کدام فرودگاه‌ها از شهر دورتر هستند؟

کدام فرودگاه‌ها از شهر دورتر هستند؟

کاجیک صافاریان
| چهار شنبه, ۲۵ فروردین ۹۵ ساعت ۰۷:۴۵

گاهی فرودگاه‌ها آن‌قدر از شهر دور هستند که مدت زمان رفتن به شهر از فرودگاه بیشتر از زمان پرواز طول می‌کشد. شرکت‌های هواپیمایی ارزان‌قیمت معمولاً از فرودگاه‌های ثانویه استفاده می‌کنند که هزینه عملیاتی کمتری نسبت به فرودگاه‌های اصلی شهرها دارند. برای دیدن چند نمونه از این فرودگاه‌ها با کجارو همراه باشید.

مقاله‌های مرتبط:

اولین فرودگاه یک شهر همیشه خارج از محدوده آن ساخته می‌شود تا شهر جایی برای گسترده شدن داشته باشد اما فاصله فرودگاه باید به اندازه‌ای باشد که مسیر زمانی طی شده تا شهر کمتر از نیم ساعت طول بکشد. بعد از آن با بزرگ‌تر شدن شهر و افزایش ترافیک هوایی آن، ساخت فرودگاه دوم و سوم ضروری می‌شود. اما فقط زمانی این اتفاق می‌افتد که شهر بیشتر از چیزی که همگان تصور می‌کردند، رشد و گسترش داشته باشد. فرودگاه اصلی که زمانی ۳۰ دقیقه تا مرکز شهر فاصله داشت حالا توسط شهر احاطه شده است. فرودگاه جدید باید بسیار دورتر از مرکز شهر ساخته شود چون دیگر فضایی برای ساخت آن در مکانی نزدیک‌تر وجود ندارد.

بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی ارزان برای پایین نگاه داشتن قیمت‌های خود از فرودگاه‌های ثانویه استفاده می‌کنند. این فرودگاه‌ها هزینه عملیاتی کمتری نسبت به فرودگاه‌های اصلی دارند. اما این روند زمانی که این شرکت‌ها پروازهایی به مقصد معین را تبلیغ می‌کنند و در فرودگاهی صدها کیلومتر دورتر از مقصد فرود می‌آیند، حالتی توهین‌آمیز پیدا می‌کند. شرکت هواپیمایی جت استار آسیا (Jetstar Asia) در سال ۲۰۱۱ با تبلیغ پروازهای ارزان از سنگاپور به شانگهای و فرود آوردن هواپیما در هانگژو (Hangzho) که ۲۰۰ کیلومتر دورتر است، این ترفند را پیاده کرد. این پرواز در حال حاضر ظاهراً لغو شده است اما هنوز بسیاری از پروازهای مشابه آن دایر هستند. در این مقاله فهرستی از اینگونه پروازها را میبینیم:

فرودگاه واتری دیزنی پاریس

فرودگاه واتری دیزنی (Vatry Disney) پاریس که نام واقعی آن فرودگاه شالونس واتری (Chalons Vatry) است، توسط رایان ایر (Ryanair) برای پروازهای ارزان به پاریس استفاده می‌شود. این فرودگاه در فاصله ۱۴۷ کیلومتری مرکز شهر پاریس قرار دارد و در واقع فاصله آن با دیزنی کمتر از فاصله آن با پاریس است. (۱۰۵ کیلومتر)

فرودگاه واتری-دیزنی

فرودگاه فرانکفورت-هان

فرودگاه فرانکفورت-هان (Frankfurt-Hahn) در فاصله ۱۰ کیلومتری شهر کرچبرگ (Kirchberg) در منطقه راین-هانسروک (Rhein-Hunsruck) ایالت راین‌لند-پالاتیناته (Rhineland-Palatinate) در غرب قسمت مرکزی آلمان قرار دارد. بر خلاف نامش، این فرودگاه بین دو شهر فرانکفورت و لوکزامبورگ واقع شده و فاصله آن با هر یک از این شهرها تقریباً ۱۲۰ کیلومتر است اما در هر صورت افزودن نام فرانکفورت به فرودگاه، کار شرکت‌های هواپیمایی ارزان نیست و فرانکفورت-هان نام رسمی این فرودگاه است که به عنوان جایگزین فرودگاه فرانکفورت برای پروازهای ارزان‌تر و حمل و نقل ساخته شده است.

فرودگاه فرانکفورت-هان

فرودگاه ممینگن

فرودگاه ممینگن (Memmingen) در شهر ممینگنبرگ (Memmingenberg) در ایالت سوابیا (Swabia) آلمان قرار دارد اما از آن به عنوان جایگزین ارزان‌تر فرودگاه مونیخ استفاده می‌شود و از این رو توسط شرکت‌های هواپیمایی ارزان با عنوان فرودگاه ممینگن/مونیخ-غرب (Memmingen/Munich-West) شناخته می‌شود. فاصله این فرودگاه تا شهر مونیخ ۱۱۰ کیلومتر است.

فرودگاه ممینگن

فرودگاه ساندفیورد

فرودگاه ساندفیورد (Sandefjord) در شمال شرقی شهر ساندفیورد نروژ قرار دارد و فاصله آن تا شهر اسلو ۱۱۰ کیلومتر است. از سال ۱۹۹۷ این فرودگاه، مقصد شرکت هواپیمایی رایان‌ایر با عنوان یکی از فرودگاه‌های شهر اسلو شد.

فرودگاه ساندفیورد

فرودگاه واستراس استکهلم

فرودگاه واستراس (Vasteras) استکهلم در نزدیکی شهر واستراس در کشور سوئد قرار دارد و با وجود فاصله ۱۰۰ کیلومتری آن از استکهلم، یکی از فرودگاه‌های رسمی این شهر است.

فرودگاه واستراس استکهلم

فرودگاه اسکاوستا استکهلم

فرودگاه اسکاوستا (Skavsta) استکهلم یکی دیگر از فرودگاه‌های شهر استکهلم است که مورد استفاده شرکت‌های هواپیمایی ارزان‌قیمت و همچنین شرکت‌های حمل و نقل قرار می‌گیرد و سومین فرودگاه بزرگ کشور سوئد به حساب می‌آید. این فرودگاه قابلیت جابجایی سالانه ۲.۵ میلیون مسافر را دارد. فاصله آن تا شهر استکهلم ۱۰۰ کیلومتر است اما در تبلیغات، از آن به عنوان یکی از فرودگاه‌های شهر استکهلم نام برده می‌شود.

فرودگاه اسکاوستا استکهلم

فرودگاه آکسفورد لندن

فرودگاه آکسفورد لندن فرودگاهی در ۱۱ کیلومتری شهر آکسفورد و ۱۰۰ کیلومتری مرکز لندن است و به بخش خصوصی تعلق دارد. نام این فرودگاه در واقع فرودگاه کیندلینگتون (Kindlington) بود اما از سال ۲۰۰۹ به فرودگاه آکسفورد لندن تغییر نام داد و به علت گمراه‌کننده بودن نام جدیدش باعث انتقادات فراوان در مطبوعات انگلستان شد.

فرودگاه آکسفورد لندن

فرودگاه جیرونا-کوستا براوا

فرودگاه جیرونا-کوستا (Girona-Costa) براوا (Brava) در ۱۲.۵ کیلومتری جنوب غربی شهر جیرونا قرار دارد. این فرودگاه با وجود این‌ که در ۹۲ کیلومتری شمال شهر بارسلونا واقع شده است، به عنوان جایگزین فرودگاه اصلی این شهر شناخته می‌شود.

فرودگاه جیرونا-کوستا

فرودگاه رویس

فرودگاه رویس (Reus) در کنار سواحل کوستا دائورادا (Costa Daurada) در نزدیکی شهر رویس قرار دارد. فاصله این فرودگاه تا شهر بارسلونا ۱۰۰ کیلومتر است و تعداد زیادی توریست از طریق آن به شهر بارسلونا می‌روند.

فرودگاه رویس بارسلونا

فرودگاه بووه-تیه

فرودگاه بووه-تیه (Beauvais-Tille) در منطقه تیه و در نزدیکی شهر بووه فرانسه قرار دارد. با این‌که نام رسمی این فرودگاه "فرودگاه بووه-تیه" (Aeroport de Beauvais-Tille) است و در ۸۵ کیلومتری پاریس قرار دارد، برخی شرکت‌های هواپیمایی ارزان‌قیمت در تبلیغات خود از نام پاریس-بووه استفاده می‌کنند.

فرودگاه بووه تیه

فرودگاه ویزه

فرودگاه ویزه (Weeze) در شهر ویزه قرار دارد و فاصله آن با دوسلدورف (Dusseldorf) حدود ۷۰ کیلومتر است. شرکت‌های هواپیمایی ارزان‌قیمت مانند رایان‌ایر برای تبلیغ پروازهایشان به این فرودگاه، از نام دوسلدورف-ویزه استفاده می‌کنند.

فرودگاه ویزه دوسلدورف

فرودگاه استانستد لندن

فرودگاه استانستد در نزدیکی روستای استانستد مانت‌فیچت (Stansted Mountfitchet) قرار دارد و فاصله‌اش با لندن ۶۸ کیلومتر است. چند شرکت هواپیمایی ارزان‌قیمت اروپایی از این فرودگاه استفاده می‌کنند.

فرودگاه استانستد لندن

فرودگاه ساوت‌اند لندن

فرودگاه ساوت‌اند (Southend) در منطقه راچفورد (Rochford) و در ۶۸ کیلومتری مرکز لندن قرار دارد.

فرودگاه ساوت اند لندن

فرودگاه ناریتا توکیو

فرودگاه ناریتا (Narita) توکیو ابتدا با نام فرودگاه بین‌المللی جدید توکیو (New Tokyo International Airport) شناخته می‌شد و پروازهای اطراف توکیو را پوشش می‌داد. این فرودگاه در شرق توکیو و فاصله ۶۰ کیلومتری مرکز آن قرار دارد.

فرودگاه ناریتا توکیو

منبع Amusing Planet

دیدگاه  

    تبلیغات