قطعی شدن ورود بویینگ به ایران

تیم  کجارو
سه شنبه، ۱ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۵
قطعی شدن ورود بویینگ به ایران

هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) با شرکت هواپیماسازی بویینگ آمریکا پس از چند دور مذاکره فشرده، سرانجام بر سر امضای یک تفاهم‌نامه‌ی همکاری به تصمیمی مشترک رسیدند.

ایران‌ایر رسما اعلام کرد در پی صدور مجوزهای لازم از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت آمریکا تفاهم‌نامه‌ی خرید هواپیما بین هما و کمپانی بویینگ در خردادماه سال جاری امضا شد.

بر اساس این اطلاعیه، ایران‌ایر اعلام کرده پس از اجرایی‌شدن برجام مذاکره خود با شرکت بویینگ را آغاز کرده که با توجه به اراده‌ی مدیریت ارشد وزارت راه و شهرسازی این موضوع پس از چند دور مذاکره نهایی شده است.

پس از سفر نمایندگان بویینگ به ایران و چند دور مذاکره دو طرف بر سر فروش هواپیما به شکل اجاره به شرط تملیک (لیزینگ) به تفاهمی ابتدایی دست یافتند که نهایی‌شدن این قرارداد منوط به اخذ مجوزهای لازم از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت آمریکا خواهد بود.

براساس اعلام ایران‌ایر، در قالب این تفاهم‌نامه بویینگ تعدادی هواپیما از خانواده‌ی نسل جدید ۷۳۷ و همچنین مدل‌های ۳۰۰ER و ۹۰۰ از خانواده‌ی بویینگ ۷۷۷ به ایران خواهد فروخت.

وزیر راه و شهرسازی چند روز قبل رسما اعلام کرده بود مذاکرات ایران با بویینگ به مراحل انتهایی خود نزدیک شده و خبرهای قطعی درباره آن منتشر می‌شود.

گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که ایران حدود ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافرتی از شرکت هواپیماسازی بویینگ آمریکا خریداری خواهد کرد.

منبع ایسنا

دیدگاه  

    تبلیغات