هشدار: احتمال وقوع سیلاب در تهران

هشدار: احتمال وقوع سیلاب در تهران

تیم  کجارو
| جمعه, ۲۷ فروردین ۹۵ ساعت ۱۳:۳۰

مدیریت بحران با هشدار نسبت به احتمال جاری شدن سیل و سیلاب در شمال تهران از شهروندان خواست که از سکونت در حاشیه رودها و سفرهای غیرضروری در محورهای شمالی خودداری کنند.

«هادی رحمتی» مدیر کل بحران استان تهران با هشدار نسبت به احتمال جاری شدن سیلاب در شمال تهران، بیان کرد:

طبق پیش‌بینی‌های هواشناسی، سامانه بارشی که در جنوب غرب کشور فعال بود به سمت شمال شرق کشور در حال حرکت است و بر همین اساس پیش‌بینی هواشناسی بر این است که از بعدازظهر امروز سامانه بارشی به تهران برسد.

وی ادامه داد که بر همین اساس پیش‌بینی بارش در استان تهران به ویژه نقاط شمالی استان و ارتفاعات البرز احتمال طغیان رودخانه‌ها و جاری شدن سیلاب وجود دارد. به همین دلیل به شهروندان توصیه می‌شود از سکونت در حاشیه رودها و مسیل‌ها خوددری کنند.

مدیرکل بحران استان تهران با تأکید بر اینکه آماده‌باش در برابر سیل و اتخاذ تمهیدات لازم به دستگاه‌های اجرایی و امدادی اعلام شده است،‌ گفت که حوضه آبریز استان تهران با بیش از ۹ رودخانه و مسیل در شمال تهران واقع شده اما احتمال طغیان رودخانه‌ها در ادامه مسیر و مسیل‌ها وجود دارد. از این‌رو هشدار مدیریت بحران به شهروندان این است که نه فقط در اطراف رودخانه‌های شمال تهران بلکه در اطراف هیچ یک از رودخانه‌های تهران مستقر نشوند.

وی با اشاره به شهروندانی که برای کوهنوردی به ارتفاعات تهران رفته‌اند، گفت که این افراد نیز بهتر است طی امروز و فردا از این اقدام صرف‌نظر کنند.

«دکتر احمد صادقی» رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران نیز در این‌باره گفت:

با توجه به تغییر وضعیت آب و هوایی در سطح کره زمین و به تبع آن در کشور ما هشدارهای لازم طی سال‌های اخیر به دستگاه‌ها داده شده و همین امر سبب آمادگی نسبی دستگاه‌ها شده است. با این وجود کلیه دستگاه‌های امدادی و خدماتی در سطح شهر تهران را به آماده‌باش درآورده‌ایم.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به احتمال طغیان رودخانه‌های شمالی تهران و در پی آن مسیل‌ها در نقاط جنوبی، بیان کرد که به شهروندان هشدار می‌دهیم که از استقرار در اطراف رودخانه‌های دربند، درکه، کن و... خودداری کنند.

وی با اشاره به قدرت سیلاب، گفت که طبق گفته کارشناسان زمانی که ارتفاع آب به ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر برسد امکان جابجا کردن یک خودروی سواری و تلفات جانی وجود دارد. از این‌رو لازم است شهروندان توصیه‌ها و هشدارهای لازم را جدی بگیرند.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی آغاز بارش در تهران از عصر امروز وجود دارد، گفت:

این وضعیت در شمال استان و شهر تهران شدیدتر خواهد بود و تا فردا نیز ادامه خواهد داشت.

منبع ایسنا

دیدگاه  

    تبلیغات