دوربین هنری جدید گوگل کوچک ترین جزئیات را ثبت می‌کند

بهداد خسور
چهار شنبه، ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۳۰
دوربین هنری جدید گوگل کوچک ترین جزئیات را ثبت می‌کند

افراد زیادی در دنیا هستند که عاشق آثار هنری دور‌ه‌های مختلف، به ویژه نقاشی هستند و حاضرند برای دیدن این آثار به هر جای دنیا سفر کنند. گوگل همزمان با «روز جهانی موزه» و با استفاده از دوربین جدید خود، که تکنولوژی آن برای ثبت کوچک‌ترین جزئیات یک اثر هنری طراحی شده است، موزه‌ای آنلاین ایجاد کرده و دیدن آثار هنری را برای علاقه‌مندان هنر آسان‌تر کرده است. در ادامه با کجارو همراه باشید تا از جزئیات این دوربین و قابلیت‌های آن مطلع شوید.

گشت و گذار آنلاین در مجموعه‌های مختلف یک موزه قابلیت جدیدی نیست، اما موسسه‌ی فرهنگی گوگل در نظر دارد تا این فعالیت را پیشرفته‌تر کند. این شرکت دوربینی به نام gigapixel Art Camera ساخته که مخصوص ثبت تصاویر آثار هنری است. دوربین ساخت گوگل تصاویر آثار را به گونه‌ای ثبت می‌کند که تمام جزئیات آن برای بیننده‌ی آنلاین طوری به نظر برسد که انگار دارد در موزه قدم می‌زند. برای اینکه بتوانید با تمام وجود یک اثر هنری را درک کنید و از آن لذت ببرید، باید بتوانید رد قلم‌مو، بافت و هر آیتم دیگری که فقط از نزدیک قابل دیدن است را ببینید، و این دقیقاً همان چیزی است که این دوربین با وضوح بالا (High-res Camera) امکانش را برای شما فراهم می‌کند.

گوگل تا کنون مجموعه‌ای با حدود ۲۰۰ اثر مختلف که با وضوح فوق‌العاده بالا یا گیگاپیکسلی (gigapixel) ثبت شده‌اند را گردآوری کرده است، اما به نظر می‌رسد به زودی فهرست بزرگ‌تری از آثار در دسترس علاقه‌مندان قرار بگیرد. حالا گوگل برای سرعت بخشیدن به فرایند تکمیل این فهرست دوربین جدیدی ساخته که با استفاده از تکنولوژ‌ی‌های پیچیده فوکوس سونار (با استفاده از صدا) و لیزری تمام جزئیات را با بالاترین وضوح ممکن ثبت می‌کند تا چیزی از قلم نیافتد. پس از ثبت تصویر توسط دوربین نرم‌افزار پیشرفته‌ی آن وارد کار می‌شود و تمام تصاویر ثبت شده از اثر را مانند یک پازل در کنار یکدیگر قرار می‌دهد تا تصویری کامل بسازد. تکنولوژی این دوربین برای ثبت عکس کارهای هنری که به رطوبت و نور حساس هستند هم بسیار مفید و کارآمد خواهد بود. زیرا دوربین گوگل نه تنها این قابلیت را دارد که تمام ریز‌ه‌کاری‌های موجود در آثار را ثبت کند و به نمایش بگذارد، بلکه تصاویر ثبت شده تا ابد پابرجا می‌مانند و حتی در صورت از بین رفتن این آثار حساس، دوربین گوگل تصاویر آن‌ها را با تمام جزئیات ممکن در اختیار نسل‌های بعد قرار می‌دهد.

دانلود ویدیو

گوگل ناوگانی از این دوربین‌ها را به سراسر دنیا فرستاده است تا به موزه‌ها کمک کند آرشیوی کامل از تمام آثار موجود در موز‌ه‌هایشان با دوربین گیگاپیکسلی این شرکت تهیه کنند. جالب است بدانید که گوگل این کار را کاملاً مجانی و بدون دریافت هیچ هزینه‌ای انجام می‌دهد. موسسه‌ی فرهنگی گوگل به منظور بزرگداشت روز جهانی موزه، اولین مجموعه‌ی هزارتایی از تصاویر ثبت شده توسط این دوربین را در دسترس کاربران قرار داده که می‌توانید آن‌ها را از اینجا تماشا کنید.

منبع engadget

دیدگاه