رانش در کاخ صاحبقرانیه و تخریب کاخ نیاوران

رانش در کاخ صاحبقرانیه و تخریب کاخ نیاوران

تیم  کجارو
| سه شنبه, ۲۵ اسفند ۹۴ ساعت ۱۰:۳۰

مدیر کاخ نیاوران از تشکیل کمیته فنی برای نظارت بر فعالیت‌های کاخ خبر داد و گفت: در حال مطالعه هستیم تا ببینیم مجموعه کاخ نیاوران به چه اقدامات حفاظتی نیاز دارد.

 «رحمت‌الله رئوف» که به تازگی مدیریت کاخ نیاوران را به عهده گرفته، درباره برنامه‌ریزی‌هایش برای فعالیت در این کاخ گفت که در حال مطالعه هستیم تا ببینیم مجموعه کاخ نیاوران چه نیازهایی دارد. به همین منظور در نظر داریم تا برای این کاخ، کمیته فنی ناظر بر فعالیت‌ها از سوی معاونت میراث فرهنگی تشکیل دهیم.

وی با بیان اینکه در این کمیته، اقدامات مرمت و حفاظت اثر بررسی می‌شود، گفت:

یکی از این اقدامات و مهمترین آنها زهکشی مجموعه نیاوران است که به شدت تحت تاثیر آب‌های سطحی و زیرزمینی قرار گرفته و تخریب زیادی را متوجه کاخ کرده است. این آسیب در بخش بنای صاحبقرانیه نیز بوده است به نحوی که در سالهای گذشته بخشی از آن رانش داشته بنابراین باید جلوی پیشرفت آن گرفته شود. میزان رانش خیلی محسوس نیست اما چون ادامه آن باعث تخریب بنا می‌شود و اکنون در یک شرایط خوبی قرار ندارد، باید برای آن فکری کنیم.

وی ادامه داد که برای نگهداری و مرمت آن، باید ردیف اعتباری با مصوبه دولت و مجلس داشته باشیم تا بتوانیم خسارت اتفاقاتی که سال‌های گذشته این مجموعه را دچار آسیب کرده است، جبران کنیم.

مدیر کاخ نیاوران بیان کرد که از آنجا که کاخ اصلی نیاوران عمر زیادی ندارد، چندان به اقدامات مرمتی هم نیازی نیست اما لازم است که برخی از فعالیت‌ها به روز شود. همچنین باید فکری به حال محوطه‌ها، فضای سبز و محل‌های عبرو و مرور کرد چون سازه‌های آنها آسیب دیده است.

رئوف همچنین درباره ایجاد کافی‌شاپ در کاخ نیاوران با توجه به مخالفت‌های انجام شده، گفت:

در هر مجموعه‌ای که مردم از آن بازدید می‌کنند موظف هستیم خدمات رفاهی هم بدهیم. شاید در زمان‌های گذشته این خدمات و کافی‌شاپ‌ها وضعیت نابه‌سامانی داشته اما الان به سامان شده‌اند و در کاخ از آن استفاده می‌شود.

رئوف همچنین درباره برگزاری کنسرت‌ها و حضور گروه‌های موسیقی هم گفت که آن بخش از کنسرت‌ها را که ارتعاش امواج و صدا باعث تخریب بنا نمی‌شود، می‌توان به عنوان فعالیت‌های مجموعه در دستور کار قرار داد اما تا جایی که به کاخ و یا اشیای مجموعه آسیبی وارد نکند.

برچسب‌ها آثار باستانی

دیدگاه  

    تبلیغات