گردشگری حلال و سهم گردشگری ماه رمضان

تیم  کجارو
شنبه، ۱۲ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۰
گردشگری حلال و سهم گردشگری ماه رمضان

حجم گردشگری حلال در منطقه‌ی خلیج‌فارس، از سال ۲۰۲۳ و با سفر مسلمانان در ماه رمضان افزایش چشمگیری خواهد داشت.

امارات، عمان و دیگر کشورهای عضو منطقه‌ی شورای همکاری خلیج‌فارس تا سال ۲۰۲۳ شاهد افزایش گردشگری حلال با اتکای سفر مسلمانان در ایام ماه رمضان خواهند بود. با توجه به خنک شدن هوا در ماه‌های رمضان طی سال‌های آینده که از ۲۰۲۳ به بعد خواهد بود، کشورهای منطقه خلیج‌فارس به مقصد برتر کشورهای گرم‌تر مسلمان مبدل می‌شوند و کشورهای اسلامی دیگر همانند اردن، مصر، مراکش و تونس نیز از این شرایط بهره‌مند خواهند شد. مالزی همچنان تا سال ۲۰۲۶، به عنوان مقصد برتر مسلمانان در ماه‌های رمضان آینده جایگاه خود را حفظ خواهد کرد.

«فاضل بهاردین» مدیر موسسه‌ی CrescentRating & HalalTrip، در اظهاراتی پیرامون همین مسئله گفته است:

سفر مسلمانان در ماه رمضان واقعیتی است که می‌تواند در بازاریابی مقصدهای گردشگری و نیز برنامه‌ریزی استراتژیک مقامات گردشگری کشورهای اسلامی نقش موثری داشته باشد.

این تحقیقات که بر اساس تجزیه و تحلیل داده‌های به دست آمده از ۵۰ مقصد جهانی انجام شده، بر سه مولفه‌ی مهم یعنی میانگین دما، مدت زمان روز و شاخص جهانی سفرهای مسلمانان در ۲۰۱۶ استوار بوده است. افزایش شمار زائران خانه‌ی خدا به عربستان سعودی، افزایش سفرهای تجاری، افزایش تمایل به گذراندن اوقات فراغت با خانواده در ماه رمضان، تجربه‌ی رمضان در محیط‌های طبیعی و فضاهای فرهنگی مختلف، افزایش تمایل به برگزاری مراسم عید با خانواده و شدت گرما و شرایط آب‌وهوایی در اوقات ماه رمضان، مهم‌ترین شاخص‌هایی بوده‌اند که در این بررسی‌ها مورد توجه قرار گرفته‌اند.

دیدگاه