فلج کرده است.

روزنامه دیلی تلگراف نوشت که کشور ترکیه پیش از بروز کودتای نافرجام اخیر نیز با کاهش جدی گردشگران خارجی مواجه بود، به‌طوری که کاهش ۳۴.۷ درصد گردشگری بین‌المللی در ماه می در ۲۲ سال اخیر در ترکیه بی‌سابقه بود، اما ناآرامی‌های هفته گذشته ضربه نهایی خود را به پیکر نحیف صنعت گردشگریِ این کشور وارد کرد.

«زکیه یوسل»، مدیر آژانس گردشگری «The Discovery Collection» که در هر روز بسته‌های گردشگری کمتری به خارجی‌ها می‌فروشد در گفتگو با تلگراف عنوان کرد:

در حال حاضر فصل گردشگری ترکیه رو به پایان است. از آنچه قرار است در شش ماه آینده روی دهد، مطمئن نیستم اما از این‌که طی چند ماه آینده افرادی را برای گذراندن تعطیلات به ترکیه بیاورم احساس خوبی ندارم.

این مجری تور ترکیه با بیان این مشکلات گفت:

از زمان بروز کودتای نظامی در ترکیه که خشم و عصبانیت زیادی را در کشور ایجاد کرده، شاهد صحنه‌های بسیار زشتی بوده‌ایم که آسیبی که به صنعت گردشگری کشور وارد می‌کند از حملات تروریستی نیز بیشتر است.

«یوسل» همچنین عنوان کرد، اعتماد گردشگران به‌ویژه بریتانیایی‌ها به مقاصد گردشگری در استانبول و آنکارا در حال افزایش بود، اما حمله تروریستی و بمب‌گذاری ماه گذشته در فرودگاه آتاتورک همه‌چیز را خراب کرد. ما از چند سال گذشته با بروز مشکلات سیاسی و منطقه‌ای تحت‌فشار بودیم و این شرایط در سال گذشته و امسال وخیم‌تر هم شده است.

شورای جهانی سفر و گردشگری سال گذشته با انتشار گزارشی اعلام کرد، صنایع گردشگری کشورها و شهرهایی که تحت تأثیر حملات تروریستی قرارگرفته‌اند به‌طور متوسط می‌توانند باگذشت ۱۳ ماه خود را بازیابی کنند.

«دیوید اِسکوسیل»، رئیس شورای جهانی سفر و گردشگری نیز دراین‌باره اظهار کرد که ترکیه نه‌تنها با حملات تروریستی مواجه است، بلکه با چالش جنگ سوریه در مرزهایش و عواقب نزاع سیاسی با روسیه نیز دست‌وپنجه نرم می‌کند و کودتای اخیر نیز تأثیر بیشتری در صنعت گردشگری این کشور ایجاد کرده است. مسافران بیش از این‌که دوباره بخواهند به ترکیه بازگردند باید از ثبات سیاسی کشور اطمینان حاصل کنند.

صنعت گردشگری ۱۰ درصد از تولید ناخالص ملی در کشور ترکیه را به خود اختصاص می‌دهد.

 

منبع ایسنا

دیدگاه