راه های دیوانه وار تاکسی گرفتن در سراسر دنیا

پردیس جلالی | یکشنبه, ۹ خرداد ۹۵ ساعت ۱۶:۳۰

می‌آیید سر خیابان می‌ایستید و منتظر تاکسی‌های زرد رنگ معمولی و هر روزه می‌مانید. لابد فکر می‌کنید این عادی‌ترین جزء زندگی هر روزه است، اما اشتباه می‌کنید. با کجارو همراه باشید تا وسایل نقلیه‌ی مورد استفاده در سر تاسر دنیا شگفت زده‌تان کند.

اگر فکر کرده‌اید که تاکسی سوار شدن باید مسئله‌ی کاملا عادی است، کاملا در اشتباهید. در سرتاسر دنیا مردم می‌توانند بین ماشین‌های الکتریکی، تانک‌ها، مایباخ‌ها و اتوریکشا‌ها برای این طرف و آن طرف رفتن یکی را انتخاب کنند. چیزی نخواهد گذشت که سر و کله‌ی تاکسی‌های بدون راننده هم پیدا شود.

تاکسی تانک زرهی ارتش

تانک

اگر در سنت پترزبورگ روسیه به تاکسی احتیاج پیدا کردید، تانک زرهی ارتش را در ذهن داشته باشید. BRDM-2 در اتحاد جماهیر شوروی، فرمانده‌ی نبرد و وسیله‌ی شناسایی بوده است که هم اکنون در درون کشور نگهداری می‌شود. البته سلاح‌های جنگی متصل به آن را از کار انداخته‌اند. این وسیله‌ی نقلیه را می‌توان در نوا ریور راند که سنت پترزبورگ را شکافته است. یک دور سواری گرفتن از آن، برایتان ۵۰۰۰ روبل یا ۱۰۰ دلار آب خواهد خورد.

تاکسی‌های نارگیلی

نارگیلی

در کوبا ریکشا‌های نارگیل شکل با دو صندلی، سه چرخ و دو موتور و تر و تمیز را سوار شوید. تاکسی‌های نارگیلی نسبت به تاکسی‌های معمولی بسیار پر سر و صدا‌تر و البته ارزان‌تر هستند.

تاکسی مدل پراگ

مدل پراگ

این طراحی در یورکشایر انجام گرفته است. انگلستان این مدل تاکسی را که "پارها" نام دارد، بر اساس معماری شهر پراگ طراحی کرده است. در درون این تاکسی یک صندلی منحنی شکل وجود دارد که رودخانه‌ی ولدآوا را تداعی می‌کند. همچنین بافت داشبرد آن، افق پراگ را نشان می‌دهد. این ماشین سقفی وسیع و شیشه‌ای هم دارد. کسانی که از این ماشین استفاده می‌کنند، می‌توانند مسیر‌های مستقیم یا تو‌رهای مجازی را انتخاب کنند که در سیستم این ماشین کار گذاشته شده‌اند. این تاکسی پنج نفر را در خود جای می‌دهد.

تاکسی با چشم‌انداز

پراگ

دومین تاکسی مدل بر پنجره‌های بسیار بزرگ متمرکز شده است که به سرنشینان امکان می‌دهد تا بی‌هیچ واسطه‌ای از معماری شهر لذت ببرند. رنگ بژ این وسیله، از دیوار خانه‌های لسر تاون الهام گرفته شده است.

تاکسی مزدای لندن

مزدا

این مدل تاکسی در سال ۱۹۹۳ با همکاری بین مزدا و کالج سلطنتی هنر لندن ساخته شد. این تاکسی فقط یک صندلی سرنشین دارد و با فرض این مسئله ساخته شده است که لندن در خطر اشغال توسط ماشین‌هایی با اندازه‌ی معمولی است.

تاکسی لندن

لندن

"تاکسی‌های آینده" لندن با باطری‌های لیتیومی کار می‌کنند و طوری ساخته شده‌اند تا با یک پرچم انگلستان و یک نشان سلطنتی شهر لندن، شبیه به تاکسی‌های کلاسیک انگلیسی به نظر برسند. سیستمی در این تاکسی‌ها کار گذاشته شده است که به مسافران راهنمایی‌هایی در مورد شهر می‌دهد و همچنین قادر به ترجمه نیز هست.

تاکسی توک توک

ریکشا

تاکسی‌های توک توک نوعی اتو ریکشا هستند که در ابتدای کار، در تایلند برای مسافت‌های کوتاه استفاده می‌شدند. نامی که روی این تاکسی‌ها گذاشته‌اند، در واقع به خاطر صدایی است که موقع روشن شدن موتور آنها ایجاد می‌شود. اتو ریکشا‌ها را می‌توانید در هند، پرو، اتیوپی، چین، اندونزی و سریلانکا پیدا کنید.

تاکسی فولکس واگن میلانو

فولکس

تاکسی فولکس واگن میلانو با یک موتور الکتریکی و یک باطری لیتیومی کار می‌کند. این ماشین به‌عنوان بخشی از پروژه‌ی پاکسازی هوای لندن در سال ۲۰۱۰ رونمایی شد. یک وام یک میلیون پوندی نیز برای تشویق رانندگان به تعویض موتور‌هایشان با موتور‌های الکتریکی ارائه داده شد.

تاکسی‌های هوایی

هوایی

تاکسی‌های هوایی را می‌توانید در قسمت‌هایی از فلوریدا و باهاما پیدا کنید. این هواپیماها خدمات پروازی کوتاه بین شهر‌ها و فرودگاه‌های بین‌المللی را می‌دهند و معمولا کرایه‌ی یک مسیر آنها حدودا ۱۰۰ دلار است.

تاکسی‌های خورشیدی

خورشیدی

تاکسی‌های خورشیدی اولین بار در سال ۲۰۰۴ توسط لویس پالمر و با کمک تعدادی از دانشگاه‌های سویسی ساخته شد. این تاکسی بیش از ۵۴۰۰۰ کیلومتر در ۴۰ کشور دنیا را پیموده است، اما هم اکنون از آن استفاده‌ای نمی‌شود. در سال ۲۰۰۹ این ماشین جایزه‌ی خورشیدی اروپا به دست آورد.

تسلای مدل اس

تسلا

این هم شانس شما برای سوار شدن بر یک تسلای مدل اس. شرکتی در نوروژ از کمک مالی چشمگیر دولت در جهت ماشین‌های الکتریک استفاده کرده و از تسلا تاکسی ساخته است. چرا که نه؟ این وسیله‌ی نقلیه بسیار جادار است، باطری قوی‌ای دارد و هزینه‌های آن کم‌ است، حتی اگر بهایشان از ۷۱۰۰۰ دلار شروع شود.

تاکسی‌های آبی نیویورک

تاکسی آبی

تاکسی‌های آبی نیویورک تور مسافرتی و نقل و انتقال به شرق و رودخانه‌های هادسن را به شما ارائه می‌دهند. اما شما همچنین می‌توانید این تاکسی‌های آبی را در کرواسی، ونیز، کاستاریکا و نیوزیلند پیدا کنید.

تاکسی‌های لوکس

لوکس

در مسکو ماشین‌های لوکسی مانند مایباخ و پورشه را به تاکسی تبدیل کرده‌اند. نارنجی روشن و طرح‌های قهوه‌ای روی این ماشین‌ها در سطح شهر قابل رؤیت هستند.

تاکسی‌های بی.ام.دبیلیو مسابقه‌ای

ماشین مسابقه

با اینکه به این ماشین‌ها تاکسی مسابقه‌ای گفته می‌شود، اما در جایزه بزرگ نورنبرگ آلمان بی. ام. دبلیوها شما را هر جا که دلتان بخواهد نمی‌برند، بلکه راننده‌های مسابقه‌ای حرفه‌ای شما را با قدرت ۵۶۰ اسب بخار، دورتادور "گرین هل" می‌چرخانند. یک دور همراهی با این حرفه‌ای‌ها برای شما ۲۲۵ یورو یا همان ۲۶۷ دلار تمام خواهد شد.

تاکسی‌های بدون راننده‌ی OPTI

OPTI

تاکسی‌های بدون راننده‌ی OPTI امیدوارند که تا سال ۲۰۲۵ شیوه‌ی آمد و شد مردم در لندن را تغییر دهند. این تاکسی‌ها در نقاط عمومی در جا‌های مختلف شهر دارای ایستگاه مخصوص به خود خواهند بود و از ماهواره‌ها، لیزر‌های مجاورت، دوربین‌ها و سنسور‌های پارک کردن برای تشخیص مسیر بدون راننده استفاده خواهند کرد.

منبع ALLDAY
برچسب‌ها عجایب لندن

دیدگاه  

    تبلیغات