۱۷ توصیه‌ی کاربردی برای سفر به جنوب شرق آسیا

سارا صریحی | پنجشنبه, ۲۶ فروردین ۹۵ ساعت ۲۱:۳۰

زمانی که تصمیم به سفر به یک کشور جدید می‌گیریم، نیاز به اطلاعات زیادی داریم که می‌توانیم این اطلاعات را از راهنماهای سفر موجود به دست آوریم. اگر مقصدمان از نظر فرهنگی تفاوت‌های بسیاری با فرهنگ وطنمان داشته باشد، نیاز به مطالعه‌ی بیشتر و جدی‌تری درباره‌ی فرهنگ کشور میزبان و دیگر موارد خواهیم داشت.

در سفر، تفاوت‌های فرهنگی و غیره می‌توانند جذاب یا در بسیاری از موارد آزاردهنده باشند و باعث شوند به‌اندازه‌ای که باید از سفر لذت نبرید. پس تنها چاره این است که به توصیه‌های موجود در رابطه با سفر به نقاط مختلف دنیا بیشتر توجه کنید. در ادامه با کجارو همراه باشید و هفده توصیه‌ی سفر به آسیای جنوب‌شرقی را جدی بگیرید.

۱- پرواز زدگی را دست‌کم نگیرید

پرواز زدگی

وقتی به جنوب‌شرقی آسیا می‌رسید، از نظر زمان، آب‌و‌هوا و رطوبت، شاهد تغییرات چشمگیری نسبت به محل زندگی‌تان خواهید بود. رطوبت هوا حداقل ۵۰درصد بیشتر، اختلاف ۴ تا ۵ ساعتی در زمان و افزایش حدود ۱۰ درجه‌ای دما می‌تواند هر گردشگری را به‌محض ورود کمی گیج و بی‌حال کند که چند روز اول سفر هم ادامه خواهد داشت، اما به مرور کمتر می‌شود، پس انتظار نداشته باشید که بتوانید روز اول کار خاصی انجام دهید.

۲- کمی ماست بخورید

تلاش کنید به‌محض رسیدن کمی ماست محلی بخورید. احتمال بیمار شدن در طول سفر بیمار بسیار بالاست، اما نگران نباشید، زیرا بدن در حال تطبیق خود به شرایط جدید است.

۳- به رستوران‌های شلوغ بروید

رستورانهای جنوب شرقی آسیا

برای خوردن غذا مکان‌های شلوغ را انتخاب کنید، زیرا این رستوران‌ها و استندها همیشه غذایشان تازه است.

۴- بدون ترس بخورید و بیاشامید

اگر در رستوران به شما نوشیدنی با یخ تعارف شد، بدون ترس بخورید، زیرا آب آن تصفیه شده است و اگر نبود به شما تعارف نمی‌کردند، پس بدون هیچ ترسی از غذاها و نوشیدنی‌ها بخورید، زیرا اغلب کیفیت آن‌ها خوب است.

۵- اجناس تقلبی

رولکس تقلبی

حواستان به اجناس تقلبی باشد. ساعت رولکس هیچ‌وقت به قمیت ۲۰ دلار فروخته نمی‌شود. اگر فروشنده‌ای گفت که مثلا این آیفون تقلبی نیست و فقط در ویتنام، تایلند یا مالزی ساخته شده، مطمئن باشید که تقلبی است.

۶- جنس فروخته شده، پس گرفته نمی‌شود

انتظار بازگرداندن اجناس و پس گرفتن پول خود را نداشته باشید. به‌محض اینکه چیزی می‌خرید دیگر بازگرداندن آن غیرممکن است.

۷- پول به‌اندازه بدهید

اگر از یک پیرزن با مزه و دوست‌داشتنی چیزی می‌خرید، حتما حواستان باشد مقدار دقیق پول را به او بدهید، زیرا اگر بیشتر بدهید، دیگر نباید منتظر باقی پول خود باشید. آن‌ها عادت دارند که خیلی راحت پس از گرفتن پول راه خود را می‌کشند و می‌روند و هرچه فریاد هم بزنید فایده‌ای ندارد.

۸- بر سر کرایه به توافق برسید

توک توک

هیچ‌وقت پیش از اینکه بر سر قیمت کرایه توافق کنید، سوار توک توک نشوید. بهتر است پیش از سوار شدن از یک محلی قیمت دقیق کرایه را بپرسید.

۹- اول قیمت، بعدا خرید

هیچ‌وقت پیش از دانستن قیمت یک کالا اقدام به خرید آن نکنید.

۱۰- لبخند فراموش نشود

هنگام خرید و انجام مذاکره بر سر قیمت، لبخند و مهربانی فراموش نشود، بحث شما را به هیچ جایی نخواهد رساند.

۱۱- مراقب پشه‌ها باشید

نیش پشه

حتما اسپری‌ دفع‌کننده‌ی پشه‌ی دی‌ای‌ای‌تی همراه داشته باشید.

۱۲- غریبه‌ها دوست شما نیستند

غریبه‌ها هیچ تمایلی به دوستی با شما ندارند، مگر اینکه چیزی از شما بخواهند. این نکته دقیقا در آسیای جنوب‌شرقی صدق می‌کند. اگر یک محلی بیش از حد به شما نزدیک شد، با رعایت ادب از ایجاد ارتباط با او پرهیز کنید.

۱۳- عاشق نشوید

اگر خانم یا آقایی بدون شناخت به شما ابراز علاقه کرد، بسیار مراقب باشید و هرگز حرف او را باور نکنید.

۱۴- دستمال کاغذی همراه داشته باشید

حتما با خودتان دستمال توالت همراه داشته باشید، زیرا هم در سرویس بهداشتی‌های عمومی به کارتان می‌آید و هم به‌دلیل نبود دستمال در بیشتر غذاخوری‌ها، حتما بدردتان خواهد خورد.

۱۵- آداب غذا خوردن را رعایت کنید

غذای آسیای جنوب شرقی

در تایلند همراه غذا یک قاشق و چنگال می‌آورند، از قاشق برای بردن غذا به دهان و از چنگال برای هدایت غذا به قاشق استفاده می‌کنند. استفاده از چنگال برای خوردن غذا در این کشور عملی بی‌ادبانه تلقی می‌شود.

۱۶- هر چیز اضافه‌ای رایگان نیست

غذای جنوب شرقی آسیا

در ویتنام غذا با چاپ استیک و سوپ با قاشق و چاپ استیک سرو می‌شود. قهوه را همراه با چای می‌آورند و چای رایگان است. اما اگر هر چیز دیگری غیر از غذای سفارش داده شده آوردند، حواستان باشد که مصرف نکنید، زیرا در آخر هزینه‌ی آن‌ها برایتان حساب می‌شود و اغلب هم هزینه‌ی این اقلام گران خواهد بود.

۱۷- هر گوشت قرمزی، گوشت گاو نیست

به گوشت قرمز بیف و به گوشت پرنده چیکن می‌گویند، پس اگر سفارش بیف یا چیکن دادید، انتظار دریافت گوشت گاو یا مرغ نداشته باشید. چون منظور از پرنده در این کشورها هر پرنده‌ای و منظور از گوشت قرمز، گوشت هر حیوانی به رنگ قرمز خواهد بود.

منبع huffingtonpost

دیدگاه