گور دست جمعی ۹ زن در خلخال کشف شد

گور دست جمعی ۹ زن در خلخال کشف شد

تیم  کجارو
| پنجشنبه, ۳ تیر ۹۵ ساعت ۰۹:۴۵

در پی کشف گور دست جمعی ۹ زن در خلخال، بررسی‌های علمی و باستانی به منظور رمزگشایی از علت مرگ و قدمت این گور در حال انجام است.

«کریم حاجی‌زاده» مدیرکل میراث فرهنگی استان اردبیل، با اشاره به کشف گور دسته‌جمعی جسد ۹ زن در شهر کلور از توابع شهرستان خلخال طی هفته گذشته گفت که مطالعه برای کشف دلیل مرگ این اجساد ادامه دارد.

وی افزود که بررسی‌های اولیه‌ی این اکتشاف نشان می‌دهد که گور دسته‌جمعی گور تاریخی نیست و متعلق به دوره‌ی معاصر است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان در خصوص ابهاماتی در مرگ این ۹ زن و احتمال دفن شدن بر اثر یک حادثه افزود که اینکه گفته می‌شود گور دسته‌جمعی متعلق به دوره‌ی معاصر است می‌تواند تا ۳۰۰ سال اخیر را در برگیرد.

به گفته‌ی حاجی‌زاده تا ۳۰۰ سال از جمله دوره زند و قاجار دوره معاصر محسوب می‌شود و به این معنی نیست که دوره معاصر به ۲۰ یا ۵۰ سال قبل بازگردد.

وی با تأکید به اینکه در برداشت اولیه این گور به عنوان یک گور موقت برای انتقال اجساد برآورد شده است، گفت که این به این معنی نیست که احتمال وقوع یک حادثه از جمله جنایت، جنگ یا بیماری منتفی باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان تأکید کرد که ما به دو پژوهشگاه حفاظت و مرمت و باستان‌شناسی نامه‌نگاری داشتیم تا مورد اول حفاظت از دخمه و مورد دوم حفاظت از اسکلت‌ها را بر عهده بگیرند.

حاجی‌زاده بیان کرد که قرار است نمایندگان این دو پژوهشگاه به محل مراجعه کنند و به لحاظ سال‌یابی و علت فوت این گور دسته‌جمعی مورد بررسی قرار گیرد.

وی معتقد است بررسی‌های علمی دلیل مرگ عادی یا غیرعادی را مشخص خواهد ساخت و حتی اگر بر اثر حادثه یا جنگ ضربه‌ای به پیکره‌ی این افراد وارد شده از طریق استخوان آن‌ها قابل شناسایی است.

برچسب‌ها گورستان لوکیشن

دیدگاه  

    تبلیغات