زیان ترکیش ایرلاین به دلیل کاهش گردشگران خارجی

تیم  کجارو
چهار شنبه، ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۳۰
زیان ترکیش ایرلاین به دلیل کاهش گردشگران خارجی

شرکت هواپیمایی ترکیش ایرلاین در پی کاهش میزان توریست‌ها به این کشور متحمل زیان کم‌سابقه‌ای شده است.

به‌دنبال کاهش ورود گردشگران به ترکیه و افت محبوبیت تورهای ترکیه، ایرلاین ملی این کشور اعلام کرد که در سه ماهه نخست ۲۰۱۶، بزرگترین زیان خود دست‌کم از سال ۱۹۹۹ تاکنون را تجربه کرده است.

در حالی که ریسک‌های ژئوپلتیک و نگرانی‌های امنیتی بر ترافیک هوایی در ترکیه تاثیر گذاشته، ایرلاین ملی این کشور اعلام کرده که در سه ماهه نخست امسال، بزرگترین زیان خود دست‌کم از سال ۱۹۹۹ تاکنون را تجربه کرده است.

شرکت ترکیش ایرلاین اعلام کرد که در سه ماهه نخست امسال ۱/۲۴ میلیارد لیره، معادل ۴۲۲ میلیون دلار متضرر شده، در حالی که سود خالص این شرکت در مدت مشابه سال قبل ۳۷۳ میلیون دلار بود. این برخلاف پیش‌بینی ۱۰ تحلیلگری بود که انتظار داشتند این شرکت ۱/۰۴ میلیارد لیره متضرر شود.

پس از آنکه شرکت ترکیش ایرلاینز در سال ۲۰۱۵ به‌دلیل کاهش شدید قیمت نفت و کاهش هزینه‌ها سودی بی‌سابقه را تجربه کرد، این زیان ضربه‌ای به این شرکت هوایی خواهد بود.

جنگ در کشورهای همسایه ترکیه یعنی عراق و سوریه، تشدید درگیری‌ها با جدایی‌طلبان کرد در داخل ترکیه و حملات تروریستی در استانبول و آنکارا موجب کاهش رونق صنعت گردشگری ترکیه شده است.

بر اساس آمارهای دولتی، میزان ورود گردشگران خارجی به ترکیه در ماه مارس برای هشتمین ماه متوالی کاهش داشته که طولانی‌ترین دوره کاهش دست‌کم از سال ۲۰۰۶ تاکنون بوده است.

ارزش سهام این شرکت در سال جاری ۹/۱ درصد کاهش داشته است.

منبع قطره

دیدگاه