معرفی اسکای واک (پل‌های معلق شیشه‌ای) در چین

محمد میرافشاری | پنجشنبه, ۱۵ بهمن ۹۴ ساعت ۲۰:۰۰

لذت بردن برای انسان پایانی ندارد. با توجه به پیشرفت علوم مختلف، بشر سعی داشته است تفریح جدیدی را برای خود اختراع کند. بعضی از این تفریح‌ها هیجان‌انگیز و خطرناک هستند، هر چند در اجرای آن‌ها سعی شده  تمامی اصول ایمنی رعایت شود. با این مقاله کجارو همراه باشید تا با یکی از این تفریح‌های مهیج یعنی «پل معلق شیشه‌ای» (اسکای واک) در کشور چین بیشتر آشنا شوید.

 گردشگران بسیاری به استان‌های مرکزی چین می‌روند تا فرصت بالا رفتن از یک پل معلق، درست مانند پلی که در پارک ملی شینیوژای (Shiniuzhai) وجود دارد، به دست بیاورند.

برای برخی از افراد در چین، آسمان هیچ محدودیتی ندارد؛ به خصوص زمانی که می‌توان یک پل معلق شیشه‌ای در دل آن ساخت. پیمانکارهای ساخت مکان‌های گردشگری در استان هنان (Henan) و هونان مرکزی (Hunan)، در حال ساخت یک اسکای واک (Sky Walks) یا راهرو هوایی سرگیجه‌آور بودند تا بتوانند بازدیدکننده بیشتری را به شهرهای خود جذب کنند.

به نظر می‌رسد آن‌ها در کار خود موفق بوده‌اند و این مسیر هوایی هیجان‌انگیز توانسته است گردشگران اهل هیجان، افراد محلی و خلاصه همه افرادی که می‌خواهند فرصتی برای دیدن دنیا از زاویه دید پرندگان را به دست بیاورند به خود جلب کند. یکی از این افراد، دانش‌آموز ۱۹ ساله‌ای به نام لی شو ژن (Li Shu Zhen) از شهر هانگژو (Hangzhou) است.

پل معلق شیشه ای

او تجربه بالا رفتن از پل مرد شجاع (Brave Man's Bridge) در شهر پینگ جیانگ (Pingjiang county) در استان هونان  را دارد؛ پلی که شاید تصور بالا رفتن از آن آسان باشد ولی زمانی که فردی را در حال بالا رفتن از آن می‌بینید، ممکن است از ترس چشمان خود را ببندید.

او گفت:

زمانی که به پایین نگاه می‌کنید احساس ترس شما را فرا می‌گیرد، اما خیلی سریع این حس را از خود دور می‌کنید و از مناظر زیبای آن نهایت لذت را می‌برید. صحنه‌ای که من از آن بالا دیدم بسیار زیبا بود و تقریباً مانند این بود که در هوا راه می‌رفتم.

این پل کاملاً شیشه‌ای و شفاف که ۳۰۰ متر طول (۹۸۴ پا) و ۱۸۰ متر ارتفاع دارد، برای اولین بار در ماه سپتامبر (نیمه دوم شهریور و نیمه اول مهر) سال ۲۰۱۵ برای بازدید عموم راه‌اندازی شد.

این پل یکی از محبوب‌ترین پل‌هایی است که رویدادهای هیجان‌انگیزی همچون نمایش دسته‌جمعی یوگا، هر چند وقت یکبار روی آن برگزار می‌شود.

مقامات محلی می‌گویند که پنل­‌های شیشه‌ای به گونه‌ای طراحی شده‌ است که بتواند در مقابل بادهای شدید، زمین‌لرزه و همچنین وزن بیش از ۸۰۰ بازدیدکننده مقاومت کنند. تب ساخت پل‌های شیشه‌ای به کشورهای همسایه همچون تایوان نیز سرایت کرده و در آن‌ یک پل شیشه‌ای معلق به ارتفاع ۱۷۹ متر در شهر نانتو Nantou county) راه‌اندازی شده است.

اگر این پل شیشه‌ای بشکند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

ساخت و ساز آخرین پل شیشه‌ای که به عنوان بزرگ‌ترین اسکای واک شیشه‌ای معلق در جهان از آن یاد می‌شود نیز در حال اتمام است.

این پل در ارتفاع ۳۰۰ متری قرار گرفته و تا ۳۷۵ متر طول دارد و در بالای گرند کنیون ژنژیجی (Zhangjiajie Grand Canyon) که در استان هونان قرار دارد، به شکل معلق در حال ساخت است. مسئولین ساخت این پروژه تمام تلاش خود را می‌کنند تا این پل تا پایان سال ۲۰۱۶ افتتاح شود. آن‌ها از مردم برای انتخاب نام این پل معلق شیشه‌ای تقاضای کمک کرده‌اند.

پل معلق شیشه ای

یانگ گوهانگ (Yang Guohong)، یکی از مهندسان ساخت این پل می‌گوید که در ساخت این پل پیمانکاران اقدامات احتیاطی اضافی را هم در نظر گرفته‌اند.

او می‌گوید:

اصلاً مهم نیست تعداد گردشگرانی که روی این پل می‌ایستند چند نفر است، این پل استحکام و مقاومت کافی را خواهد داشت. سازه‌های فولادی زیر آن بسیار فشرده و متراکم است و حتی اگر شیشه بشکند، بازدیدکنندگان از روی آن سقوط نخواهند کرد.

اما معمارانی که در غالب گردشگر از این پل‌ها بازدید کرده بودند، طی مصاحبه‌ای با بی بی سی بیان کردند که به عقیده آن‌ها چنین پل‌هایی که از شیشه ساخته می‌شود، در درجه اول یک پدیده نوظهور و اختراعی تازه است و به جای اینکه پلی با کاربری برای رفت و آمد باشد، بیشتر به عنوان مکانی برای جذب گردشگر ساخته شده‌ است. همین موضوع باعث شده است که این پل‌ها از لحاظ ایمنی سازه، به محک جدی گذاشته نشود.

پل معلق شیشه ای

متخصص معماری کیت براونلی (Keith Brownlie)، کسی که در پروژه ساخت پل شیشه‌ای برای موزه علوم لندن (The London Science Museum) همکاری داشته است، می‌گوید که دلیل تقاضای زیاد برای ساخت این نوع پل‌های شیشه‌ای و معلق، هیجانی است که در آن‌ها وجود دارد و گردشگران را سر ذوق می‌آورد.

او می‌گوید:

این یک رابطه بین ترس ناشی از احساسات و درک منطقی از امنیت است. این سازه‌ها نیز روی مرز بین این دو حس متضاد پا گذاشته‌اند و افراد نیز دوست دارند ذهن منطقی خود را در رابطه با ترس غیرمنطقی به چالش بکشند. به زبان ساده‌تر افراد چون از ایمنی این سازه‌ها اطمینان دارند، به جای آزار دیدن از ترس ناشی از معلق بودن در هوا، از آن لذت می‌برند.

پل معلق شیشه ای

اما برخی دیگر معتقدند که این پل‌های شیشه‌ای نماد اسراف هستند؛ به ویژه در چین که یک کشور با ساختار کمونیستی است. یک طراح پل با نام ازرا گراسکین (Ezra Groskin) در این باره می‌گوید:

در علم معماری، شیشه همیشه با تجمل مرتبط بوده است و اغلب نشانگر ثروت فرد سازنده بنای آن بوده است. استفاده از صفحه‌های شیشه‌ای برای ایجاد کف یک راهرو شفاف، پدیده جدیدی نیست. با این حال استفاده از آن اغلب به خاطر هزینه بالا و رعایت نکات عملی برای حفظ ایمنی، همیشه با محدودیت‌هایی به ویژه محدودیت مالی همراه می‌شود.

آیا هنگامی که روی این پل‌های شفاف گام برمی‌دارد، ترس وجود شما را فرا می‌گیرد؟

سؤال اصلی اینجا است که پل‌های شیشه‌ای در کشور چین چقدر برای افراد امن است؟ حادثه‌ای در ماه اکتبر (نیمه دوم مهر و نیمه اول آبان) ۲۰۱۴ روی داد که باعث شد بازدیدکنندگان با وحشت تمام از روی پل‌های شیشه‌ای فرار کنند. ماجرا از این قرار بود که بخشی از اسکای واک شیشه‌ای در پارک زمین و کوه‌شناسی یونتای (Yuntai Mountain Geological Park) در استان هنان (Henan Province) ترک برداشت؛ با وجودی که تنها ۲ هفته از افتتاح آن گذشته بود. این حادثه امنیت این پل‌ها را زیر سؤال برد.

پل معلق شیشه ای

مسئولین این پارک به سرعت اسکای واک را تعطیل کردند ولی بعد از چند روز در نهایت اعلام شد که هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد و این ترک‌ها تاثیری روی امنیت پل نداشته است.

متخصصان این حوزه استفاده از شیشه در یک محیط کوهستانی پرخطر را زیر سؤال بردند: آیا این کار درست است یا خیر؟

یک معمار دیگر به نام آدام هولیسکا (Adam Holicska) در این‌ باره می‌گوید:

با اینکه سازه‌های شیشه‌ای توسط افراد متخصص طراحی شده و توسط پیمانکاران ماهر ساخته شده‌اند و در بعد ساختاری و اصول سازه از مواد و مصالح ساختمانی دیگر خطر بیشتری ندارند، اما شیشه در محیط‌های کوهستانی با شرایط آب‌وهوایی و جغرافیایی خاص خودش، ممکن است در معرض شوک‌های موضعی قرار گیرد و این موضوع باعث می‌شود ایمنی این نوع سازه‌ها کمتر شود. استفاده از شیشه در محیط کوهستانی که خطر بالقوه سقوط سنگ وجود دارد، می‌تواند انتخابی سؤال‌برانگیز برای ساخت این نوع سازه‌ها باشد.

معمار کیت بروانلی این نکته را نیز اضافه می‌کند که تمیز کردن صفحات بزرگ شیشه‌ای و عدم مقاومت در برابر لغزش نیز باید در چنین محیط‌هایی در نظر گرفته شود. او می‌گوید:

یک موضوع در مورد راهروهای شیشه‌ای، راه رفتن روی آن‌ها است. همچنین لیز خوردن دست‌ها زمانی که باید به عنوان تکیه‌گاهی مستحکم روی آن‌ها حساب کرد. شیشه خاصیت لغزندگی دارد، بنابراین باید مواد ضد لغزشی روی آن ریخته شود وگرنه مشکل‌ساز خواهد شد. به ویژه که امدادرسانی و خدمات پزشکی در چنین پل‌هایی چندان ساده نخواهد بود.

پل معلق شیشه ای

یک وبلاگ­نویس در یکی از وب­ سایت‌­های محبوب چین به نام ویبو (Weibo) دیدگاهی را با این عنوان قرار داده است که «لطفا پل‌های شیشه‌ای بیشتری همچون این پل را نسازید. اگر بخواهیم در مورد رویدادی که چندی پیش اتفاق افتاد، قضاوت کنیم باید بگوییم که امکان رخ دادن چنین حوادثی در آینده وجود دارد ولی زمان آن مشخص نیست؛ بنابراین باید وقوع چنین حوادثی را قبل از اینکه منجر به مرگ افراد شود، جدی بگیریم».

با وجود این نقاط ضعف و مخالفت‌های متعدد، هنوز هم علاقه‌مندان این پل‌های شیشه‌ای، به استفاده از آن مصمم هستند. مثلاً یک کاربر دیگر در همین وب‌سایت به نام خانم لی (Ms Li admitted) دیدگاهی با این عنوان قرار داده است که «من هرگز در مورد بازدید از پل‌های شیشه‌ای جدید مردد نخواهم بود». سایر کاربران سایت نیز عقاید مشابهی مانند خانم لی را بیان کرده‌اند.

به طور مثال یک کاربر دیگر نوشته است:

من مطمئن هستم مسئولین ساخت این نوع پل‌ها، موارد ایمنی و تدابیر امنیتی بیشتری را بعد از این حادثه اعمال خواهند کرد. خوشبختانه در این حادثه جان هیچ‌کس به خطر نیفتاد؛ بنابراین وقوع این حوادث ناگوار ولی بدون صدمه جانی، نباید بر لذت راه رفتن روی چنین پل‌های جذابی اثر بگذارد.

پل معلق شیشه ای

یکی دیگر از کاربران، این پل را با سایر پل‌های جهان مقایسه کرده و نوشته است:

اگر پل شهر بندری سیدنی دچار ترک‌خوردگی شود، بعید می‌دانم مقامات رسمی آن را تعطیل کنند، بنابراین نباید اجازه دهیم چنین رویدادهایی روی عقاید و نظرات ما در مورد سازه‌های منحصر به‌ فرد چینی تأثیر منفی بگذارد.

منبع:BBC

برچسب‌ها چین

دیدگاه  

    تبلیغات