دیدنی ترین مناطق هنگ کنگ که تابحال ناشناخته مانده است

محمد میرافشاری | سه شنبه, ۲۱ اردیبهشت ۹۵ ساعت ۲۲:۱۵

هنگ‌کنگ کشوری که به بزرگ‌ترین بندر جهان معروف است و با وجود ثروت فراوان نام خود را در سطح جهان ممتاز کرده است. این کشور نظر هر گردشگری را به خود جلب می‌کند با این مقاله کجارو همراه باشید تا با هنگ‌کنگ و مکان‌های کمتر دیده‌ شده آن آشنا شوید.

جزیره هنگ‌کنگ پس از آزادی چین از دنیای کمونیست و فروپاشی این نظام حکومتی در این کشور استقلال خود را بازیافت و به عنوان یک کشور مستقل در جامعه جهانی شناخته شد.

این کشور زیبای جزیره‌ای و سرسبز آسیایی با مساحت بسیار کم خود جمعیتی زیادی را در خود جای داده و در واقع به رشد خود در ارتفاع ادامه داده است، چون در سطح جایی برای گسترش و رشد شهر نیست و به همین دلیل هنگام فرود آمدن هواپیما در فرودگاه بین‌المللی هنگ‌کنگ تعداد زیادی آسمان‌خراش خواهید دید.

این کشور با توجه به موقعیت جغرافیایی خود تابستان‌هایی بسیار گرم و مرطوب و زمستان بسیار سردی دارد؛ بنابراین بهترین زمان سفر به این کشور اوایل بهار تا اوایل تابستان خواهد بود. برای مسافرت به این کشور عمده هزینه شما برای حمل‌ونقل هوایی خواهد بود؛ اما اگر به زبان انگلیسی تسلط کامل و امکان استفاده از اینترنت را دارید می‌توانید خطوط هوایی بسیار ارزان‌قیمت‌تری را به مقصد هنگ‌کنگ بیابید و هزینه خود را کاهش دهید.

سفر به هنگ کنگ

استفاده از این خطوط شاید مشکلاتی هم داشته باشد، چون این خطوط ارزان‌قیمت معمولا در ساعت‌های نامتعارف وارد کشور مقصد می‌شوند و مسافران دچار خستگی می‌شوند. به عنوان مثال ممکن است شما ساعت ۶ بامداد وارد خاک هنگ‌کنگ شوید و با توجه به قانون هتل‌های این کشور تا ساعت ۱۲ ظهر نتوانید اتاق خود را تحویل بگیرید و استراحت کنید، اما شاید کاستن از هزینه‌ها در برخی مواقع ارزش این خستگی را نیز داشته باشد.

برایی رزرو هتل هیچ نگرانی نداشته باشید، هم از طریق اینترنت می‌توانید اقدام کنید و هم هنگام ورود در فرودگاه امکان این کار برای شما محیا شده  است. اما اگر با اینترنت این کار را انجام می‌دهید زمان کافی بگذارید و حوصله کنید چون ممکن شرایط بسیار ایده‌آلی را بیابید. به‌طور کلی از شبی ۵۰ دلار (۱۷۵ هزار تومان) به بالا می‌توانید بسته به بودجه خودتان اتاق رزرو و از خدمات هتل استفاده کنید. هیچ‌ گاه نگران مشکل ارتباط برقرار کردن نباشید، چون می‌توانید به هر شکل ممکن، منظور خود را به آن‌ها بفهمانید، البته باید این موضوع را هم در نظر گرفت که از کوچک و بزرگ این کشور تسلط کامل به زبان انگلیسی دارند و می‌توانند به این زبان به خوبی صحبت کنند.

وقتی پس از ۹ ساعت پرواز در فرودگاه بین‌المللی هنگ‌کنگ هواپیما به زمین می‌نشیند و شما وارد سالن فرودگاه می‌شوید شلوغی و ازدحام جمعیت و رفت‌وآمدها به شدت نظر شما رو جلب می‌کند، بعد از آن متوجه رطوبت زیاد هوا و تمیزی محیط اطراف خود خواهید شد. این شلوغی و ازدحام در لحظات اول ممکن است شما را گیج و مبهوت کند، ولی به زودی به این ازدحام عادت خواهید کرد. برای رسیدن به شهر که البته شاید زیاد هم دور نباشد، می‌توانید با خریدن یک نقشه از داخل فرودگاه به سادگی مسیر خود را پیدا کنید.

دو نوع وسیله نقلیه عمومی در این کشور نظر شما رو جلب خواهد کرد؛ یکی اتوبوس‌های دو طبقه بسیار زیبا و مدرن امروزی است که وقتی هوا آفتابی باشد سقف پلاستیکی آن‌ها را باز می‌کنند تا مسافران بتوانند به راحتی مناظر اطراف را ببینند و دیگری تراموا است که صدای دینگ دینگ آن‌ها در همه خیابان‌ها شنیده می‌شود و شما را از نزدیک شدن این وسیله آگاه می‌کند. این شهر در عین شلوغی و ازدحام بسیار بالای جمعیت نظم و ترتیب بالایی دارند که تحسین‌برانگیز است. به‌عنوان مثال خطوط مترو جزایر این کشور را به طور کامل به یکدیگر متصل و ترافیک شهری را کنترل کرده و باعث آسان‌تر شدن شرایط مسافرت‌های درون شهری مردم و گردشگران شده است.

سفر به هنگ کنگ

بهترین گزینه مسافربری بین جزیره‌ها اتوبوس‌های دریایی نام دارند. این اتوبوس‌ها در زمان مشخص و اسکله‌های خاصی پهلو می‌گیرند و هر بار تعداد زیادی از مسافران را به جزیره مقصد می‌برند. بلیت هر بار استفاده از آن‌ها تقریبا ۵۰ سنت (۱۵۰۰ تومان) خواهد بود. با توجه به تابلوهای نصب شده جلوی اسکله‌ها یا خرید دفترچه راهنمای حرکت این کشتی‌ها می‌توانید برنامه‌ریزی و از این سیستم حمل‌ونقل عمومی بسیار ارزان نیز استفاده کنید و البته خالی از لطف هم نیست.

به یاد داشته باشید سیستم رانندگی در این کشور انگلیسی است، یعنی راننده سمت راست ماشین خواهد نشست و خیابان‌ها هم برعکس خواهد بود؛ بنابراین سعی کنید این موضوع برای شما مشکل‌ساز نشود. رانندگان تاکسی و مردم به این اشتباه رایج گردشگران عادت کرده‌اند و زیاد برای آن‌ها جلب‌توجه نمی‌کند، بلکه با لبخندی شما را به سمت درست راهنمایی خواهند کرد.

 ثروتمند شدن و پولدار بودن در بین مردم هنگ‌کنگ به عنوان یکی از آرزوها در آمده و این کشور در جهان با آمار تعداد زیاد ثروتمندانش معروف شده است. پول و ثروت شاید در این کشور نکته کلیدی و مهمی باشد، به‌ طوری که ثروتمندان این کشور جزیره و محل اقامت خودشان را از مرکز شهر جدا کرده‌اند و جداگانه در رویاهای خود زندگی می‌کنند. خودروهای بسیار گران‌قیمت و ساختمان‌های مجلل نشانه‌های این جزیره است.

عقیده خرافاتی این مردم نسبت به عدد ۴ بسیار جالب است. این مردم اعتقاد دارند این عدد یعنی عدد مرگ و هرگز آن‌ها را در بین شماره‌های خود استفاده نخواهند کرد، به گونه‌ای که شما در آسمان‌خراش‌های این کشور وقتی داخل آسانسور می‌روید هرگز این عدد را نخواهید دید و جای این عدد خالی است.

سفر به هنگ کنگ

مصرف‌گرایی و داشتن آرزوهای بسیار بزرگ در بین هنگ‌کنگی‌ها بسیار رواج دارد طوری که آن‌ها با توجه به اعتقادشان به زندگی پس از مرگ، حتی بازاری برای برآورده کردن این آرزوها بنا کرده‌اند. در این بازار کلیه وسایل را که از کاغذ تولید شده را می‌فروشند و با خریدن این وسایل برای مردگان و سوزاندن آن‌ها کنار خاکسترشان کمک می‌کنند تا ارواح به آرزوهایشان برسند. به عنوان مثال شما از کیک تولد تا لوازم آشپزخانه مثل یخچال را که از کاغذ ساخته شده در این بازار خواهید یافت و می‌توانید آن‌ها را بخرید و آتش بزنید تا به روح متوفی شما برسد و آرزوی او را برآورده کنید.

هنگ‌کنگ با توجه به امکانات بسیار زیادی که برای صنعت گردشگری و اقلیم دریایی خود در اختیار دارد هر روز تعداد زیادی از کشتی‌های بزرگ تفریحی را به سمت خود جذب می‌کند و آن‌ها در بنادر معروف این کشور پهلو می‌گیرند و تعداد زیادی گردشگر را روانه دیدنی‌های این کشور می‌کنند. به یاد داشته باشید که غذا اصلی‌ترین مشکل در این سفر برای شما خواهد بود.

بلندترین برج‌ این کشور برج «ای.سی‌.سی» (ACC) است و از بالای آن می‌توان کل کشور را دید. هنگ‌کنگ با توجه به مساحت بسیار کم مراکز دیدنی و گردشگری زیادی را در خود جای داده که هر ساله تعداد بی‌شماری از گردشگران گوشه و کنار دنیا را به سمت خود می‌کشند. فروشگاه‌های بسیار مجلل که اکثر آن‌ها تا پاسی از شب باز هستند، معابد بسیار قدیمی و زیبا، مراکز تفریحی و... از این جمله جاذبه‌ها هستند.

به دلیل تراکم و نوع خیابان‌بندی این شهر بهترین گزینه برای استفاده بهینه از زمان مسافرت و تعطیلات برای گردشگران استفاده از تورهای یک‌روزه خواهد بود. اگر تمایل به استفاده از این تورها دارید می‌توانید از بروشورهای تبلیغاتی آن‌ها در داخل سالن انتظار هتل محل اقامت خود استفاده کنید و با خیال راحت هنگام استراحت در اتاق خود برنامه فردا را تعیین کنید، البته فقط با یک تلفن. به یاد داشته باشید کلیدی‌ترین نکته درباره این تورها زمان‌بندی آن‌ها است. این تورها رأس ساعت مقرر حرکت خواهند کرد؛ بنابراین اگر از این تورها استفاده کردید و قرار شد که رأس ساعت ۳ در محل پارک خودرو حاضر باشید، حتما رأس ساعت در محل حاضر باشید، چون راهنمای شما با جمع‌ کردن امضاء از دیگر مسافران و تأیید اینکه شما رأس ساعت در محل نبودید حرکت خواهد کرد و شما دچار مشکل بزرگی برای بازگشت به هتل خود خواهید شد که البته هزینه این مشکل ممکن از چند صد دلار باشد.

سفر به هنگ کنگ

این کلیات سفر به هنگ‌کنگ بود، اما اصلا مهم نیست چقدر کتاب راهنما در مورد هنگ‌کنگ مطالعه کرده باشید، هنوز هم مناظر و مکان‌های مختلفی در این شهر بزرگ وجود دارد که منتظر اکتشاف و کاوش شما است. در این ادامه قصد داریم چند مورد از مکان‌های و فعالیت‌های کمتر شناخته شده را بیان کنیم که بازدید از آن‌ها می‌تواند خاطره به یادماندنی برای شما باشد. ممکن است برای دیدن این مکان‌های کمتر شناخته شده، بازدید از مجسمه بزرگ بودا را کنار بگذارید و یکی از این مکان‌ها را به جای آن تجربه کنید. در ادامه می‌توانید این ۷ مکان کمتر دیده شده هنگ‌کنگ را مشاهده کنید.

۱. چان چان تنگز

اینجا ممکن است هنوز «ستاره‌های میشلین» (Michelin stars) را به دست نیاورده باشد، اما «چان چان تنگز» (Cha Chan Tengs) قلب و روح غذاهای هنگ‌کنگی است. این مؤسسات غذاخوری غیررسمی، یکی از مکان‌هایی است که همیشه باید طعم غذاهای ارزان و خوشمزه آن را بچشید. بدون تخم‌مرغ‌های کلاسیک و مخصوص املت در شرکت لبنیاتی استرالیایی یا بطری‌های چای شیر در «شویی کی» واقعا هنگ‌کنگی‌ها وعده صبحانه خود را چگونه می‌گذرانند؟

۲. پله‌برقی

تنها در هنگ‌کنگ می‌توانید پله‌برقی پیدا کنید که همیشه روی صفحه‌نمایش آن فیلم‌های سینمایی مختلف پخش می‌شود. این پله‌برقی طولانی‌ترین پله‌برقی فضای باز در جهان است که می‌تواند مرکز شلوغ شهر را به نیمه‌راه قله ویکتوریا متصل کند. این دستگاه مارپیچی پرده پشت‌صحنه فیلم‌هایی همچون «چانگ‌کینگ اکسپرس» (Wong KarWai's Chungking Express) به کارگردانی «وونگ کار-وای» و «دارک نایت» (The Dark Knight) بوده است. این پله‌برقی از ساعت ۶ تا ۱۰ صبح به سمت پایین حرکت می‌کند و از ساعت ۱۰:۱۵ تا ۱۲ به سمت بالا می‌رود.

۳. جزایر هنگ‌کنگ

حتی زمانی که از تمامی جزایر هنگ‌کنگ خسته شده‌اید، باز هم جزیره‌های دیگری برای کاوش می‌توانید پیدا کنید. این‌ها تنها مکان‌هایی هستند که در آن زمان از حرکت ایستاده است. مکان‌ها، میراث‌های فرهنگی و تاریخی از شاخک‌های شهرنشینی در امان مانده و دست‌نخورده باقی‌ مانده است. تنقلات خیابانی در چونگ چائو، سواحل شنی و زیبای جزیره «لاتائو» (Lantau) و روستای ماهیگیری در جزیره «لاما» تنها چند دلیل ساده برای سفر و گشت و گذار در جزایر زیبای هنگ‌کنگ است.

۴. دای پای دونگز

برخی از شهرهای بزرگ به‌عنوان شهرهایی شناخته شده‌اند که هرگز به خواب نمی‌روند، اما همین شهرها هم در مقایسه با هنگ‌کنگ و زمان شلوغی صبح رنگ از چهره‌شان خواهد پرید. دکه‌های مواد غذایی در اواخر شب که «دای پای دونگز» (Dai Pai Dongs) نیز نام دارند تا زمان تاریک شدن هوا برای کسب و کار و تجارت باز نیستند، اما زمانی که هوا تاریک می‌شود با نودل­‌ها و گوشت‌های سرخ‌ شده به استقبال شما خواهند آمد. شما می‌توانید در اطراف بازار شبانه و خیابان معبد به دنبال دکه‌های مواد غذایی بگردید.

۵. جشن‌های فرهنگی منحصربه‌فرد

بسیاری از جشنواره‌های هنگ‌کنگ به‌عنوان نشانگر ناملموس میراث فرهنگی در نظر گرفته می‌شوند که شما نمی‌توانید در هیچ چایی از چین آن را پیدا کنید (البته ما در مورد موسیقی و جشن‌های مرتبط با آن صحبت نمی‌کنیم) این جشن‌ها معمولا قدمتی به اندازه یک قرن دارند و دارای ویژگی‌های فرهنگی و سنتی منحصربه‌فردی همچون نمایش و رژه خیابانی کودکان روی چوب و مسابقه بالا رفتن روی یک برج ساخته شده از نان است. شما می‌توانید در مورد این جشن، جشن ارواح گرسنه، اواسط پاییز و رقص اژدهای آتش اطلاعات بیشتری دریافت کنید.

سفر به هنگ کنگ

۶. فضای باز عالی و بزرگ

زمانی که در مورد هنگ‌کنگ فکر می‌کنید، شاید طبیعت آن اولین چیزی است که به ذهن خطور می‌کند. به دور از آسمان‌خراش‌ها و بزرگراه‌های شلوغ، عجایب و زیبایی‌های طبیعی بسیاری وجود دارد که از میلیون‌ها سال قبل تشکیل شده‌اند. اگر زمان کافی دارید، می‌توانید از ناحیه سنگ آتش‌فشانی «سای کونگ» (Sai Kung Volcanic Rock Region) و ناحیه سنگ رسوبی در سرزمین‌های شمال‌شرقی بازدید کنید.

۷. استار فری

 همان‌طور که می‌دانید ترافیک سنگین جزو جدایی‌ناپذیر هر شهری است. در این‌گونه مواقع برای عبور از یک طرف بندر به طرف دیگر می‌توانید از جایگزین قابل‌اعتمادتری استفاده کنید. «استار فری» (The Star Ferry) یک جاذبه گردشگری و سرویسی است که ۷ روز هفته را با فواصل زمانی ۸ تا ۲۰ دقیقه‌ای کار می‌کند و هزینه هر سفر کمتر از ۵۰ سنت آمریکا (۱۵۰۰ تومان) خواهد بود. چشم‌انداز زیبای آسمان‌خراش‌ها در دو طرف بندر ویکتوریا نفس شما را درسینه حبس خواهد کرد. اصلا مهم نیست چند بار با این کشتی‌ها مسافرت کرده باشید، اما هر بار که سوار آن می‌شوید جذب زیبایی‌های بی‌نظیر اطراف خود خواهید شد.

دیدگاه  

    تبلیغات