طرح «تسهیل واردات خودروهای گردشگری» رد شد

طرح «تسهیل واردات خودروهای گردشگری» رد شد

تیم  کجارو
| دوشنبه, ۲۷ اردیبهشت ۹۵ ساعت ۱۷:۳۰

طرح «تسهیل واردات خودروهای گردشگری» توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت، در دولت وتو شد.

بیشتر از یک‌سال و نیم پیش سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری طرحی را به هیئت دولت برد تا براساس آن مجوز واردات تعدادی خودروی خاص گردشگری با کاهش تعرفه گمرکی، صادر شود. طرحی که از همان ابتدا با مخالفت وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین سازمان امور مالیاتی همراه بود، چرا که به اعتقاد کارشناسان این بخش‌ها، ‌امکان ساخت این خودروها در داخل کشور وجود دارد و ‌از سوی دیگر اعمال معافیت مالیاتی بر واردات این خودروها، از درآمدهای مالیاتی مملکت کم می‌کند.

این درحالی بود که «سعید شیرکوند» معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری که پیگیر این طرح پیشنهادی بود،‌ اعتقاد داشت امکان ساخت چنین خودروهایی در داخل کشور وجود ندارد و نمی‌توان از خودروسازان داخلی خواست که آن‌ها را بسازند‌، برای همین از دولت تقاضا شد راه ورود این خودروها را به کشور آسان کند.

آن زمان طبق ارزیابی اولیه جامعه تورگردانان، صنعت گردشگری که با موج تازه‌ای از ورود گردشگران خارجی مواجه شده بود، برای خرید حدود دوهزار دستگاه خودرو که شامل ۳۰۰ دستگاه اتوبوس، ۴۰۰ دستگاه مینی‌بوس (ظرفیت ۱۵ تا ۲۰ نفر)، هزار دستگاه ون و ۱۵۰ دستگاه آفرود می‌شد، اعلام نیاز کرد.

حال پس از گذشت حدود یک‌سال و نیم معطلی این طرح در کمیسیون‌های هیئت دولت، سرانجام معاون رییس‌جمهور از مخالفت قطعی وزارت صنعت با این طرح و خارج شدن آن از دستور رسیدگی کمیسیون‌های هیئت دولت خبر داد.

«مسعود سلطانی‌فر» ‌گفت که وزارت صنعت، معدن و تجارت، معتقد بودند خودروهای مورد نیاز بخش گردشگری را می‌توان در کارخانه‌های داخلی تولید کرد و به واردات اتومبیل‌های پیشنهادی ما نیازی نیست.

او همچنین بیان کرد که اجازه برای وارد کردن خودروهای مورد نیاز صنعت گردشگری وجود دارد، ولی با پرداخت عوارض گمرکی که هزینه‌ تمام‌شده آن را بسیار گران می‌کند. ‌آنچه ما پیش‌بینی و پیشنهاد کرده بودیم این بود که با اعمال معافیت گمرکی بر واردات این خودروهای خاص، خرید آن‌ها برای آژانس‌ها ارزان‌تر شود که با این طرح موافقت نکردند.

رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری افزود:

پیشنهاد جایگزین وزیر صنعت این بود که خودروهای مورد نیاز گردشگری را در داخل تولید کنند و قول دادند در شش ماه اول سال این کار را انجام دهند و حالا ما منتظریم ببینیم در این شش ماه چه اتفاقی می‌افتد.

منبع CHN
برچسب‌ها توریسم

دیدگاه  

    تبلیغات