افتتاح ۶ موزه در روز جهانی موزه ها

افتتاح ۶ موزه در روز جهانی موزه ها

تیم  کجارو
| چهار شنبه, ۲۹ اردیبهشت ۹۵ ساعت ۱۴:۰۰

۶ موزه در استان‌های آذربایجان غربی، گلستان، گیلان، خراسان رضوی و استان البرز، همزمان با بزرگداشت روز جهانی موزه‌ها و هفته میراث فرهنگی افتتاح می‌شود.

مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی فرهنگی با اشاره به افتتاح ۶ موزه در استان‌های مختلف کشور گفت:

این موزه‌ها شامل موزه‌ی قاجار در استان آذربایجان غربی، طبقه اول موزه‌ی مینودشت در استان گلستان و ۴ موزه‌ی خصوصی علوم تاریخ طبیعی در خراسان رضوی، موزه‌ی مذهبی حرم آستانه اشرفیه و موزه‌ی حکیم نظامی آستارا در استان گیلان و موزه‌ی تمبر موسوی در استان البرز است.

«محمدرضا کارگر» با اشاره به اینکه بر اساس وظایف سازمان میراث فرهنگی، بخش اعظمی از فعالیت‌های اداره کل موزه‌ها به حمایت از بخش خصوصی در راه‌اندازی موزه اختصاص دارد افزود که با روی کار آمدن دولت یازدهم و اتخاذ سیاست‌های جدید در اداره‌ی کل موزه‌ها تسهیل در روند صدور مجوز و حمایت از موزه‌داری بویژه ایجاد موزه‌های بخش خصوصی افزایش یافته است.

به گفته وی در حال حاضر ۶۱ موزه خصوصی در کشور فعال است که از این تعداد ۴۰ موزه از سال ۹۲ تاکنون در کشور راه‌اندازی شده است.

کارگر تاکید کرد که موزه‌های خصوصی می‌توانند با فروش بلیت، برگزاری دوره‌های آموزشی، نمایشگاه‌های موقت، برپایی کارگاه‌های مرمت، ایجاد فروشگاه محصولات فرهنگی بخشی از هزینه‌های موزه را تامین کنند. همچنین این موزه‌ها می توانند از محل تسهیلات مالی به تجهیز، نورپردازی، اقدامات مرمتی و... اقدام کنند.

مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی فرهنگی در خصوص نحوه راه‌اندازی موزه‌های خصوصی گفت:

مجوز راه‌اندازی این موزه‌ها پس از تهیه‌ی شناسنامه، اقدامات کارشناسی و ثبت آثار مجموعه‌داران، معرفی فضای موزه‌ای و طرح محتوایی ارایه شده از سوی کارشناسان اداره کل موزه‌ها در راستای حمایت معنوی از آنان به مجموعه داران داده می‌شود. تسهیلات بلاعوض به مجموعه‌دارانی که نسبت راه‌اندازی موزه‌ی خصوصی اقدام می‌کنند از دیگر حمایت‌های معنوی این اداره کل محسوب می‌شود.

به گفته‌ی این مسئول تهران و اصفهان رکوردار بیشترین موزه‌های خصوصی در کشور هستند.

موزه‌ی حکیم نظامی آستارا با محوریت پیشینه تعلیم و تربیت، موزه‌ی حرم در آستانه اشرفیه با رویکرد ارائه‌ی نفیس‌ترین نسخ خطی قرآنی، اسناد و دست‌نوشته‌های علما و بزرگان دینی استان گیلان، موزه‌ی قاجار با نمایشگاهی از آثار توقیفی در ارومیه، بخش دوم موزه‌ی مینودشت استان گلستان با موضوع مردم‌شناسی، موزه‌ی پول و تمبر موسوی در کرج با تمبرهایی از جنگ جهانی اول تا دوره قاجار و موزه‌ی علوم تاریخ طبیعی در خراسان رضوی است.

منبع مهرنیوز
برچسب‌ها موزه افتتاح

دیدگاه  

    تبلیغات