روزشمار: ۶ دی؛ روز باکسینگ

محبوبه پوریوسفی
دوشنبه، ۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۰۰
روزشمار: ۶ دی؛ روز باکسینگ

یکی از جشن‌های دوست‌داشتنی کریسمس در بریتانیا روز باکسینگ (Boxing Day) است. این روز که در ۲۶ دسامبر هر سال میلادی جشن گرفته می‌شود یک روز پس از کریسمس است. برای آشنایی با این روز با کجارو همراه باشید.

روز باکسینگ یک روز تعطیل عمومی در اتحادیه کشورهای هم‌سود به ویژه انگلیس، استرالیا، نیوزلند و کانادا است و اغلب کشورهای مذکور روزهای کریسمس و باکسینگ را تعطیل و جشن می‌گیرند.

روز باکسینگ

روز باکسینگ امروزه به یکی از روزهای تجاری مهم در کشورهای مذکور تبدیل شده است به گونه‌ای که حراجی‌های سرتاسری در بسیاری از کشورهای مذکور در این روز انجام می‌گیرد.

روز باکسینگ

این روز در واقع یک روز بعد از روز کریسمس است که یکی از تعطیلات ملی و رسمی بریتانیا است. کارفرمایان این روز را به عنوان هدیه‌ای به کارمندانشان، مرخصی می‌دهند. اگر ۲۶ دسامبر آخر هفته بیافتد، دوشنبه همان هفته نیز تعطیل می‌شود. در بعضی از سال‌ها هم که کریسمس در روز شنبه می‌افتد و یکشنبه هم روز باکسینگ است؛ دولت دوشنبه و سه‌شنبه را نیز تعطیل رسمی اعلام می‌کند. ۴ روز تعطیلی رسمی در ایام سال نو میلادی انگلیسی‌ها را بسیار شاد می‌کند.

روز باکسینگ

هرچند علت اصلی نامگذاری این روز معلوم نیست اما عقیده بر آن است که ریشه آن box به معنای جعبه است که اشاره به جعبه هدایای کریسمس دارد. در گذشته در این روز هدایایی به کارمندان زیردست و افراد فقیر داده می‌شد. تئوری‌های دیگری نیز در مورد این روز گفته شده است که معروف‌ترین آن ها به شرح زیر است:

  • روزی برای خدمتکاران: روز باکسینگ ممکن است به خاطر این باشد که اهل یک خانه به خدمتکارانی که برایشان در طول یک سال کار می‌کرده‌اند، جعبه‌های کریسمس می‌دادند. نظریه دیگر این است که زمانی که خدمتکاران مجبور بودند در روز کریسمس نیز کار کنند، به خانواده خود سر می‌زدند و جعبه‌هایی پر از غذا برای آن‌ها می‌بردند.
  • روزی برای صدقه دادن: بعضی‌ها بر این باورند که در گذشته در این روز کلیساها، صندوق‌های صدقه را باز می‌کردند و پول داخل آن را به مردم فقیر می‌دادند.
  • یک تعهد فئودالی: افرادی نیز معتقد هستند که در قرون وسطی، شاهزاده منطقه، جعبه‌هایی از غذا و کالا را بین مردم فقیر و غلامان خود تقسیم می‌کرد و به همین خاطر به آن روز باکسینگ گفته می‌شد.

هر چند که در اوایل، ملکه ویکتوریا فقط در انگلیس و ویلز این روز را تعطیل رسمی اعلام کرده بود ولی در اواخر قرن بیستم در اسکاتلند هم این روز تعطیل اعلام شد.

برخلاف بقیه روزهای کریسمس، روز باکسینگ یک روز کاملا سکیولار به حساب می‌آید. مردم در این روز به دیدن دوستان و خانواده خود می‌روند و به خرید و فعالیت‌های دیگر خارج از منزل می‌پردازند. همچنین همه به دیدار دوستان خود می‌روند تا هدایای کوچکی را با هم مبادله کنند و از مهمانان خود با یک وعده غذایی سبک و یا شیرینی پذیرایی کنند.

روز باکسینگ

یکی دیگر از فعالیت‌های متداول روز باکسینگ ورزش است. مسابقات فوتبال زیادی در این روزها برگزار می‌شود و این مسابقات بسیار معروف است.

روز باکسینگ

هر چند که شکار روباه با سگ‌های شکاری از سال ۲۰۰۲ میلادی در اسکاتلند و از سال ۲۰۰۴ میلادی در بقیه نقاط بریتانیا ممنوع شد اما یک نوع از شکار روباه با اسب‌سواری هنوز هم مجاز است. روز باکسینگ زمان سنتی هیجان‌انگیزی برای این رخداد و تماشای شکارچیان با ژاکت‌های قرمز جالب که به آن ها «Pinks» گفته می‌شود، است. البته گاهی دسته‌ای از معترضان به شکار حیوانات نیز به دنبال این شکارچیان هستند.

روز باکسینگ

مردم در این روز بیشتر به خرید کردن و تفریح مشغول هستند؛ بنابراین اگر در روزهای کریسمس به انگلیس سفر کردید حتما شاهد رسوم آن ها از نزدیک خواهید بود و سفر به بریتانیا، تجربه‌ای جالب برای شما به همراه خواهد داشت.

در همین روز:

  • ترکیه به طور رسمی تقویم میلادی را مبنای کار خود قرار داد. (۱۹۲۵ میلادی)
  • روز پدر در کشور بلغارستان
  • روز استقلال و اتحاد در کشور اسلوونی

مطالب مرتبط:

    دیدگاه