باستان شناسان در پی کشف پوشش گیاهی باغ پاسارگاد

باستان شناسان در پی کشف پوشش گیاهی باغ پاسارگاد

تیم  کجارو
| دوشنبه, ۲۱ تیر ۹۵ ساعت ۲۰:۴۵

گروهی از باستان‌شناسان تحقیقات تازه‌ای را در محوطه مجموعه پاسارگاد آغاز کرده‌اند تا از طریق آن بتوانند اطلاعاتی درباره نوع مدیریت سیستم آبی و گیاهی باغ پاسارگاد کسب کنند.

کوروش محمدخانی باستان‌شناس و سرپرست هیأت مشترک ایران و فرانسه در پاسارگاد با اشاره به وسعت ۶کیلومترمربعی محوطه پاسارگاد که تنها ۱۶۰هکتار از آن فنس کشی و محافظت می‌شود تصریح کرد:

پروژه‌هایی برای درک رابطه بین محوطه هخامنشی پاسارگاد با سایر محوطه‌ها در دشت پاسارگاد تا امروز در حال انجام است.

 این باستان‌شناس، مدیریت آب یا مطالعات سیستم‌های هیدرولوژی منطقه، لند فرم (شکل طبیعی منطقه در گذشته) و مطالعه تاریخچه پوشش گیاهی در دشت پاسارگاد را از پروژه‌هایی اعلام کرد که در حال انجام است. و به منظور انجام تحقیقات در زمینه آب در دوره هخامنشیان فعالیت‌های متفاوتی از جمله نقشه‌برداری‌های دقیق برای اطلاع از شبکه آب‌رسانی قدیم و به دست آوردن سرچشمه‌ها و منابع تغذیه آب در آن دوره انجام می‌گیرد.

 استادیار گروه باستان‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی، مطالعه پوشش گیاهی یکی از مهم‌ترین باغ‌های سلطنتی دنیا یعنی پاسارگاد را از دیگر فعالیت‌های هیأت ایران و فرانسه در پاسارگاد اعلام کرد

او با اشاره به مطالعاتی که مرتضی جمالی عضو مرکز پژوهش‌های علمی فرانسه بر روی دریاچه مهارلو انجام داده و نتایج بسیار جالب توجه آن تصریح کرد:

در این پژوهش سه مترو نیم نهشته در ۴۵۰۰سال مطالعه شد که بر اساس نمودار ارائه شده می‌توان بازسازی پوشش گیاهی را در دوران هخامنشی در دریاچه مهارلو از نظر نوع گرده‌هایی که داشته مشاهده کنیم.

 محمدخانی گفت که به همین منظور امسال مغزی‌هایی به دو حالت دستی و سنداژ در چهار نقطه استخر آب، محوطه بعد از آن ، باغ سلطنتی و بستر رودخانه محوطه باستانی پاسارگاد تهیه شد که هفته آینده برای آزمایش به فرانسه فرستاده می‌شود. با اعلام نتایج می‌توانیم در مقیاس محوطه، تغییرات پوشش گیاهی باغ سلطنتی پاسارگاد را از قبل از دوره هخامنشیان تا دوران اسلامی و معاصر بازسازی کنیم.

 

 

منبع مهر نیوز
برچسب‌ها باغ لوکیشن

دیدگاه  

    تبلیغات