رونمایی از ثبت نان «کُرنون» در جشن سپید چادران عشاير برگزار می شود

رونمایی از ثبت نان «کُرنون» در جشن سپید چادران عشاير برگزار می شود

تیم  کجارو
| چهار شنبه, ۲۹ اردیبهشت ۹۵ ساعت ۱۳:۰۰

از ثبت نان «کُرنون» همزمان با برگزاری دو جشنواره در زادگاه اردشير بابک، رونمایی می‌شود.

«محمدرضا حسانی»، دبیر برگزاری جشنواره، با اشاره به این که مراسم رونمایی از ثبت نان «کُرنون» در دهستان خَبر شهرستان «شهر بابک» استان کرمان، از اول تا سوم خردادماه ۱۳۹۵ و برای نخستین بار در منطقه مذکور که زادگاه اردشیر بابکان است، برگزار می‌شود، بیان کرد:

در حالی که این محدوده از جاذبه‌های کم‌نظیر گردشگری برخوردار می‌باشد و در کنار معادن مس و فیروزه شهر بابک و راه‌آهن واقع شده ولی کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

وی، با توضیح این که رویداد فرهنگی مذکور از سوی فرمانداری شهر بابک، اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و سایر دستگاه‌های اجرایی و موسسه‌ی گردشگری «زیست بوم بابک» و در راستای جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی، همچنین معرفی ظرفیت‌های این منطقه در زمینه‌ی گردشگری صورت پذیرفته است، گفت که سپیدچادران عشایر شهر بابک در این جشنواره کم‌نظیر، جاذبه‌های بی‌بدیل و متفاوتشان را که تاکنون مورد توجه قرار نگرفته است، به رخ خواهند کشید.

«حسانی» با بیان این که در اغلب نقاط کشور، عشایر را با سیاه چادرهایشان می‌شناسند، در خصوص رنگ متفاوت چادر عشایر این منطقه، گفت که رنگ سپید چادر عشایر منطقه به آن دلیل است که عشایر به جای پرورش بز به پرورش گوسفند می‌پردازند و چادرهایشان را با موی بز نمی‌بافند.

معاون اسبق صنایع دستی استان کرمان، از نون کُرنون به عنوان نان محلی متفاوت کشور نام برد که تنها در منطقه‌ی بورجال شهر بابک تهیه می‌شود.

نان کرنون

وی درباره نحوه‌ی پخت این نان گفت:

این نان که با آرد گندم خالص تهیه می‌شود، دارای قطری ضخیم است که با ایجاد گودالی ۸۰ سانتی‌متری در زمین پخته می‌شود.

نان کرنون

«حسانی» از نمایش زنده زندگی عشایر منطقه و برنامه‌های شاد سنتی مانند بازی های بومی و صنایع دستی متفاوت، عشایر به عنوان جاذبه های دیگر جشنواره نام برد و گفت که بازدیدکنندگان می‌توانند با حضور در این منطقه، با جاذبه‌های کم نظیر آن مانند دشت ریواس، تپه‌های مارنی مَسینان، دریاچه نمک استبرق، غار ایوب به عنوان بزرگ‌ترین غار آهکی کشور نیز آشنا شوند.

وی، با تأکید بر این که جاده میراث جهانی که قرار است محدوده‌ی تاریخی «میمند» را به پاسارگاد متصل کند از این منطقه عبور خواهد کرد، افزود:

با احداث این جاده گریزی از توجه به محدوده‌ی یادشده و عشایرِ متفاوت آن نیست.

منبع مهرنیوز

دیدگاه  

    تبلیغات