زیباترین شهرهای فهرست میراث جهانی یونسکو

حمیده کریمی | جمعه, ۳ اردیبهشت ۹۵ ساعت ۲۲:۰۰

سفر به شهرهای فهرست میراث جهانی یونسکو، به معنای سفر و گشت و گذاری در دل تاریخ است. شهرهایی کوچک و دیدنی که در آنها، شکوه و غظمت تاریخ با امکانات و پیشرفت‌های امروزی زندگی بشر، در هم آمیخته‌اند. برای آشنایی با این شهرها، در ادامه با کجارو همراه باشید.

شهرهایی که نامشان در فهرست میراث جهانی یونسکو می‌درخشد، در عین حال که مدرن و پیشرفته هستند، جلوه‌های تاریخی و فرهنگی خود را نیز به خوبی حفظ کرده‌اند. شهرهایی دینی و گاهی عجیب و جالب که در این مقاله نگاهی گذرا به فرهنگ و تاریخ آنها می‌اندازیم.

زالتسبورگ (Salzburg)، اتریش

Getreidegasse نقطه‌ی شروع تورهای گردشگری شهر زالتسبورگ است. مسیری باریک با نماهای مزین که یکی از اماکن محبوب هم برای اهالی شهر و هم برای گردشگران است. در ادامه‌ی این مسیر به محل تولد موتسارت نوازنده‌ی مشهور و از نوابغ موسیقی خواهید رسید. این بنا، یک موزه‌ی کوچک نیز دارد که به بزرگداشت و معرفی آثار این نوازنده‌ی بزرگ می‌پردازد. خیابان دیگری که در این شهر وجود دارد و دیدن آن را نباید از دست بدهید، Judengasse است. یک خیابان تاریخی که قدمت آن به قرن سیزدهم میلادی باز می‌گردد و اکنون فروشگاه بسیاری از طراحان معروف دنیا و شکلات‌سازی‌های متعددی در آن وجود دارد.

خیابان Goldgasse جایی است که زرگران در آن اقامت می‌کردند. اکنون می‌توانید عتیقه‌جات و اشیای قدیمی را از این خیابان خریداری کنید.

خیابان Steingasse نیز منتظر حظور گردشگران است. این خیابان تاریخی با ساختمان‌های قرون وسطایی‌اش یکی از دیدنی‌ترین نقاط شهر است.

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

والپارایسو (Valparaíso)، شیلی

شهر بندری اصلی شیلی است که از میان آب‌ها به سوی تپه‌های شیب‌دار سر بر آورده است. تپه‌هایی که با پلکان‌ها و خیابان‌های پیچ‌در‌پیچ مزین شده‌اند. خیابان‌هایی که میزبان قدم‌های چندین نسل از شاعران، ملوانان و ماجراجویان بوده است. این شهر یکی از بهترین مکان‌های شیلی برای غذا خوردن است. در یک سفر آخر هفته‌ای به این شهر می‌توانید در اقامتگاهی ساحلی متعلق به قرن نوزدهم میلادی اقامت کنید و در خانه‌ی پابلو نرودا، شاعر شیلیایی و برنده‌ی جایزه‌ی نوبل ادبیات، به گذشته سفر کنید.

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

دوبروونیک (Dubrovnik)، کرواسی

دوبروونیک، مروارید دریای آدریاتیک و به معنای واقعی کلمه شهری زیبا و دیدنی است. دیوارهای سفید، شن‌های ریز و حرکت قایق‌ها در بندر از مناظر دیدنی در این شهر تاریخی هستند که چشم هر بیننده را خیره می‌کنند و لنز دوربین‌ها را به سوی خود می‌کشانند.

این شهر تماما در جریان جنگ هوملند بدون هیچ دلیل استراتژیک، بمباران شد.

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

کیتو (Quito)، اکوادور

مرکز تاریخی این شهر، به عنوان اولین مکان فرهنگی میراث جهانی یونسکو انتخاب شده است. میدان Plaza Grande که مجموعه‌ای از تفریحات و دیدنی‌ها را در اختیار گردشگران می‌گذارد، در میان کلسیاهای باروک، خیابان‌های سنگ‌فرش شده و بازارهای رنگارنگ پنهان شده است. اگر روز یکشنبه به این میدان سری بزنید، باید بقیه‌ی برنامه‌های ادامه‌ی روز خود را لغو کنید. از صبح تا شب در این میدان مراسم متعددی از جمله اجراهای تئاتر، ساز و آوازهای سنتی و سخنرانی‌های مذهبی برگزار می‌شود. در نیمکت‌های سنگی میدان، مردانی با ریش جوگندمی، آهنگ دلنشین pasillo می‌نوازند. در کنار کلیسای جامع کیتو، اهالی شهر نمایش مبازات استقلال اکوادور را تماشا می‌کنند که توسط گروهی از هنرمندان اجرا می‌شود.

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

شهر لوکزامبورگ، لوکزامبوگ

بیش از ۱۵۰ ملیت گوناگون در این کشور کوچک در کنار هم زندگی می‌کنند. با پرداخت ۱۰ یورو می‌توانید از تورهای گردش در شهر استفاده کنید. راهنماهای تور با معرفی جاذبه‌های گردشگری، داستان نهفته در پشت هر کدام از بناهای تاریخی را برای گردشگران بازگو می‌کنند. تورهای پیاده‌روی شهر بهترین راه برای آشنایی بیشتر با تاریخچه و بناهای دیدنی آن هستند. به خصوص زمانی که فقط دو روز برای بازدید از شهر لوکزامبورگ فرصت دارید.

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

والتا (Valletta)، مالت

شاید تا کنون نام این کشور را نشنیده باشید. کشوری که زبان رسمی آنها مالتی است که بیشتر به زبان‌های مدیترانه‌ای شباهت دارد.

خیابان‌های باریک و زیبای والتا، پایتخت این کشور یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر هستند. تقریبا همه‌ی خانه‌ها دارای بالکن هستند. اولین چیزی که توجه یبننده را در عبور از خیابان اصلی شهر یعنی خیابان جمهوری جلب می‌کند، این بالکن‌های هماهنگ و هم‌رنگ هستند که با رنگ سبز تیره رنگ‌آمیزی شده‌اند. با عبور از خیابان‌های پر پیچ‌و‌خم به بخش‌های دیگر شهر راه پیدا می‌کنید. در قسمت‌های مختلف، رنگ‌های متفاوتی را خواهید دید. قرمز روشن، زرد، نیلی، سبز و صورتی. انگار که والتا شهری از دل قصه‌ها است.

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

شهر مراکش، مراکش

این شهر یکی از دیدنی‌ترین شهرهای کشور مراکش است. بازارهای سنتی و زیبای این شهر، قرن‌ها است که گردشگران و فروشندگان را برای بازدید و فروش محصولات به این شهر می‌کشاند. مرکز شهر قدیم مراکش، میدانی است به نام Djemaa el Fna که در آن نوازندگان، مارگیران و آکروبات‌بازها به اجرای نمایش‌های خود مشغول هستند. رستوران‌های فضای باز نیز آماده‌ی پذیرایی از گردشگران هستند. در کنار این میدان دیدنی، مناره‌های زیبای مسجد Koutoubia قرار دارند که قدمت آنها به قرن دوازدهم میلادی باز می‌گردد.

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

ویلمستاد (Willemstad)، کوراسائو (Curaçao)

پایتخت کشور کوراسائو یعنی شهر ویلمستاد به خاطر ساختمان‌های رنگارنگش که در ساحل به زیبایی در کنار هم قرار گرفه‌اند در دنیا شناخته شده است. این ساختمان‌ها در زمان قدیم برای کم کردن تابش خیره‌کننده‌ی آفتاب داغ گرمسیری، رنگ‌آمیزی می‌شدند اما امروزه این رنگ‌آمیزی برای زیباسازی شهر انجام می‌شود. در سفر به ویلمستاد حتما از منطقه‌ی Punda دیدن کنید که یکی از قدیمی‌ترین بخش‌های شهر است و بناهای تاریخی متعددی دارد. معماری این ساختمان‌ها شگفت‌انگیز است. هنگام قدم زدن در کوچه‌های باریک و خیابان‌های پرپیچ‌وخم این منطقه، حتما به بالا نگاهی بیاندازید و از دیدن معماری زیبای ساختمان‌ها لذت ببرید.

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

برگن (Bergen)، نروژ

اسکله‌ی تاریخی شهر برگن، یکی از میراث ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو است. در کنار ساحل، ردیف‌هایی از خانه‌های چوبی رنگارنگ با شیروانی‌ها و سقف‌های شیب‌دار قرار گرفته‌اند که جلوه‌ی زیبایی به این منطقه بخشیده‌اند. خانه‌هایی که قدمت آنها به اوایل دهه‌ی ۱۷۰۰ میلادی باز می‌گردد. سازه‌های قدیمی‌تر این منطقه، در جریان یک آتش‌سوزی از بین رفته‌اند. این ساختمان‌ها در گذشته، انباری برای نگه‌داری ماهی‌های خشک شده در فضای باز و غلات بودند اما امروزه به مجموعه‌ای از موزه‌ها، فروشگاه‌ها و سایر بناهای تجاری تبدیل شده‌اند.

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

باث، انگلستان

با وجود اینکه نویسنده‌ی مشهور بریتانیایی، جین آستن تنها بین سال‌های ۱۸۰۱ تا ۱۸۰۶ در باث زندگی کرده و چندان علاقه‌ای نیز به این شهر نشان نداده است اما بخشی از زندگی وی با این شهر دیدنی گره خورده است.

باث کمتر از ۱۰۰ مایل با لندن فاصله دارد و در واقع بهترین مقصد برای سفرهای یک روزه است.

از آنجایی که این شهر میراث جهانی یونسکو است، حتی اگر طرفدار جین آستن هم نباشید، باز هم تفریحات و دیدنی‌های زیادی در باث وجود دارند که از آن لذت خواهید برد. جاذبه‌های فرهنگی بی‌نظیری که شما را سرگرم می‌کنند از جمله حمام‌های قدیمی رومی که یکی از مهم‌ترین دلایل شهرت این شهر هستند.

مرکز فرهنگی جین آستن، یک نمایشگاه دائمی است که زندگی و آثار این نویسنده‌ی معروف را به نمایش گذاشته است. دو نمونه از آثار وی یعنی نورثنگر ابی (Northanger Abbey) و ترغیب (Persuasion) در باث نوشته شده‌اند.

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

لاننبورگ (Lunenburg)، نوا اسکوشیا، کانادا

در این شهر از گشت و گذار در اسکله‌ی ماهیگیری ، بندر شلوغ و پر رفت و آمد، خانه‌ها و مغازه‌های رنگارنگ در محله‌های پنهان در پیچ و خم خیابان‌های مرکز شهر، پستی‌ها و بلندی‌ها و کوچه‌های شیب‌دار که به خیابان‌های رنگارنگ منتهی می‌شوند، لذت خواهید برد. مطمئنا از دیدن تعداد زیاد فروشگاه‌ها، موزه‌ها و رستوران‌ها شگفت‌زده خواهید شد. با قدم زدن در این خیابان‌های دیدنی، احساس می‌کنید که یا در زمان سفر کرده‌اید یا بازیگران یک فیلم قدیمی هستید. خیابان‌ها، کوچه‌ها و کافه‌های قدیمی، شما را به سفری در دل تاریخ می‌برند.

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

پراگ، جمهوری چک

یکی از لذت‌بخش‌ترین کارها در این شهر زیبا، بالا رفتن از ساختمان‌های بلند و لذت بردن از چشم‌انداز بی‌نظیری است که پیش چشم گردشگران گشوده شده است. یکی از بلندترین بناهای شهر، Hall Tower در شهر قدیم پراگ است. از بالای این ساختمان می‌توانید چشم‌انداز زیبایی از میدان شهر قدیم را نظاره کنید.

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

بامبرگ، آلمان

شاید بامبرگ یکی از بهترین شهرهای قرون وسطایی در آلمان باشد که به خوبی حفظ و نگه‌داری شده است. خوشبختانه بخش قدیمی شهر در جریان حملات جنگ جهانی دوم در امان مانده است و اکنون یکی از آثار به ثبت رسیده در فهرست میراث جهانی یونسکو است. این شهر که روی هفت تپه ساخته شده ، Franconian Rome نامیده می‌شده است. گرچه شهروندان بامبرگ رم را بامبرگ ایتالیایی می‌نامند. این هفت تپه بخشی منحصربه‌فرد از نقشه‌ی این شهر هستند که روی هر کدام از آنها یک کلیسا ساخته شده است.

اما قدمت این شهر چقدر است؟ در سال ۱۹۷۳ این شهر هزارمین سال تولد خود را جشن گرفت. کلیسای جامع باشکوه بامبرگ که قدمت آن به سال ۱۲۳۷ باز می‌گردد، مقبره‌های یک پاپ و یک امپراتور را در بر گرفته است. رود Regnitz که به رود Main می‌پیوندد، مستقیما از زیر Alt Rathaus و پل Obere Brucke می‌گذرد. این منظره‌ها یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری آلمان هستند. پس اگر دوست دارید در کنار زندگی مدرن سفری به زمان قرون وسطا را تجربه کنید،از این شهر دیدن کنید.

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

لوانگ پرابانگ (Luang Prabang)، لائوس

این شهر زیبا و دوست‌داشتنی در میان پیچ و خم‌های رود مکونگ واقع شده و با صخره‌های خاکستری عظیم احاطه شده است. معماری فرانسوی و بالکن‌های چوبی مزین به زیبایی‌های طبیعی، بخشی از جلوه‌های دیدنی این شهر هستند.

معابد متعدد با مناره‌های طلاییشان در گوشه و کنار شهر می‌درخشند و هر صبح راهبان از جایگاه مقدس خود خارج می‌شوند و هدایا و نذورات مردم را دریافت می‌کنند  و در طول روز با لباس‌های زرد‌رنگشان در خیابان‌ها و گوشه و کنار شهر دیده می‌شوند. با طلوع خورشید، فضایی آرامش‌بخش در شهر حاکم می‌شود. تعدادی قایق در آب، بالا و پایین می‌روند. کافی‌شاپ‌ها و رستوران‌های متعددی نیز در اطراف رود دیده می‌شوند.

برای تماشای مجسمه‌های طلایی بودا در موقعیت‌های مختلف و لذت بردن از منظره‌ی شگفت‌انگیز غروب آفتاب، باید از تپه‌ی Phou Si که مشرف به شهر است بالا بروید.

هنگام غروب، خیابان Sisavangvong پر می‌شود از چادرهای قرمزرنگی که در آنها فروشندگان، صنایع دستی و انواع سوغاتی را برای فروش عرضه می‌کنند. بازدید از این شهر زیبا را فراموش نکنید.

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

هوی آن (Hội An)، ویتنام

عده‌ای این شهر زیبا را ونیز ویتنام می‌نامند. خیابان‌های باریک و ساختمان‌های رنگارنگ این شهر دیدنی، ونیز را در ذهن تداعی می‌کند. این شهر به خاطر چراغ‌های دریایی‌اش در دنیا شناخته شده است. چند روزی را برای گشت‌و‌گذار در این شهر، در قلب ویتنام، وقت بگذارید و مطمئن باشید که از سفرتان لذت خواهید برد.

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

سیه‌نا، ایتالیا

میدان اصلی Piazza Del Campo مرکز شهر قدیم سیه‌نا است. این شهر محصور در دیوار با کوچه‌های باریک و ساختمان‌های آجری‌اش، شما را به سفری در دل تاریخ می‌برد. این میدان در طول فصل تابستان برای برگزاری مسابقات Palio یا مسابقات اسب‌سواری مورد استفاده قرار می‌گیرد. مسیرهای سنگ‌فرش با خاک پوشانده می‌شوند. در سایر ایام سال، این میدان بهترین مکان برای سر زدن به کافه‌ها و رستوران‌ها است. همچنین می‌توانید در این میدان با اهالی شهر به بحث و گفت‌و‌گو بپردازید و از دیدن فرهنگ اهالی لذت ببرید و از نزدیک با آن آشنا شوید. علاوه بر این، اینجا بهترین مکان برای تجربه‌ی عکاسی با نوردهی طولانی است که عکاسان زیادی به آن علاقه‌مند هستند.

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

شهر Zanzibar، تانزانیا

این مجمع‌الجزایر که با فاصله از سواحل تانزانیا قرار گرفته، گردشگران زیادی را به سوی پایتخت خود یعنی Stone Town می‌کشاند. گردشگران برای لذت بردن از سافاری (بیابان‌گردی)، رقص‌های محلی و غواصی در میان مارماهیان زیبا به این منطقه‌ی تاریخی که زادگاه زبان سواحیلی است سفر می‌کنند.

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

ادینبرو (Edinburgh)، انگلستان

شاید اسکاتلند یکی از معدود مناطقی باشد که شما از گشت‌و‌گذار درآن در زیر باران استقبال خواهید کرد. زمانی که باران می‌بارد، سنگ‌هایی که در ساختن شهر قدیم ادینبرو به کار رفته‌اند، تیره‌تر می‌شوند و جلوه‌ی تازه‌یا به شهر می‌بخشند. پلی که روی ایستگاه قطار ساخته شده، شهر جدید و قدیم ادینبرو را از هم جدا می‌کند.

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

جنه (Djenne)، مالی

 عکس‌هایی که می‌بینید، تصاویری از مسجد بزرگ شهر جنه است که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این مسجد یکی از بزرگ‌ترین بناهای خشتی جهان است و به عنوان یکی از شناخته‌شده‌ترین میراث فرهنگی آفریقا شناخته می‌شود. دیواره‌های این مساجد از آجرهای گلی و خشت ساخته شده و از گل برای چسباندن آنها به هم استفاده شده است.  سطح دیوارها با گچ و خاک پوشانده شده‌اند تا ظاهری صاف و مرتب داشته باشند. از چوب‌های درختان نخل برای تزیین دیوارها و محکم نگه داشتن آنها استفاده شده است.

این بنا به شدت آسیب‌پذیر است. چرا که فصل بارانی در کشور مالی، سه ماه طول می‌کشد و باران‌های سیل‌آسا، بخش قابل توجهی از دیواره‌های گلی بنا را از بین می‌برند. این مسجد هر سال پس از تمام شدن فصل بارانی تعمیر می‌شود و دیوارهای آن مجددا با گچ و خاک پوشانده می‌شود.

اهالی با استفاده از چرخ دستی، گل‌ها را از نزدیکی رود Niger می‌آورند و سه روز قبل از استفاده، آن را فرآوری کرده و بهبود می‌بخشند. متاسفانه افزایش دمای زمین، بر کیفیت این گل و لای نیز تاثیرگذار بوده است. این گل و لای دیگر به اندازه‌ی  سابق چسبنده نیست بنابر این در هر فصل بارانی سطح وسیعی از دیوار بر اثر باراش باران از بین می‌رود.

اهالی این شهر با شور و علاقه‌ی خاصی تعمیرات دقیق و پرزحمت این مسجد را انجام می‌دهند.

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

جرج تاون (George Town)، مالزی

قدم زدن در خیابان‌های شهر قدیم جرج تاون، شهر اصلی جزیره‌ی پنانگ مالزی، فرصت‌هایی تکرارنشدنی برای دیدن تعدادی از آثار به ثبت رسیده در فهرست میراث جهانی یونسکو را برای گردشگران فراهم می‌کند. همچنین با گشت‌و‌گذار در این شهر، به خوبی با فرهنگ و سنن کشور مالزی آشنا خواهید شد.

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

Ouro Preto، برزیل

این شهر توریستی کوچک در منطقه‌ی Minas Gerais در برزیل واقع شده و تنها دو ساعت با Belo Horizonte فاصله دارد. رستوران‌های عالی و اقامتگاه‌های بی‌نظیری برای ماندن در این شهر وجود دارد. به علاوه از خوردن غذاهای لذیذ و تماشای آثار معماری تاریخی که در گوشه و کنار شهر به چشم می‌خورند، لذت خواهید برد. کلیساهای زیبایی در سراسر شهر، منتظر قدم‌ها و نگاه‌های مشتاق گردشگران هستند.

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

سن‌پترزبورگ، روسیه

بولوار بزرگ Nevksy Prospekt شاهراهی است که این شهر را به مسکو و نووگورود متصل می‌کند. این منطقه هنوز هم از مراکز خرید و سرگرمی اصلی در سن‌پترزبورگ است. بسیاری از بناهای دیدنی و مشهور شهر در این منطقه قرار دارند. بناهایی از جمله کلیسای جامع Kazan، کتابخانه‌ی ملی روسیه  و  Bolshoy Gostiny Dvor، گذرگاه و مرکز خریدی که  که قدمت آن به قرن هجدهم باز می‌گردد. از این خیابان در آثار ادبی بزرگ روسیه از جمله داستان کوتاهی از گوگول نام برده شده است.

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

کوزکو (Cusco)، پرو

نام بخش تاریخی شهر کوزکو و میدان اصلی شهر، همواره در میان فهرست زیباترین میدان‌های جهان می‌درخشد. معماری اسپانیایی در کنار دیوارها و بقایای تاریخی امپراتوری اینکا، جلوه‌ی زیبایی به شهر داده است. یکی از دیدنی‌های شهر که نباید آن را از دست بدهید، فستیوال و نمایشی است که توسط اهالی شهر هر یکشنبه برگزار می‌شود. گردشگران از سراسر جهان برای دیدن این شهر زیبا به پرو سفر می‌کنند.

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

میراث جهانی یونسکو

منبع afar
برچسب‌ها تاریخی یونسکو

دیدگاه  

    تبلیغات