شناسایی ۳۱۰ سایت گردشگری غیرمجاز

شناسایی ۳۱۰ سایت گردشگری غیرمجاز

تیم  کجارو
| چهار شنبه, ۲ تیر ۹۵ ساعت ۰۸:۳۰

آخرین بررسی‌های جامعه‌ی گردشگری الکترونیکی ایران حاکی از فعالیت ۳۱۰ سایت گردشگری فاقد مجوز است که به مرکز ملی فضای مجازی و پلیس فتا برای پیگیری و برخوردهای قانونی معرفی شده است.

«حسن تقی‌زاده انصاری»، رئیس جامعه‌ی گردشگری الکترونیکی ایران، بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همکاری که با شورای عالی فضای مجازی و پلیس فتا داریم،‌ گزارش تخلف‌ها و سایت‌های غیرمجاز را برای برخوردهای قانونی شناسایی و متخلفین را به دستگاه‌های مجری معرفی می‌کنیم.

او سپس نسبت به افزایش تعداد سایت‌های نامعتبری که خدمات گردشگری عرضه می‌کنند، هشدار داد و بیان کرد که افزایش تعداد این سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی با انتشار قیمت‌های جذاب و وسوسه‌برانگیز و البته ارزان‌تر از محصولات دفاتر خدمات مسافرتی سبب گرایش بسیاری از مردم به این سایت‌های اینترنتی و حتی تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی و دهان به دهان شدن آن‌ها شده است.

«انصاری» با بیان این‌که سفر و گردشگری یکی از موضوعات بسیار جذاب برای سوءاستفاده‌گران است و این امر زمینه‌های فعالیت سایت‌های غیر مجاز را افزایش می‌دهد، توصیه کرد که بسته‌های سفر خود را در صورت خرید اینترنتی حتما با رعایت نکات امنیتی و از سایت‌های معتبر و شناخته شده، وابسته به شرکت‌های گردشگری دارای مجوز تهیه کنید.

او افزود که پیدا کردن سایت‌های فروش خدمات تور کار ساده‌ای است. فقط کافی است یکی از واژه‌های کلیدی مربوط به سفر را در اینترنت جست‌وجو کنید تا با انبوهی از این سایت‌ها روبه‌رو شوید، سایت‌هایی که معمولا لوگو یا مجوز خاصی روی صفحه‌های خود ندارند و فقط یک نام زینت بخش صفحه‌ی آن‌ها است.

وی بیان کرد: خرید خدمات مسافرتی مطمئن در اینترنت نیازمند آگاهی است که با گسترش روزافزون اینترنت، متاسفانه سوءاستفاده و فریب‌های الکترونیکی نیز افزایش یافته است. چه بسیار افرادی که اطلاعات و مدارک شخصی یا پول خود را از این طریق از دست داده‌اند.

رئیس جامعه گردشگری الکترونیکی ایران درباره نحوه تشخیص مجاز یا غیرمجاز بودن این سایت‌ها توضیح داد که کاربران و استفاده‌کنندگان اینترنت در صورت تمایل به خرید آنلاین یا الکترونیکی خدمات مسافرتی، تور، بلیت قطار، گرفتن روادید، رزرواسیون هتل و بلیت مراکز تفریحی باید نکات اساسی را برای خرید مطمئن و امنیت در دنیای دیجیتال رعایت کنند. نخست باید مطمئن شوند که آن سایت، معتبر است که می‌توان از لوگوی بانک‌ها و نیز سایت‌های مرتبط با مؤسسات و تاسیسات گردشگری دارای مجوز سازمان میراث فرهنگی و گردشگری یا سازمان هواپیمایی کشوری که در این سایت‌ها درج می‌شود، متوجه این موضوع شد.

به گفته‌‌ی انصاری، برای رزرو و خرید بلیت هواپیما، هتل، روادید، تور، بیمه و سایر خدمات سفر، حتما از وب‌سایت شرکت‌های مسافرتی و گردشگری مجاز استفاده شود. همچنین باید تعهدات درج شده مربوط به هر یک از خدمات سفر به دقت مطالعه شود و نسخه‌ای از قرارداد و شرایط آن شامل زمان ورود و خروج، امکانات، تشکیلات و سایر جزئیات سفر را حتما بررسی و دریافت کنند.

او تاکید کرد که هرگز از سایت‌های ناشناس و بی‌ارتباط با شرکت‌های مسافرتی و هتل‌ها که با عناوین و نرخ‌های جذاب، قصد سوء استفاده از مسافران و گردشگران را دارند خرید نکنید و همچنین هنگام خرید و پرداخت آنلاین هزینه در سایت‌ها، اگر به سایت اصلی بانک متصل نشدید، هرگز اطلاعات بانکی خود را وارد نکنید.

این فعال گردشگری در عین حال پیشنهاد داد که حتی‌المقدور از خرید آنلاین با دسترسی به سرویس‌های بانکداری اینترنتی در محیط‌های عمومی مانند کافی‌نت‌ها یا رایانه‌های ناشناس، خودداری و در صورت لزوم به استفاده و خرید اینترنتی، حتما از ذخیره کردن رمز اینترنتی خود، صرف‌نظر کنید. به علاوه اطلاعات شخصی بویژه اطلاعات بانکی خود از جمله رمز دوم کارت‌های اعتباری و تاریخ انقضا را در هیچ وب‌سایتی ذخیره نکنید.

او سپس توصیه کرد که از پرداخت هرگونه وجه برای خرید خدمات سفر به حساب شخص یا کارمندان کانتر دفاتر مسافرتی خودداری و هرگونه وجه را تنها به حساب رسمی شرکت خدمات مسافرتی واریز کنید.

انصاری همچنین نسبت به ارسال بعضی پیامک‌ها نظیر برنده شدن در قرعه‌کشی سفر خصوصا سفرهای خارجی و اروپایی توسط بعضی افراد سودجو که به صورت غیرقانونی فعالیت می‌کنند، هشدار داد و در ادامه گفت که در خرید اینترنتی در صورت بروز اشکال در عملیات بانکی، از مراجعه به افراد غریبه به شدت خودداری شود.

رییس جامعه گردشگری الکترونیکی ایران همچنین توصیه کرد که اطلاعات ایمیل خود را در هر سایت یا بلاگ ناشناس خصوصا برای مسابقه یا سرگرمی وارد نکنید. همچنین اطلاعات شخصی خود را به اشتراک نگذارید. برخی راه‌های کسب درآمد برای منحرف ساختن ذهن شما و کلاهبرداری است.

وی همچنین گفت که به ایمیل‌های ناشناس و یا آگهی‌هایی که در سایت‌های نامعلوم مشاهده می‌کنید اعتماد نکتید چرا که اغلب وسیله‌ای برای کلاهبرداری است، بنابراین قبل از ارائه هرگونه اطلاعات از صحت آن مطمئن شوید.

انصاری ادامه داد که ممکن است تعداد اندکی از دفاتر خدمات مسافرتی نیز اخلاق حرفه‌ای در صنعت گردشگری را رعایت نکنند و با تبلیغ‌های غیر واقعی و بزرگنمایی در خدمات اقدام به فروش محصول خود می‌کنند که این عمل نه تنها موجب بدبینی عمومی به صنف دفاتر خدمات مسافرتی می‌شود، بلکه موجبات شکایت گردشگران را نیز فراهم می‌آورد.

رییس جامعه‌ی گردشگری الکترونیکی ایران بیان کرد:

بی‌تردید همانگونه که لازم است در دنیای واقعی، دقت‌های لازم در زمان خرید انجام شود، در دنیای مجازی نباید از کنترل‌های لازم در انتخاب محصول و خرید ایمن اجتناب شود.

وی سپس به مدیران و فعالان گردشگری که تمایل دارند در شلوغ‌ترین زمان سفر، در فضای مجازی، تبلیغ کنند، توصیه کرد حتما از هویت افرادی که به صورت تلفنی یا الکترونیکی خواستار تغییر تاریخ بلیت با برنامه سفر خود هستند، مطمئن شوید.

او اضافه کرد که نام کاربری و رمز عبور سامانه‌ی الکترونیکی شرکت خود را در اختیار فرد معین و مطمئن قرار دهید و در صورت قطع همکاری، دسترسی به سامانه فرد قبلی را خاتمه دهید.

انصاری با بیان این پیشنهاد به فعالان گردشگری که طراحی و ساخت سامانه الکترونیکی شرکت خود را به موسسات معتبر بسپارید، یادآور شد که نسبت به حفظ سایت و سامانه الکترونیکی اطلاعات خصوصی کاربران خود مقابل حملات در فضای مجازی پیش بینی لازم را معمول دارید. از رایانه‌های متصل به سامانه‌ی فروش بلیت، هتل و سایر خدمات بازدید دوره‌ای داشته باشید و از آلوده نبودن آن‌ها به ویروس و نرم‌افزار سرقت اطلاعات، اطمینان حاصل کنید.

انصاری با اشاره به این‌که به حفظ شئونات حرفه‌ای و مسائل اخلاقی در فضای مجازی بالاخص در تبلیغات اهتمام داشته باشید، خاطرنشان کرد که از ارائه و فروش خدمات گردشگری خود در سایت‌های غیرمرتبط و سامانه‌های فاقد ارتباط رسمی با موسسات و تاسیسات گردشگری پرهیز کنید.

او در ادامه این توصیه‌ها به مدیران و فعالان گردشگری، گفت که برای رزرو و خرید خدمات گردشگری صرفا از سایت و سامانه‌های الکترونیکی معتبر استفاده کنید و هرگز به سامانه‌های ناشناس و فاقد رابطه رسمی با موسسات و تاسیسات گردشکری معتبر اعتماد نکنید، چرا که در صورت بروز مشکل، نشانی، تلفن و فضای حقیقی آن مجموعه مشخص و قابل رسیدگی بوده و تحت نظارت سازمان‌های متولی است.

رییس جامعه‌ی گردشگری الکترونیکی ایران ادامه داد که از مرورگرها و موتورهای جست‌وجوی مناسب و تاییدشده استفاده کنید. همچنین پایگاه اینترنتی بانک‌ها منبع مفیدی برای دریافت نکات ایمنی هنگام بهره‌برداری از خدمات بانکداری الکترونیک است، به آنها توجه کنید.

انصاری همچنین تاکید کرد که از رقابت ناسالم، تخریب شرکت‌ها و موسسات، انتشار اخبار غیرواقع و اقدامات فریبنده یا نقض حقوق اشخاص در فضای مجازی و سایر سامانه‌ها و یا در پیامک‌ها، خودداری کنید.

منبع ایسنا

دیدگاه  

    تبلیغات