افتتاح موزه اتومبیل‌های قدیمی و کلاسیک در باغ موزه قصر

مینا داودی | چهار شنبه, ۱۴ بهمن ۹۴ ساعت ۰۹:۴۵

این مجموعه فرهنگی هنری به منظور غنای هر چه بیشتر کالبد موزه‌ای خود، پس از چند ماه کار کارشناسی با بهره‌گیری از مشارکت بخش خصوصی اقدام به راه‌اندازی موزه اتومبیل‌های قدیمی و کلاسیک خواهد کرد و این موزه با رونمایی از اتومبیل‌های کلاسیک دهه ۳۰ و ۴۰ میلادی روز دوشنبه - ۲۶ بهمن ماه - در باغ موزه قصر افتتاح می‌شود.

 مدیر باغ موزه قصر با بیان این خبر افزود:

به طور متناوب در این موزه بیش از ۲۰ خودرو و موتورسیکلت کلاسیک مربوط به دهه‌های ۳۰ و ۴۰ میلادی که بسیاری از آنها در جریان وقایع تاریخ معاصر مورد استفاده قرار گرفته‌اند، رونمایی خواهند شد. ضمن آنکه گردآوری این تعداد خودرو و موتورسیکلت قدیمی در یک موزه و در یک مجموعه تاریخی در نوع خود منحصر به فرد بوده و بازدید از آن نیز برای عموم مردم رایگان است.

«هوشیار» ضمن اشاره به شناسنامه‌دار بودن تعدادی از این خودروها افزود: بخشی از این خودروها دارای شناسنامه بوده و مربوط به رجال سیاسی سال‌های میانی قرن ۱۳ شمسی است. ضمن آنکه تعدادی از این خودروها نیز از زمان جنگ جهانی دوم، دست نخورده باقی مانده و قرار است در موزه اتومبیل قصر برای اولین‌بار و بعد از گذشت ۷۵ سال از تولید، روشن شوند.

او درباره موقعیت مکانی موزه اتومبیل قصر تصریح کرد: برای این موزه یک سالن متحرک و مستقل از ساختمان‌های باغ موزه در نظر گرفته شده که علاوه بر آن که در موقعیت مناسبی قرار می‌گیرد، به بافت تاریخی این مجموعه نیز آسیبی وارد نکرده و این رویداد بزرگ طبق شرایط و ضوابط لازم در مجموعه‌های تاریخی انجام پذیرفته است.

مدیر باغ موزه قصر درباره جزئیات فنی و کالبدی موزه اتومبیل قصر افزود: فضای اضافه شده ۱۴۰ متر مربع از زمین روبه‌روی دیوار شیشه‌ای جنب ساختمان مارکوف باغ موزه است و تماما با استفاده از سازه‌های موقت و شیشه‌ای و بدون استفاده از مصالح ساختمانی ایجاد شده و قابلیت برگشت پذیری دارد. در واقع ۱۴۰ متر مربع به فضای شیشه‌ای قبلی اضافه شده است و تزاحمی با فضای تاریخی ندارد. ضمن آنکه استفاده از نظر کارشناسی اعضای شورای فنی میراث فرهنگی استان تهران نظیر محیط طباطبایی، قلی نژاد، حیدری مهوار و... از لحظه‌ی شروع ایده راه‌اندازی موزه اتومبیل‌های قدیمی همراه ما بوده و این حمایت مستمر بر مراحل آماده‌سازی مجموعه انجام پذیرفته است که همگی نشان از وسواس و دقت نظر باغ موزه قصر در حراست از بافت تاریخی مجموعه دارد.

منبع: ایسنا

برچسب‌ها موزه نمایشگاه

دیدگاه  

    تبلیغات