قطعی شد: امسال حج تمتع برگزار نمی‌شود

تیم  کجارو
یکشنبه، ۹ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۰
قطعی شد: امسال حج تمتع برگزار نمی‌شود

حج واجب امسال به گفته‌ی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عملا امکان‌پذیر نیست.

«علی جنتی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه همایش تجلیل از فعالان اقامه نماز گفت:

قرار بود تا امروز یکشنبه صبر کنیم و اگر مقامات عربستان نکاتی که مورد توجه ما بود پاسخ دادند بحث حج امسال را دنبال کنیم اما با توجه به نوع برخورد و گفتار مقامات عربستانی که در دو دور مذاکرات با هیات ایرانی داشتند و ایجاد موانع و کارشکنی‌ها، عملا انجام فریضه‌ی حج امکان‌پذیر نیست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت که استنباطم این است که تعمدی از طرف دولت عربستان سعودی برای به جا نیاوردن حج تمتع امسال توسط زائران ایرانی وجود دارد.

«علی جنتی» در خصوص اینکه معاون وزیر خارجه عربستان اعلام کرده است ایرانیان به طور جدی پیگیر قضیه‌ی حج تمتع امسال نیستند افزود که این‌ها جوسازی‌های رسانه‌ای است و می‌خواهند کارشکنی‌های خود را بپوشانند و آنچه برای ما بسیار مهم بود و در خصوص آن تاکید داشتیم، بحث تامین امنیت زائران است.

وی ادامه داد که با توجه به پیشینه‌ای که دولت عربستان دارد و با توجه به وقایع سال گذشته که منجر به شهادت زائران ایرانی و دیگر کشورهای اسلامی شد و در سال‌های قبل هم دستگیری‌های مختلفی به بهانه‌های واهی از حجاج ایرانی صورت گرفت، ما اصلا هیچ وسیله‌ای برای حمایت کنسولی از شهروندان ایرانی نداریم.

وزیر ارشاد با تاکید بر اینکه رعایت حرمت و حفظ حرمت زائران بیشتر مورد تاکید ما بوده است گفت که در زمینه‌های اجرایی مناسک حج هم ما عملا چهار ماه زمان را از دست داده‌ایم و امکان اینکه بتوانیم اماکن اقامتی زائران را سریعا فراهم کنیم نداریم و زمان را هم درخصوص بستن قراردادها در زمینه های مختلف از جمله تغذیه و رفت و آمد زائران از دست داده‌ایم.

برچسب‌ها حج

دیدگاه  

    تبلیغات