راه اندازی اولین مدرسه هتلداری کشور

راه اندازی اولین مدرسه هتلداری کشور

تیم  کجارو
| شنبه, ۱۱ اردیبهشت ۹۵ ساعت ۱۲:۴۵

اولین مدرسه رسمی هتلداری کشور با تلاش دانشگاه علامه طباطبایی راه‌اندازی می‌شود.

دانشگاه علامه طباطبایی برای خروج آموزش‌های هتلداری از دورِ تسلسل در اقدامی هرچند دیر، نخستین مدرسه رسمی هتلداری کشور را در فریدون‌کنار مازندران راه‌اندازی می‌کند تا ازاین‌پس دانشجویان رشته هتلداری این دانشگاه در این فضای آموزشی زیر نظر مدرسان ایرانی به‌صورت عملی و کارگاهی آموزش ببینند.

در یک دهه گذشته موسسه‌های گردشگری و هتلداری وابسته به دولت و بخش خصوصی تلاش‌های زیادی برای راه‌اندازی مدرسه هتلداری کرده بودند که حتی برخی تا مرحله‌ی مذاکره با مدارس هتلداری در کشورهای دیگر پیش رفتند که تاکنون هیچ‌یک به نتیجه نرسیده است.

مرکز مطالعات گردشگری دانشگاه علامه طباطبایی به بهانه‌ی اعلام این خبر در نشست تخصصی با مشارکت گروه مدیریت جهانگردی این دانشگاه و جمعی از فعالان صنعت هتلداری به آسیب‌شناسی آموزش‌های هتلداری در کشور پرداختند. از مهم‌ترین این آسیب‌ها، پایین بودن سطح آموزش شاغلان بیشتر هتل‌های کشور اعلام شد که از مهم‌ترین دلایلِ پایین بودن کیفیت و ارائه خدمت در صنعت میهمان‌نوازی به شمار می‌آید. این چالش توسعه آموزش‌های هتلداری در سطوح و تخصص‌های مختلف را ضروری می‌کند.

از دیگر چالش‌های موردبحث در این نشست، تفکیک نشدن مالکیت از مدیریت در صنعت هتلداری کشور است که این موضوع به‌عنوان یکی از موانع اصلی بر مسیر استخدام نیروی انسانی متخصص و ماهر اعلام شد.

از سوی دیگر اساتید و کارشناسان حاضر معتقد بودند، بی‌توجهی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در درجه‌بندی تأسیسات اقامتگاهی که نیروی انسانی تحصیل‌کرده و دانش‌آموخته‌ی هتلداری را استخدام می‌کنند، از دیگر موانع ایجاد انگیزه در آموزش‌های هتلداری و به‌کارگیری نیروی انسانی ماهر است.

در این نشست که مهدی کروبی، مدیر گروه آموزشی جهانگردی دانشگاه علامه طباطبایی و محمود ضیایی، عضو هیات علمی این گروه، اسماعیل قادری، رئیس مرکز مطالعات گردشگری و دیگر عضو هیات علمی گروه جهانگردی علامه طباطبایی، جلال نصیریان، مدیرعامل یکی از قدیمی‌ترین موسسه‌های آموزش گردشگری و هتلداری در ایران، جمشید حمزه زاده، رئیس اتحادیه هتلداران ایران حضور داشتند، گفته شد:

با توجه به این‌که ماهیت بیشتر دروس آموزش‌های هتلداری عملی و کارگاهی است و بیشتر مؤسسات آموزشی هتلداری کشور فاقد امکانات لازم برای این نوع آموزش‌ها هستند، درنتیجه آموزش‌ها بیشتر به‌صورت نظری و یا حداکثر در فضای آزمایشگاهی و کارگاهی با حداقل امکانات برگزار می‌شود و دانشجو فرصت آشنایی با فضای واقعی محیط کار هتل را پیدا نمی‌کند.

نظر اساتید دانشگاهی و فعالان هتلداری بر این بود که به دلیل عدم تعامل صنعت هتل با دانشگاه، در این حوزه امکان استفاده از فضاهای هتلی بخش خصوصی و یا دولتی به‌عنوان مکانی برای کارورزی و کارآموزی وجود ندارد و این خود باعث افت سطح آموزش و کسب نکردن مهارت‌های لازم از سوی دانش‌آموختگان می‌شود و به‌تبع آن، امکان اشتغال به دلیل فقدان مهارت گرفته می‌شود و به عبارتی دور تسلسلی ایجادشده که بیشترین آسیب را به دانش‌آموخته و به صنعت هتلداری وارد می‌کند. این چرخه ضربه جبران‌ناپذیری به صنعت گردشگری کشور که قرار است در دوره پسابرجام به‌عنوان یکی از منابع درآمد ارزی و صادرات غیرنفتی کشور باشد، وارد می‌کند.

 

منبع ایسنا

دیدگاه  

    تبلیغات