قرارداد با بوئینگ توسط دولت اوباما بررسی می‌شود

تیم  کجارو
سه شنبه، ۱ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۰
قرارداد با بوئینگ توسط دولت اوباما بررسی می‌شود

یک مقام ارشد آمریکایی تأکید کرد که دولت اوباما باید قرارداد ایران با شرکت بوئینگ برای خرید هواپیما را مورد بررسی قرار دهد.

مقامات ایران با شرکت هواپیماسازی بوئینگ آمریکا برای بستن قرارداد خرید ۱۰۰ فروند هواپیما هستند که در صورت انعقاد ارزش آن میلیاردها دلار خواهد بود و اولین ورود بزرگ یک شرکت آمریکایی به جمهوری اسلامی ایران پس از توافق هسته‌ای سال گذشته است.

این قراداد همچنین در صورت انعقاد بزرگترین قرارداد تجاری میان دو کشور خواهد بود. اما موانع قانونی و تحریم‌های باقی‌مانده واشنگتن علیه تهران پس از اجرای توافق هسته‌ای می‌تواند این قرارداد را سخت و پیچیده کند. با وجود تلاش وزارت امور خارجه آمریکا برای ترغیب به تجارت با ایران، شرکت‌های آمریکایی و خارجی نسبت به پیامدهای سیاسی و قانونی هر قراردادی با ایران نگران هستند.

فاخر داغستانی یک سخنگوی شرکت بوئینگ در نمایندگی‌اش در دوبی بدون اظهار نظر درباره این‌که رایزنی‌ها بر سر این قرارداد در چه مرحله‌ای قرار دارد، گفت که هر قراردادی که حاصل شود، مشروط به تأیید دولت آمریکاست.

یک مقام ارشد دولت آمریکا نیز روز یک‌شنبه تأکید کرد که دولت آمریکا باید چنین قراردادی را مورد بررسی قرار دهد.

بر اساس توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ وزارت خزانه‌داری آمریکا باید مورد به مورد اعطای مجوز به افراد و شرکت‌های خواهان صادرات، صادرات مجدد، فروش، اجاره و انتقال هواپیماهای مسافربری و خدمات و تجهیزات مربوط به ایران را بررسی کند.

به نوشته گاردین، تحریم‌های غیرهسته‌ای باقی‌مانده واشنگتن علیه تهران سبب شده است تا قانون‌گذاران آمریکایی به بوئینگ هشدار دهند که با ایران تجارت نکنند. این شرکت هواپیماسازی نیز برای فروش خود باید از یک موسسه تابع خارجی و اعتباری غیر از دلار آمریکا استفاده کند که این خود می‌تواند در اجرای این قرارداد مشکل‌ساز باشد.

منبع ایسنا
برچسب‌ها بوئینگ

دیدگاه