تجارت عاج هنوز تمام نشده است

راضیه شاهوردی | سه شنبه, ۱۴ اردیبهشت ۹۵ ساعت ۲۳:۰۰

تجارت عاج، تجارت کثیفی است که هر سال باعث مرگ تعداد بی‌شماری از فیل‌ها، کرگدن‌ها و حیوانات دیگر می‌شود. با وجود تلاش‌های گسترده سازمان‌های بین‌المللی برای متوقف کردن تجارت عاج، هنوز نشانه‌هایی از وجود آن در برخی مناطق جهان دیده می‌شود. با کجارو همراه باشید تا نگاهی به این موضوع بیندازیم.

هزاران سال است که تجارت عاج بین آفریقا، اروپا و آسیا، بخشی از روابط اقتصادی بین قاره‌ای بوده است. در سال‌های اخیر، این شکل از تجارت از سوی بسیاری از کشورها و نهادهای اقتصادی به دلیل آسیب‌های زیست‌محیطی غیرقانونی اعلام شده است، اما تجارت عاج هنوز وجود دارد و به استناد برخی گزارش‌های اخیر، در جنوب شرقی آسیا رواج گسترده‌تری دارد.

جرم در پوشش قانون

تجارت عاج

به گفته‌ی واشنگتن پست، گزارشی به تازگی منتشر شده که ادعا می‌کند مقامات چینی، حجم بالایی از عاج غیرقانونی را طی سفری دیپلماتیک به شرق آفریقا در سال ۲۰۱۳ خریداری کردند.

همه‌ی موجودات زیبا

تجارت عاج

با وجود اینکه عاج در بسیاری از گونه‌های حیوانات موجود در خشکی و زمین وجود دارد، اما منبع اصلی آن آفریقا است. فیل‌ها و کرگدن‌ها، به خاطر عاج و شاخشان، هدف اصلی شکارچیان و تجار هستند.

آغاز

تجارت عاج

اولین سوابق تجارت عاج به قرن چهاردهم پیش از میلاد برمی‌گردد، هر چند انگار برای مدت طولانی این تجارت وجود نداشته است. بیشتر خرید و فروش‌های اولیه محلی بودند تا اینکه سرزمین‌های مختلف شروع به برقراری ارتباط کردند و این تجارت شکوفا شد.

فتح آفریقا

تجارت عاج

قبایل آفریقایی به‌عنوان صادرکننده‌ی اصلی عاج خام و کالاهای ساخته شده از آن، این تجارت را تبدیل به یکی از راه‌های اصلی ارتباط اقتصادی‌شان با غربی‌ها و آسیایی‌ها کردند، اما هنگامی که خارجی‌ها به این قاره حمله و شروع به غارت کردند، بومیان دچار هرج و مرج شدند. اما تجارت عاج ادامه داشت.

منابع در حال کاهش

تجارت عاج

در سال ۱۹۷۹، افراد بسیاری از مناطق حیات وحش آزاد یا محصور گزارشی از تعداد کل فیل‌ها دادند؛ ۱/۳ میلیون فیل. ۱۰ سال بعد، کارشناسان هشدار دادند که این جمعیت به ۶۰۰۰۰۰ عدد کاهش یافته است. اغلب افراد نگران منابع بودند، در حالی که سایرین کاهش جمعیت فیل‌ها را نگران‌کننده می‌دانستند.

اولین تلاش‌‌های برای ممنوع‌سازی تجارت

تجارت عاج

در آن سال، کنوانسیون تجارت بین‌المللی گونه‌های در معرض خطر حیوانات و گیاهان وحشی (CITES) تلاش کرد تا کشورهای مستقل آفریقایی را تحت ممنوعیت این تجارت متحد کند. در اکثر کشورها به خصوص زیمبابوه، تجمعاتی برگزار شد، اما آفریقای جنوبی و سایر کشورها این موضوع را قبول نکردند.

ممنوعیت با وجود مشکلات فراوان پذیرفته شد

تجارت عاج

با وجود تصویب قانون ممنوعیت (و مقررات دیگر) در سال ۱۹۹۰، اما آفریقای جنوبی باز هم با آن مخالفت کرد. در نهایت این تحریم‌ها تبدیل به سیاست‌های استفاده‌ی عاقلانه در مورد تجارت عاج شدند. بالاخره این تجارت بخشی از میرات تاریخی قاره بوده، اما هزینه‌های سنگینی مانند مرگ را داشته است.

ورود چین

تجارت عاج

امروزه، چین تلاش دارد تا از سابقه‌اش در تجارت عاج فاصله بگیرد، اما به دلیل توافق‌های اقتصادی و سیاسی‌اش با کشورها آفریقایی، این امر کمی دشوار شده است.

تلاش‌های اروپا

تجارت عاج

بسیاری از کشورهای اروپایی، مدت‌هاست که عاج غیرقانونی را ممنوع کرده‌اند و اغلب محموله‌های مصادره‌ شده توسط مسئولان را توقیف و منهدم می‌کنند.

و هنوز ادامه دارد

تجارت عاج

اما همان‌طور که پائولا کاهومبو، مدیر اجرایی اتحادیه‌ی حفاظت از سرزمین کنیا و شرکت WildlifeDirect، می‌گوید، این کافی نیست. شرمساری اخیر چین یک نشانه است از این موضوع که این تجارت هنوز زنده و فعال است و در ازای آن، فیل‌ها هر روز می‌میرند.

منبع All Day

دیدگاه  

    تبلیغات