صربستان در انتظار ورود نخستین گردشگران ایرانی است

تیم  کجارو
یکشنبه، ۲۳ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۴۵
صربستان در انتظار ورود نخستین گردشگران ایرانی است

نخستین گروه ۳۰۰ نفری گردشگران ایرانی در هفته جاری به صربستان سفر می‌کنند که هم باعث آشنایی بیشتر ملت‌های دو کشور می‌شود و نیز حرکتی برای توسعه روابط و همکاری‌های دو جانبه است.

ایران و صربستان به لحاظ فرهنگی و آداب و رسوم به هم نزدیک هستند و علاقه‌مندان به زبان و فرهنگ ایرانی در بین مردم صربستان بسیار هستند که گروه‌های گردشگری این امکان را برای آشنایی بیشتر دو کشور با امکانات یکدیگر جهت همکاری‌های تجاری و اقتصادی فراهم می‌کند.

در چهاردهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری صربستان که دسامبر سال گذشته در تهران برگزار شد، یادداشت تفاهم همکاری بین دو کشور در هشت بند و برای یک دوره پنج ساله توسط «مسعود سلطانی فر» معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران و «راسیم لیاییچ» معاون نخست‌وزیر و وزیر تجارت، گردشگری و ارتباطات صربستان به امضا رسید.

هر چند گردشگران زیادی از صربستان از طریق آژانس‌های گردشگری مختلف یا توسط رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلگراد از نقاط مختلف تاریخی، فرهنگی و مراکز تفریحی ایران دیدن کرده‌اند ولی امضای یادداشت تفاهم‌نامه همکاری‌های گردشگری فرصتی برای گسترش این همکاری‌ها است.

به دنبال تلاش سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلگراد و همچنین «راسیم لیاییچ» معاون نخست وزیر و وزیر گردشگری، تجارت و ارتباطات صربستان، هفته جاری صربستان میزبان نخستین گروه گردشگران ایرانی متشکل از حدود ۳۰۰ گردشگر خواهد بود.

این گروه با هواپیمای چارتر بصورت مستقیم از تهران به مقصد بلگراد حرکت کرده و از طرف نمایندگان وزارت گردشگری صربستان و همچنین سفارت کشورمان در بلگراد مورد استقبال قرار خواهند گرفت.

وزارت گردشگری صربستان قرار است برای خیر مقدم به گردشگران ایرانی، مراسم ویژه‌ای را در بلگراد برگزار کند.

«راسیم لیاییچ» معاون نخست وزیر و وزیر گزدشگری صربستان در نشستی با «محمد جواد ایزدی» دبیر اول سفارت جمهوری اسلامی ایران و همچنین «یعقوب قاسمی» مدیر آژانس مسافرتی «ایران مرکز» در ۲۴ آذر امسال در بلگراد در مورد تورهای گردشگری بین ایران و صربستان گفت و گو و تبادل نظر کردند.

معاون نخست وزیر صربستان در آن نشست با اشاره به امضای یادداشت تفاهم‌نامه همکاری‌های گردشگری با ایران در اجلاس کمیسیون مشترک در تهران گفته بود که اکنون تمام شرایط برای همکاری های گردشگری بین صربستان و ایران فراهم است.

وی گفته بود که گردشگران ایرانی می توانند مناظر گردشگری، فرهنگی، تاریخی و مذهبی فراوانی را در صربستان بازدید کنند.

ایزدی نیز در این دیدار، امکانات فرهنگی و گردشگری دو کشور را گسترده خواند و با بیان اینکه همکاری‌های گردشگری در جهت منافع ایران و صربستان است، گفت که گردشگران ایرانی و صربستانی می‌‌توانند از آثار تاریخی، فرهنگی و تاریخی دو کشور دیدن کنند.

قاسمی نیز در این دیدار که در دفتر معاون نخست وزیر و وزیر گردشگری صربستان در بلگراد برگزار شد، از نخستین گروه گردشگری ایران به صربستان در مارس جاری میلادی خبر داده بود.

وی افزود: چنانچه خط چارتر هوایی بین تهران و بلگراد به طور مستمر برقرار شود، بین ماه های ژوئن تا سپتامبر سال 2016 گروه های گردشگری از ایران به طور منظم به صربستان سفر خواهند داشت.

قاسمی همچنین در این دیدار، صربستان را نقطه مرکزی برای سفر گردشگران ایرانی در اروپای شرقی اروپا دانست.

سازمان هوایی مسافرتی صربستان نیز در رابطه با سفر گروهی متشکل از حدود ۳۰۰ گردشگر ایرانی به صربستان اعلام کرد که این سازمان هوایی مجوز نشست هواپیمای چارتر از شرکت هواپیمایی ایران قشم را صادر کرده که قرار است ۱۷ مارس ( پنجشنبه ۲۷ اسفند) در فرودگاه نیکولا تسلا بلگراد فرود آید.

فرود نخستین هواپیمای شرکت هوایی ایرانی در فرودگاه بین المللی نیکولا تسلا بلگراد می تواند شروعی برای برقراری مستمر خط هوایی مستقیم بین بلگراد و تهران باشد که صربستان و ایران در تلاش برای عملی شدن این اقدام هستند.

صربستان و ایران در زمینه‌های مختلف از جمله، اقتصادی، فرهنگی و ورزشی همکاری خوبی دارند و لغو تحریم‌ها پس از اجرایی شدن برجام این فرصت را برای گسترش همکاری‌های دو جانبه بوجود آورده و سفر مقامات بلند دو کشور در سال گذشته میلادی به تهران و بلگراد تاییدی بر این امر است.

مطالب مرتبط:

    منبع ایرنا
    برچسب‌ها توریسم صربستان

    دیدگاه