اوکونوئین؛ بزرگترین قبرستان ژاپن

کاجیک صافاریان
یکشنبه، ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۴۵
اوکونوئین؛ بزرگترین قبرستان ژاپن

اوکونوئین بزرگترین قبرستان ژاپن است که حدود ۲۰۰ هزار نفر در آن دفن شده‌اند. این قبرستان در روستای باستانی کویاسان قرار دارد که مرکز پیروان فرقه شینگون دین بودایی است. بنیانگذار این فرقه، کوبو داییشی که یکی از مهم‌ترین چهره‌های دینی ژاپن است، در همین قبرستان دفن شده است، هر چند پیروانش اعتقاد دارند که او در حال مراقبه‌ای ابدی است. برای آشنایی بیشتر با این قبرستان با کجارو همراه باشید.

در منطقه آرام پوشیده از درخت واکایاما (Wakayama) در جنوب کیوتو (Kyoto) و اوزاکا (Osaka)، روستای باستانی کویاسان (Koyasan) یا کوه کویا (Koya Mount) قرار دارد که مرکز پیروان فرقه شینگون (Shingon) دین بودایی است. فرقه شینگون توسط کوبو داییشی (Kobo Daishi)، یکی از مهم‌ترین چهره‌های دینی ژاپن، در اوایل قرن نهم به وجود آمد. کوبو داییشی معبدی در یکی از قله‌های دورافتاده کویاسان ساخت و در آن شروع به تفکر و تعمق کرد. از آن زمان حدود صد معبد و صومعه در اطراف معبد اصلی فرقه ساخته شده‌اند.

قبرستان اوکونوئین

کویاسان همچنین محلی است که بزرگترین قبرستان ژاپن، اوکونوئین (Okunoin)، در آن قرار دارد. این قبرستان حدود ۲ کیلومتر طول دارد و محل دفن بیش از ۲۰۰ هزار راهب بودایی است. کوبو داییشی هم در این محل دفن شده است اما پیروانش اعتقاد دارند که او نمرده و فقط در حال تفکر ابدی و انتظار برای قیام بودای بعدی است. در طی قرن‌ها بسیاری از مردم از جمله راهبان برجسته و سرداران فئودال که آرزو داشتند بعد از مرگ در کنار کوبو داییشی باشند تا به رستگاری برسند، در این مکان دفن شده‌اند. طبق اعتقادات فرقه شینگون هیچ مُرده‌ای در قبرستان اوکونوئین وجود ندارد و دفن‌شدگان، فقط ارواح منتظر هستند.

قبرهای قبرستان اوکونوئین در دو طرف یک مسیر مرموز طولانی قرار داده شده‌اند که به طول ۲ کیلومتر از میان درختان سدر می‌گذرد و در مقبره کوبو داییشی پایان می‌یابد. قبل از مقبره، اتاق فانوس تورو-دو (Toro-do) یا توروندو (Torondo) قرار دارد که بیش از ۱۰ هزار فانوس اهدا شده در آن‌ جا آویزان هستند. گفته می‌شود دو فانوس از این فانوس‌ها از سال ۱۰۸۸ میلادی روشن هستند. یکی از آن‌ها توسط یکی از امپراطورهای پیشین روشن شده و دیگری توسط زن دهقانی که موهایش را فروخت تا یک فانوس بخرد و برای پدر و مادر فوت شده‌اش دعا کند.

قبرستان اوکونوئین

قبرستان اوکونوئین

پشت اتاق فانوس‌ها مقبره کوبو داییشی، گوبیو (Gobyo)، که محل مراقبه ابدی اوست، قرار دارد. روزانه وعده‌های غذایی آیینی برای او نذر می‌شوند و راهبان و افراد عادی در سکوت تفکر می‌کنند و دعاهای مخصوص بودائیان را تلاوت می‌کنند.

کوه کویا محلی بسیار مقدس برای ژاپنی‌ها است و هنگام بازدید از قبرستان باید بسیار مراقب بود. رفتار محترمانه اهمیت زیادی دارد و عکاسی کردن و خوردن آب و غذا در این محل ممنوع است. تمام این منطقه همراه با دو مکان مقدس دیگر -یوشینو و اومین (Yoshino and Omine) و کومانو سانزان (Kumano Sanzan) در سال ۲۰۰۶ در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفتند.

قبرستان اوکونوئین

قبرستان اوکونوئین

قبرستان اوکونوئین

قبرستان اوکونوئین

قبرستان اوکونوئین

قبرستان اوکونوئین

قبرستان اوکونوئین

قبرستان اوکونوئین

قبرستان اوکونوئین

قبرستان اوکونوئین

قبرستان اوکونوئین

منبع Amusing Planet

دیدگاه