مگس های سفید، تابستان امسال هم در تهران حضور خواهند داشت

مگس های سفید، تابستان امسال هم در تهران حضور خواهند داشت

تیم  کجارو
| یکشنبه, ۶ تیر ۹۵ ساعت ۱۰:۳۰

تابستان امسال هم شاهد حضور مگس‌های سفید معروف به سفیدبالک‌ها خواهیم بود.

«محمدحسین بازگیر» رئیس اداره‌ی محیط زیست شهر تهران با اشاره به اینکه این گونه حشرات عموماً از آفات مزارع کشاورزی و سم‌پاشی‌های بی‌رویه برای مبارزه با آفت به وجود می‌آیند، گفت که برای شناسایی و کاهش این‌گونه حشرات مزاحم اقدامات و پژوهش‌های علمی صورت گرفته و روش‌های مؤثری برای مبارزه با افزایش جمعیت مگس‌های سفید به کار گرفته شده است.

وی از جمله اقدامات برای از بین بردن سفیدبالک‌ها را شست و شوی درختان و تجهیز درختان به برچسب‌های زردرنگ عنوان کرد و افزود که متأسفانه با همه‌ی این اقدامات هنوز ریشه‌کن نشده‌اند و امسال با همین‌گونه حشرات مواجه خواهیم بود، اما با توجه به اینکه، نمایشگرهایی را که شناساگر این حشرات هستند دنبال کرده و با توجه به اقداماتی که انجام شده امیدواریم امسال شاهد حضور کمتر این حشرات باشیم.

بازگیر در ادامه همچنین به وضعیت گرد و غبار در شهر تهران اشاره کرد و گفت که در جنوب و غرب تهران مناطق خشک و نیمه‌بیابانی وجود دارد که به شدت آسیب دیده و در این مناطق معادن شن و ماسه در حال فعالیت هستند که این عوامل باعث ناپایداری در وضعیت خاک منطقه شده‌اند و با وزش باد در آن مناطق، ‌شاهد حضور گرد و غبار در تهران می‌شویم.

وی ادامه داد که گرد و غبارهایی هم وجود دارند که از فواصل دورتری وارد تهران می‌شوند و حتی منشأ خارجی دارند.

بازگیر همچنین بیان کرد که بخش عمده‌ای از آلودگی هوای تهران ذرات با قطر کمتر از ۲/۵ میکرون هستند که ریشه در بیابان‌ها، اراضی آسیب دیده و معادن بهره‌برداری شده، دارند.

وی گفت که عاملی که باعث می‌شود عدد شاخص ما به سمت ناسالم شدن پیش برود، گازهای حاصل از احتراق ناقص سوخت‌ها در خودروهاست.

رئیس اداره محیط زیست شهر تهران همچنین مواردی همچون بیابان‌زدایی، پیگیری ارتقای مدیریت تالاب‌ها و اجرای برنامه‌های احیای برخی منابع آبی کشور مانند دریاچه‌ی ارومیه و مالچ‌پاشی را از جمله اقدامات انجام شده برای مبارزه با گرد و غبارها عنوان کرد.

منبع ایسنا

دیدگاه  

    تبلیغات