سایت موزه در عمارت مسعودیه راه‌اندازی می‌شود

سایت موزه در عمارت مسعودیه راه‌اندازی می‌شود

مینا داودی
| شنبه, ۲۴ بهمن ۹۴ ساعت ۲۰:۴۵

مجری مرمت و احیای عمارت مسعودیه از افتتاح موزه‌ای در عمارت مسعودیه در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

 «اکبر تقی‌زاده» با بیان این‌ که فصل چهارم کاوش‌های باستان‌شناسی در عمارت تاریخی سال آینده انجام خواهد شد، افزود:

آثار کشف شده در سه فصل حفاری گذشته در سایت موزه‌ای که در ضلع غربی عمارت ایجاد می‌شود، به نمایش گذاشته خواهد شد.

این کارشناس میراث فرهنگی با اشاره به گمانه‌زنی‌ها و فعالیت‌های قبلی در عمارت مسعودیه بیان کرد: با توجه به کشف شواهدی از ساخت‌ و سازهای احتمالا قبل از دوره ناصری، اهمیت بقایای موجود در فهم روند تحولات معماری در مجموعه‌ها، برنامه‌ای جامع باستان‌شناختی در محوطه مجموعه مورد نظر ضروری و راهگشای شناخت مسیر تغییرات در بنا و نیز کارکرد آن تشخیص داده شد.

تقی‌زاده با اشاره به اجرای ۵ مرحله فعالیت‌های گمانه‌زنی و باستان‌شناسی در عمارت مسعودیه تاکنون افزود: ابتدا زیر نظر زنده‌یاد «شیرازی» گمانه‌زنی‌های محدودی در ضلع غربی عمارت مسعودیه انجام گرفت که طی آن به وجود آثاری پی برده شد، اما به دلیل نامشخصی گمانه‌ها پوشانده شد و کاوش به بعد موکول شد.

به گفته وی، گمانه‌زنی‌ها و حفاری‌های محدودی که بعدا در حد فاصل عمارت «سید جوادی» و «حصار غربی» صورت گرفت، منجر به کشف آثاری شد.

او سپس به بیان برخی اقدامات در فصل‌های اول و دوم حفاری در عمارت مسعودیه توسط ناصر نوروززاده چگینی پرداخت و افزود:

فصل اول به شناسایی، ساماندهی، خواناسازی و حفاظت از حفاری‌های پیشین اختصاص داشت. همچنین در فصل دوم نیز نسبت به انجام سونداژهای جدید برای شناسایی وسعت آثار به جا مانده در حیاط مشیرالملکی اقدام شد.

وی هدف اصلی از کاوش‌ها و گمانه زنی‌های صورت گرفته در مجموعه ساختمانی عمارت مسعودیه را تهیه و تدوین یک گزارش مشروح توصیفی از آثار معماری و شواهد تاریخی-فرهنگی آن اعلام کرد.

تقی‌زاده در ادامه گفت: فصل سوم کاوش‌های باستان‌شناختی عمارت مسعودیه بر شناسایی، خواناسازی، تعیین قدمت و نوع کاربری بقایای معماری به دست آمده از کندوکاوهای گذشته در جبهه غربی حیاط بنای «سید جوادی» و همچنین کاوش در جبهه غربی حیاط و عمارت مشیرالملکی و حیاط خلوت متمرکز بوده است.

مجری مرمت و احیای عمارت مسعودیه از فضاهای شناسایی شده در این عمارت تاریخی را آب انبار و پاشیر، راه‌پله‌های دسترسی به آب انبار، فضای ایوان مانند، گربه روها، حوض آب، سیستم‌های آبرسانی و ... که متعلق به زمان پیش از ساخت عمارت مسعودیه است، اعلام کرد.

تقی‌زاده همچنین آثار کشف شده را شامل سفال، کاشی و موزاییک اعلام کرد که غالب سفال‌ها از انواع لعابدار و بدون لعاب منقوش و ساده هستند.

وی گفت: پژوهش‌های صورت گرفته با رفع برخی ابهامات در فهم آثار معماری موجود و نیز ارتباط آن به عنوان مجموعه‌ای یکپارچه تاکید و راه را برای شناخت دقیق‌تر و کامل‌تر این مجموعه هموار می‌کند.

او ادامه بررسی‌ها و کاوش‌های باستان‌شناختی در عمارت مسعودیه را امری ضروری و لازم دانست.

به گزارش روابط عمومی عمارت مسعودیه، این عمارت تاریخی در خیابان ملت در سال ۱۲۹۵ هجری به فرمان مسعود میرزا ملقب به «ظل‌السلطان» فرزند ناصرالدین شاه در اراضی باغ نظامیه ساخته شد. باغ نظامیه علاوه بر باغ وسیع در تهران قدیم مجموعه‌ای منسجم از ابنیه اداری- مسکونی ظل السلطان را در بر داشته است. عمارت مسعودیه علاوه بر کارکرد اصلی خود، در ادوار مختلف عملکردهای متفاوتی داشته و متناسب با دوره‌ها دستخوش تغییر و تخریب شده است.

منبع: ایسنا

برچسب‌ها مرمت موزه

دیدگاه  

    تبلیغات