عقاب طلایی دوباره در ایران

عقاب طلایی دوباره در ایران

تیم  کجارو
| دوشنبه, ۱۶ فروردین ۹۵ ساعت ۱۷:۳۰

قطار «عقاب طلایی» که دو سفر آخرش به ایران تحت تاثیر شرایط امنیتی ترکیه لغو شده بود، دوباره وارد ایران می‌شود، البته این بار خالی و بدون مسافر.

سفر قطار «عقاب طلایی دانوب» به ایران از سال ۲۰۱۴ آغاز شد تا سفرنامه پرطرفدار «جواهرات پارسی» را اجرا کند. این قطار لوکس به خاطر طراحی واگن‌های مجلل چوبی‌اش به سبک دهه ۵۰ میلادی، در اروپا با عنوان «هتلی روی چرخ‌ها» شناخته می‌شود.

قطار از شهر بوداپست مجارستان حرکت می‌کند و پس از عبور از کشورهای رومانی‌، بلغارستان و ترکیه به ایران می‌رسد، سفرنامه‌ی آن ۱۵ روزه است که یک هفته‌اش به ایران اختصاص دارد. این چهارمین‌ بار است که قطار لوکس مجارستانی به ایران خواهد آمد، اگرچه اوضاع ناامن ترکیه برنامه‌ی سفر آن را با تغییراتی روبه‌رو کرده است.

«ابراهیم پورفرج»، مجری برنامه سفر عقاب طلایی در ایران که از ورود دوباره‌ی این قطار لوکس به تاریخ ۱۷ فروردین‌ماه خبر داد و گفت:

فکر می‌کنم چهارمین‌ بار است که این قطار به ایران می‌آید. سال پیش دو بار تا مرز ترکیه آمد، اما اوضاع ناامن در این کشور مانع ادامه‌ مسیرش شد، برای همین مسافران‌اش مجبور شدند هوایی به ایران بیایند و مسیر را با قطارهای ایرانی ادامه دهند، اما امسال تصمیم گرفته شد قطار خالی از خاک ترکیه گذر کند تا در تبریز به مسافرانش که هوایی از استانبول آمده‌اند، بپیوندد و سفر از همان‌ جا آغاز شود.

وی ادامه داد که برنامه سفر عقاب طلایی از ۱۷ فروردین‌ماه آغاز می‌شود که طی یک هفته در شهرهای تبریز، کاشان، اصفهان، شیراز، یزد، مشهد و تهران توقف خواهد داشت و روز ۲۳ فروردین با پایان سفر، بدون مسافرانش ایران را ترک خواهد کرد.

پورفرج اضافه کرد که برنامه سفر عقاب طلایی در ایران تاکنون به این شکل بوده که قطار از همان ابتدا مسافرانش را از بوداپست مجارستان به ایران می‌آورد و در پایان سفر اول در تهران توقف می‌کرد تا گروه دوم مسافران وارد ایران شوند و حرکت از تهران به سمت مشهد، بم کرمان، شیراز، یزد، اصفهان زنجان و سرانجام مرز رازی ادامه پیدا می‌کرد، اما امسال به خاطر شرایطی که ترکیه دارد، برنامه اولین سفر قطار در سال ۹۵، کمی تغییر کرده است.

او همچنین گفت که قطار دوم عقاب طلایی نیز در راه است، سفرنامه آن در دست تنظیم قرار گرفته که البته امکان دارد با توجه به شرایط ترکیه با تغییراتی همراه شود.

پورفرج همچنین گفت که قطار اول ۷۴ مسافر دارد که بیشترشان آمریکایی هستند، اما تعداد مسافران قطار دوم هنوز مشخص نشده است، چون ثبت نام همچنان ادامه دارد و پیش‌بینی می‌شود مسافران بیشتری را با خود به ایران آورد.

وی درباره‌ی هزینه‌های سفر با این قطار لوکس نیز گفت:

نرخ سفر با قطار لوکس عقاب طلایی کماکان مثل سابق بوده و تغییری نکرده است. این مبلغ بین ۹ تا ۱۵ هزار دلار تعیین شده، اما باید در نظر گرفت سفر هوایی مسافران تا ایران و حرکت قطار خالی، هزینه‌های اضافی دیگری را روی دست می‌گذارد که با این حال سعی شد نرخ سفر با این قطار لوکس بدون تغییر بماند.

قطار لوکس عقاب طلایی که حرکت‌اش را از حاشیه رود دانوب آغاز می‌کند، صبح روز ۱۷ فروردین‌ماه از مرز رازی وارد ایران می‌شود و سفرش را به مدت یک هفته در مسیر جواهرات پارسی ادامه خواهد داد.

عقاب طلایی دانوب نخستین قطار از قاره‌ی اروپا است که موفق شد مجوز ورود به خاک ایران را از راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران با هماهنگی یک شرکت گردشگری ایرانی‌ بگیرد.

این قطار دارای ۱۳ واگن مجلل و معمولی است که کوپه‌های لوکس آن به حمام و سرویس‌ بهداشتی خصوصی مجهز است. در تمام مسیر یک آشپز بین‌المللی در قطار مستقر است که ساختار خدمات‌دهی داخل قطار باعث شده بیشتر شبیه یک هتل چرخدار باشد تا وسیله نقلیه‌ای صرف برای سفر.

منبع ایسنا

دیدگاه  

    تبلیغات