کویر شنی سفید در نیومکزیکو

موسی معتمدی | دوشنبه, ۲۳ فروردین ۹۵ ساعت ۲۳:۰۰

حتما تا به حال مناطقی را سفید‌پوش دیده و تصور کرده‌اید که در آن منطقه برف باریده و آن دانه‌های سفید رنگ، برف هستند، اما در واقع آن مناطق کویر بوده و دانه‌های سفید رنگ هم شن و ماسه هستند نه برف. در کره زمین تعداد اندکی کویر‌های شنی سفید وجود دارد که در این مقاله از کجارو شما را با یکی از این کویر‌ها آشنا می‌کنیم.

مقاله مرتبط:

شیپراک؛ نیومکزیکو

منطقه بسیار بزرگی از شن‌های سفید برف‌مانند در حدود ۲۶ کیلومتری جنوب‌غربی شهر المگردوو و در جنوب وایت سندز میزل رنج در ایالت نیو‌مکزیکو ایالات متحده آمریکا واقع شده است. بر خلاف کویر‌های دیگر، شن‌های این کویر به جای کوارتز از کریستال گچ تشکیل شده است. گچ یکی از رایج‌ترین ترکیبات معدنی موجود در زمین است که به راحتی در آب حل و به ندرت در قالب شن و ماسه یافت می‌شود. سنگ گچ اغلب در چشمه‌های آب‌ گرم و در دریاچه و آب دریا یافت و زمان تبخیر آب، ته‌نشین می‌شود و به این شکل، تپه‌های شنی گچی در کویر‌های سفید تشکیل شدند. چنین کویرهایی نمونه‌ای از جاذبه‌های شگفت‌انگیز طبیعت هستند. 

کویر شن های سفید در نیومکزیکو1

آب‌گیر کم‌عمق تولاروسا، جایی که شن‌های سفید در آن واقع شده، با ایالت‌های ساکرامنتو و کوه‌های سان‌آندرس احاطه شده است. حدود ۱۰۰ میلیون سال پیش، آب باران و آب‌یخ‌های ذوب شده با حل کردن گچ از سنگ‌های رسوبی و تشکیل محلول غلیظ شده‌ای به طرف پایین کوه سرازیر شده و در دریاچه لوکرو، در آب‌گیر تولاروسا انباشته شدند. جریان آب تبخیر شده زیر لایه‌ای از گچ متبلور باقی ماند و در طول زمان هوا‌زدگی باعث ریز‌تر شدن این کریستال‌ها شده و انباشه شدن دانه‌های شنی در آب‌گیر شده و به شکل کنونی در آمده است. دریاچه لوکرو امروزه بستری خشک است، اما بخش پایینی آن گاهی اوقات با آب‌های کم عمق از باران‌های اخیر پر می‌شود. شن‌های سفید مساحتی به وسعت بیش از ۷۰۰ کیلومترمربع را با تپه‌هایی که گاه ارتفاع آن‌ها به ۱۵ متر هم می‌رسد، در برمی‌گیرد که بزرگ‌ترین تپه‌های شنی در این منطقه از جهان است. تپه‌های شنی توسط باد‌های مداوم جنوب‌غربی دائم در حال تغییر مکان هستند. بر خلاف دیگر کویر‌های شنی، کریستال‌های گچ گرما را به خود جذب نمی‌کنند از این جهت می‌توان در فصل گرما هم به راحتی و با پای برهنه در کویر قدم زد.

کویر شن های سفید در نیومکزیکو2

کویر شن های سفید در نیومکزیکو2

کویر شن های سفید در نیومکزیکو3

کویر شن های سفید در نیومکزیکو4

کویر شن های سفید در نیومکزیکو6

کویر شن های سفید در نیومکزیکو7

کویر شن های سفید در نیومکزیکو8

کویر شن های سفید در نیومکزیکو10

مطالب مرتبط:

    منبع Amusing Planet

    دیدگاه