سازه حفاظتی دو درگاه کاخ اختصاصی کوروش نصب می شود

سازه حفاظتی دو درگاه کاخ اختصاصی کوروش نصب می شود

تیم  کجارو
| یکشنبه, ۳۰ خرداد ۹۵ ساعت ۰۸:۳۰

سازه‌ حفاظتی روی ورودی و دو درگاه کاخ اختصاصی کوروش در پاسارگاد با همکاری هیئت مشترکی از کارشناسان مرمت ایران و مرکز عالی حفاظت و مرمت رم، تا پاییز امسال نصب می‌شود.

مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد گفت که در سومین فصل مشترک همکاری هیئت مرمت ایران و ایتالیا، سقف پوششی دو درگاه کاخ اختصاصی کوروش که دارای نقوش برجسته هخامنشی هستند، با استفاده از تکنولوژی‌های جدید بازطراحی و نصب می‌شود.

«حمید فدایی» افزود که در قالب تفاهم‌نامه‌ای که میان معاونت میراث فرهنگی با موسسه و مرکز عالی حفاظت و مرمت رم منعقد شده، قرار است پس از مرمت‌هایی که در کف کاخ اختصاصی کوروش انجام شد، سقف‌های حفاظتی که هم اکنون روی دو درگاه دارای نقش برجسته قرار گرفته‌اند، توسط هیات ایتالیایی بازطراحی و در پاییز امسال نصب شوند.

او با اشاره به اهمیت نقوش برجسته‌ای روی درگاه‌های کاخ اختصاصی کوروش در پاسارگاد، بیان کرد که پیشتر یک سقف اضطراری روی درگاه‌ها نصب شده بود، اما درحال حاضر با همکاری هیئت مرمت ایتالیایی قرار است این سقف برداشته و پوششی مدرن‌تر و بزرگتر روی این دو درگاه قرار بگیرد.

به گفته‌ی مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد، این سازه جدید که توسط ایتالیایی‌ها ساخته می‌شود، نه تنها درگاه و نقوش برجسته‌ها را در مقابل نزولات جوی محفوظ نگه می‌دارد که نقوش را از آسیب‌های احتمالی و اشعه نور خورشید نیز دور نگه می‌دارد. این درحالی است که سازه جدید به دلیل داشتن پوشش پلی‌کربنات کمک می‌کند تا بخشی از انرژی خورشیدی جذب شود و شب‌ها یک نورپردازی خفیفی در این بخش از محوطه ایجاد شود.

وی گفت:

بخش عمده‌ای از اعتبار انجام این عملیات‌های مشترک مرمتی و حفاظتی در مجموعه جهانی پاسارگاد به ویژه حفاظت و مرمت درگاه‌های کاخ اختصاصی کوروش از سوی گروه ایتالیایی تامین می‌شود، ضمن اینکه ما نیز برای اجرای همکاری‌ها اعتبار مناسبی را اختصاص داده‌ایم.

او تاکید کرد که در حال حاضر پروژه ساخت سازه و مراحل طراحی سقف روی درگاه‌های کاخ اختصاصی پاسارگاد انجام شده است. امیدواریم در فصل بعدی همکاری هیات مشترک ایران و ایتالیا، سازه جدید نصب شود و به بهره‌برداری برسد.

منبع ایسنا

دیدگاه  

    تبلیغات