دره شگفت‌ انگیز به شکل نعل اسب در ایسلند

دره شگفت‌ انگیز به شکل نعل اسب در ایسلند

زهره ملکی
| پنجشنبه, ۳ تیر ۹۵ ساعت ۱۵:۴۵

گاهی اوقات اساطیر و افسانه‌ها چنان با زندگی انسان‌ها و پدیده‌های طبیعی درهم می‌آمیزد که گویا جزوی از آن می‌شود. مردمان ایسلند پدید‌‌ آمدن دره‌ی آسبیرگی را با اساطیر نورس مرتبط می‌دانند. برطبق اساطیر نورس، اودین ایزد جنگ‌آوری و خرد، صاحب اسبی فوق العاده چالاک به نام اسلیپنیر بوده است. این اسب افسانه‌ای، هشت پا داشته و بسیار قوی و تیزرو بوده که در جنگ‌‌‌‌ها اودین را یاری می‌کرده است. در مورد چگونگی شکل‌گیری دره‌ی شگفت‌انگیز آسبیرگی گفته می‌شود که وقتی اسب هشت پای اودین یکی از سم‌های خود را بر روی زمین می‌گذارد، جای سم او بر روی زمین نقش می‌بندد و این دره‌‌ی خارق‌العاده را بوجود می‌آورد. برای آشنایی بیشتر با دره‌ی آسبیرگی با کجارو همراه باشید.

دره‌ی آسبیرگی

دره‌ آسبیرگی (Asbyrgi) در شمال ایسلند و در فاصله‌ی ۶۵ کیلومتری شهر بندری هوساویک (‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌Husavik) و در پارک ملی واتنایوکول (Vatnajokull) واقع شده است. وقتی از بالا به این دره نگاه می‌کنید یک فرورفتگی عظیم به شکل نعل اسب را می‌بینید. این دره ۳.۵ کیلومتر درازا و ۱ کیلومتر پهنا دارد. دامنه‌های پر‌شیب این دره از صخره‌هایی تشکیل شده است که ارتفاع آنها به ۱۰۰ متر می‌رسد. کف این دره با درختان انبوه پوشیده شده است، از جمله درختانی که در کف این دره دیده می‌شوند می‌توان درخت غان، بید، نراد و درخت صنوبر را نام برد. در طی فصل تابستان می‌توان از میان این جنگل انبوه گذر کرد و به  پایین صخره‌ها رسید.

نعل ۱

درست در پای صخره‌ها، دریاچه‌ای زیبا وجود دارد. در این دریاچه، انواع گوناگونی از پرندگان آبی زیست می‌کنند. منطقه‌ای که بین دیواره‌های این دره وجود دارد با انواع گیاهان و رستنی‌ها پوشیده شده است. این منطقه‌ی سرسبز به یک منطقه‌ی تفریحی بدل شده است که بین خانواده‌ها بسیار محبوب است و گاهی اوقات فستیوال‌های محلی نیز در این مکان برگزار می‌شوند.

نعل ۲

یک جزیره‌ی برآمده و برجسته با پهنای ۲۵۰ متر، این دره‌ی شگفت‌انگیز را از وسط به دو تقسیم می‌کند. گردشگران می‌توانند این جزیره را پیاده طی کنند و از چشم‌انداز‌های زیبای آن لذت ببرند.

نعل ۳

بر طبق اساطیر نورس، زمانی که سم یک اسب افسانه‌ای هشت‌پا به نامSleipnir  زمین این منطقه را لمس می‌کند جای سم این اسب برای همیشه بر روی زمین نقش می‌بندد، بنابراین این دره با نام Sleipnir s footprint نیز شناخته می‌شود. اما زمین‌شناسان معتقدند که دره‌ی آسبیرگی به احتمال زیاد توسط سیلاب‌های رودخانه‌ی یوکولسا آ فیولوم بوجود آمده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که این سیلاب‌ها بعد از آخرین عصر یخبندان به وقوع پیوسته است. طغیان رودخانه‌ی یوکولسا‌ آ فیولوم دوباره اتفاق افتاده است، یکبار حدوداً ده هزار سال پیش، زمانی که یخچال‌های طبیعی ذوب شده‌اند، به وقع پیوسته و بار دوم تقریباً ۳۰۰۰ سال پیش، زمانی این اتفاق می‌افتد که آتشفشان هکلا (Hekla) از زیر پهنه‌های یخ دهان باز کرده و فوران می‌کند.

نعل ۴

در اثر فوران آتشفشان، پهنه‌‌های یخ  ذوب می‌شوند و باعث طغیان رودخانه می‌گردند، این طغیان‌ها باعث به وجود آمدن این دره‌ی زیبا می‌شوند. از آن زمان به بعد، مسیر این رودخانه تغییر یافته است تا اینکه امروزه مسیر جریان این رود ۲ کیلومتر به سمت شمال تغییر پیدا‌ کرده است. رودخانه‌ی یوکولسا آ فیولوم دومین رود بلند ایسلند است که حدودا ۲۰۶ کیلومتر امتداد پیدا می‌کند. این رودخانه از یخچال‌های طبیعی واتنایوکول سرچشمه می‌گیرد

منبع amusingplanet

دیدگاه  

    تبلیغات