باغ وحش آهنی، آمریکا

باغ وحش آهنی، آمریکا

سعید میرزاپور
| دوشنبه, ۱۷ اسفند ۹۴ ساعت ۱۳:۳۰

باغ‌وحش آهنی مکانی در جنوب سن‌خوزه است که در آن جک‌های پمپ نفت به‌شکل حیوانات رنگ‌آمیزی شده و چهره جالبی را به‌منطقه بخشیده است. با کجارو همراه باشید تا بیشتر با این باغ وحش آشنا شویم.

 حدود ۱۹۰ مایل در جنوب سن‌خوزه (San Jose) در کالیفورنیا شهر کوچکی وجود دارد که کوالینگا (Coalinga) نامیده می‌شود. نام این شهر از Coaling Station A نشات گرفته که بخش میانی نام آن جدا شده و دو بخش دیگر به‌یکدیگر متصل شده است. این شهر که جمعیتی در حدود ۱۵،۰۰۰ نفر دارد، جامعه‌ای کشاورز را تشکیل می‌دهد، ولی یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های آن نفت‌خیز بودنش است. برای رسیدن به این شهر باید از مسیر ایالتی پنجم و بزرگراه ۳۳ عبور کنید. با رانندگی به‌سمت شمال این شهر، زمین‌های نفت‌خیز آن را مشاهده خواهید کرد که دستگاه‌های زیادی برای استراج نفت در آن وجود دارد. این دستگاه‌ها جک پمپ نفت نامیده می‌شود و از لحاظ ظاهری بخش‌ اصلی آن‌ها بالا و پایین می‌رود و این فرآیند ادامه می‌یابد. اما نکته جالب طراحی این جک‌های پمپ نفت است. با نگاه دقیق‌تر به‌آن‌ها متوجه خواهید شد که ظاهری مثل گورخر، اسب و زرافه دارند. این یک اقدام متعارف نیست، اما در این منطقه اغلب جک‌های پمپ نفت به‌شکل حیوانات رنگامیزی شده است. با حرکت این جک‌ها سر رنگ‌آمیزی شده نیز بالا و پایین می‌رود و مثل این به‌نظر می‌رسد که حیوان مذکور در حال چریدن است. به‌همین دلیل به این منطقه باغ‌وحش آهنی گفته می‌شود.

باغ‌وحش آهنی

باغ‌وحش آهنی کوالینگا توسط ژان داکِسیَن (Jean Dakessian) که هنرمندی محلی بوده طراحی شده است. وی و همسرش در این شهر رستوران و مسافرخانه‌ای را راه‌اندازی کردند و به‌نظرش رسید که اگر برخی از این جک‌های پمپ نفت را رنگ‌آمیزی کند باعث خواهد شد که توجه رانندگان جلب شود و کسب و‌ کار آن‌ها رونق یابد. برخی از افراد این منطقه را «تکان خوردن الاغ» یا «پرنده تشنه» نام‌گذاری می‌کنند و هر فردی می‌تواند بر اساس تخیلاتش نامی برای این جنگل آهنی بسازد.

باغ‌وحش آهنی

باغ‌وحش آهنی

ژان ابتدا برای انجام این کارش به‌سراغ شرکت نفتی شل (Shell) رفت و آن‌ها نیز اجازه نقاشی روی یکی از جک‌های پمپ نفت را دادند. وی تصویر پرنده بزرگ قرمز رنگی را برای آن کشید که توجهات زیادی را به خود جلب کرد. به این ترتیب مدتی بعد رئیس شرکت شل اجازه نقاشی روی ۲۳ جک دیگر را نیز داد. بعد از این اقدام شرکت شِوران (Chevron) نیز درخواست کرد تا ژان ۳۴ جک آن‌ها را نیز رنگ‌آمیزی کند و سپس آرام آرام این منطقه تبدیل به باغ‌وحش آهنی شد و پروژه‌ای عمومی شکل گرفت.

باغ‌وحش آهنی

باغ‌وحش آهنی

ژان می‌گوید:

خانواده‌ها آخر هفته بیرون می‌آمدند و یکی از این جک‌ها را رنگ‌آمیزی می‌کردند. در این بین شاهد رنگ‌آمیزی یکی از آن‌ها توسط شهردار و خانواده او نیز بودیم.

در حال حاضر در این منطقه بیش از ۵۰ جک پمپ نفت رنگ‌آمیزی شده است. گفتنی است که باغ‌وحش آهنی داکسین (Dakessian) به‌صورت ملی شناخته شده است و در تلویزیون و رونامه‌های محلی نیز اخباری در خصوص آن منتشر شده است.

باغ‌وحش آهنی

باغ‌وحش آهنی

باغ‌وحش آهنی

باغ‌وحش آهنی

باغ‌وحش آهنی

باغ‌وحش آهنی

باغ‌وحش آهنی

باغ‌وحش آهنی

البته چنین ابتکاری مربوط به‌چندین سال پیش است و حالا اغلب این جک‌ها فرسوده و قدیمی شده است و این منطقه در حال حاضر رونق گذشته را ندارد.

نظر شما در خصوص ابتکاری این زوج چیست؟ با ما و کاربران کجارو از طریق بخش دیدگاه‌ها در ارتباط باشید.

 

منبع amusingplanet

دیدگاه  

    تبلیغات