رونمایی «عمارت های ایران مدرن»

رونمایی «عمارت های ایران مدرن»

تیم  کجارو
| سه شنبه, ۲۸ اردیبهشت ۹۵ ساعت ۲۰:۴۵

کتاب «عمارت‌های ایران مدرن» در موزه‌ی کتابخانه‌ی سلطنتی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران به مناسبت روز جهانی موزه رونمایی می‌شود.

کتاب عمارت‌های ایران مدرن در سال ۱۸۶۷ توسط نقاش، معمار و خاورشناس فرانسوی «پاسکال کوست» در پاریس نوشته شده است.

وی مجموعه تصاویر خود را به پادشاه وقت فرانسه نشان می‌دهد و پادشاه هم دستور می‌دهد که تصویرهای کوست از بناهای اسلامی ایران همراه با گزارش توصیفی آن‌ها چاپ شود.

این کتاب جزو کتب نفیس و دارای چاپ سنگی منحصر به فرد در ابعاد ۴۴×۵۷ سانتیمتر است که با کیفیت بالایی منتشر شده و در زمان حاضر تنها چند نسخه از این چاپ در ایران موجود است.

کتاب یادشده از مجموعه آثار مخزن کتابخانه‌ی سلطنتی نیاوران است که به مناسبت هفته‌ی میراث فرهنگی برای نخستین بار در معرض دید عموم قرار می‌گیرد.

همچنین در کنار رونمایی از این اثر، تعدادی از صفحات کتاب نیز که بر روی شاسی چاپ شده‌اند در نمایشگاهی به نمایش گذاشته می‌شوند.

هدف از تالیف کتاب «بناهای مدرن ایران» به طور کلی شناخت عمارت‌های شاخص که نشانه‌ای از ویژگی‌ها و عناصر کلی و عمومی دوره دوم معماری را دارند است.

به روایت نویسنده، این کتاب شامل بناهای مربوط به ایران است و در حالی این کتاب به اتمام رسیده که شامل بخش قابل توجهی از بناهاست و این برای شناخت بناهای ایران و شکوه و عظمت و زیبایی معماری ایران کافیست و به هدفمان رسیده‌ایم.

علاقه‌مندان جهت دیدن اثر یادشده و استفاده از برنامه‌های جشنواره میراث فرهنگی و صنایع دستی در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران می‌توانند در هفته میراث فرهنگی همه روزه از ساعت ۹ تا ۱۷ به این مجموعه واقع در تهران، میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه کنند.

منبع مهرنیوز

دیدگاه  

    تبلیغات