منطقه‌ی فسیلی سپاهان، نخستین اثر طبیعی ملی استان اصفهان

تیم  کجارو
سه شنبه، ۲۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۱۵
منطقه‌ی فسیلی سپاهان، نخستین اثر طبیعی ملی استان اصفهان

«منطقه فسیلی سپاهان» در سومین جلسه شورای عالی حفاظت محیط زیست دولت یازدهم نخستین اثر طبیعی ملی استان اصفهان به عنوان نخستین اثر طبیعی ملی این استان در شورای عالی محیط زیست کشور به ثبت رسید.

 «سعید یوسف پور» معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت که در سومین جلسه شورای عالی حفاظت محیط زیست دولت یازدهم نخستین اثر طبیعی ملی استان اصفهان ثبت شد.

وی با اشاره به اینکه این جلسه به ریاست رئیس جمهوری برگزار شد، گفت:

در این جلسه پیشنهاد تعیین و ارتقای سطح منطقه سپاهان مطرح و نخستین اثر طبیعی ملی استان اصفهان به ثبت رسید.

یوسف پور گفت که «منطقه‌ی فسیلی سپاهان» بعنوان اولین اثر طبیعی ملی در استان اصفهان تحت مدیریت و حفاظت محیط زیست قرار دارد. این منطقه با داشتن فسیل هایی با قدمت ۲۰۰ میلیون سال در شهر کمشچه اصفهان در شهرستان برخوار واقع شده و مملو از فسیل‌های بی‌مهره اعم از جلبک، اسفنج، روزنه‌دار و مرجان است.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان بیان کرد که این منطقه با دارا بودن بیشترین و زیباترین فسیل‌های دوره زمین‌شناسی تریاس در جهان کم‌نظیر است.

یوسف پور با اشاره به قدمت ۲۰۰ میلیون ساله، گفت که این فسیل‌ها برخلاف سایر نقاط، روی پوسته زمین قرار دارد و می‌توان آن‌ها را مشاهده کرد.

وی با بیان ساختار زمین‌شناسی این منطقه گفت:

سه دوره سینوزوئیک شامل تریاس، ژئوراسیک و کرتاسه به خوبی در این منطقه فسیلی از هم مجزا و قابل تفکیک است. این مجموعه‌ی فسیل‌ها دارای ویژگی منحصر به فردی است که حفاظت و حراست آن برعهده همه دستگاه‌های مسئول است.

این منطقه با مساحت ۶/۳ هکتار وسعت در شهر کمشجه واقع در شهرستان برخوار قرار دارد.

مطالب مرتبط:

    منبع ایرنا
    برچسب‌ها اصفهان ثبت ملی

    دیدگاه