تور مجازی: کارناوال ونیز

سارا کرایی
یکشنبه، ۲۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۳۰
تور مجازی: کارناوال ونیز

کارناوال ونیز یکی از مهمترین و مشهورترین کارناوال‌های دنیا است که سالانه هزاران گردشگر از سراسر دنیا را به ونیز می‌کشاند. در ادامه با کجارو همراه باشید و بیشتر درباره کارناوال ونیز ببنید و بخوانید.

در این مقاله از تور مجازی، تور ۳۶۰ درجه کجارو به یکی از مهمترین و دیدنی‌ترین شهرهای دنیا، ونیز را ادامه می‌دهیم.

ایتالیا مهد کارناوال‌ است و ونیز یکی از اولین شهرهایی است که کارناوال‌های رنگارنگ و جورواجور در آن برگزار می‌شده است. پس از ایتالیا، در سال‌های بعد، کم‌کم ایده‌ی برگزاری کارناوال‌های مختلف به نقاط دیگر دنیا وارد شد. با این حال، هم‌چنان، این شهر ونیز است که به کارناوال‌های رنگارنگ و زیبایش شهره است. 

کارناوال ونیز

Checked free icon کارناوال ونیز چیست؟
کارناوال ونیز

 به گردهم‌آیی مردم صورتک‌پوش و جشن و شادمانی آن‌ها در یک بازه زمانی خاص در ونیز «کارناوال ونیز» می‌گویند.                                      

میدان سنت مارک مرکز گردهم‌آیی مردم در طول این مراسم است. در واقع، در این میدان است که شاهد زیباترین و دیدنی‌ترین پوشش‌ها خواهید بود. مردم به دلایل مختلف سعی در پوشیدن بهترین و زیباترین لباس‌های مراسم را دارند؛ بعضی به قصد شرکت در مسابقه بهترین پوشش، برخی برای عکس گرفتن و بعضی هم تنها برای لذت بردن از مراسم است که پوشش‌های خود را انتخاب می‌کنند.                        

شرکت در این کارناوال بدون پوشش مخصوص آن، قطعا لذت چندانی نخواهد داشت. اگر شانس حضور در ونیز در طول کارناوال را داشتید حتما پوشیدن این لباس‌ها و شرکت در  مراسم‌های مختلف آن را از دست ندهید.

در ونیز فروشگاههای زیادی برای خرید لباس و صورتک‌های ونیزی وجود دارد؛ به راحتی می‌توانید پوشش مناسب خود را از میان صدها طرح و رنگ متنوع انتخاب کنید. 

شواهد اندکی مبنی بر دلیل اصلی پوشیدن چنین نقاب‌هایی در دست است. اما به نظر می‌رسد پوشیدن این صورتک‌ها، در واقع، نوعی جنبش خودجوش و واکنشی در برابر یکی از بزرگترین تضادهای طبقاتی در جامعه اروپایی بوده است که کم‌کم و در گذر زمان در غالب کارناوالی دیدنی برای از بین بردن اختلاف ظاهری بین طبقات غنی و فقیر خود را نشان می‌دهد.                                            

در ونیز امکان برگزاری این مراسم‌ در قایق‌ها (گانولا) فراهم است و در واقع این قایق‌ها به یکی از بخش‌های اصلی کارناوال ونیز تبدیل شده‌اند. همچنین، نقاب‌هایی که در این کارناوال استفاده می‌شوند به خاطر طراحی و سبک خاصشان شهرت جهانی دارند.

در گذشته، این مراسم از روز استفانو در ۲۶ دسامبر آغاز می‌شد و با آغاز دوره ۱۰ روزه کاتولیک به اتمام می‌رسید و در این دوره مردم می‌توانستند لباس‌ها و صورتک‌های رنگارنگ بپوشند.

کارناوال ونیز

کارناوال ونیز بزرگترین، شناخته‌شده‌ترین و قدیمی‌ترین جشنی است که به صورت سالانه در تاریخی معین در شهر ونیز ایتالیا برگزار می‌شود. دورهمی و گردهم‌آیی مردم نقاب پوش اولین بار، به شکل امروزی، از قرن ۱۵ میلادی شروع شد؛ البته تاریخچه آن به چند قرن پیش نیز باز می‌گردد. در آن سال‌ها قانونی وضع شده بود که نقاب‌پوشان حق عبور و مرور در شهر در طول شب ندارند. با گذشت زمان، این مراسم دیدنی خارجی‌هایی را از نقاط دیگر جهان، و به خصوص شاهزادگان اروپایی، را به شهر ونیز کشاند.

 در طول این مراسم خیابان‌های ونیز پر از افراد نقاب‌پوش است و پوشش افراد به گونه‌ای است که نمی‌توان هیچ تفاوتی بین ثروتمندان و قشر فقیر جامعه قائل شد. در اصل، پوشش این افراد از یک شنل بلند و نقابی با بینی کشیده تشکیل می‌شده است. لباس‌های خوش‌رنگ و لعاب نقاب‌پوشان یه گونه‌ای است که صحنه‌ی نمایشنامه‌های شکسپیر را تداعی می‌کنند.

ونیز

در طول برگزاری این مراسم بهانه‌های زیادی برای خرج کردن پول و خوشگذرانی خواهید داشت و از کافه‌ها و رستوران‌های سطح شهر، تئاتر و شعبده‌بازی‌ها و بسیاری دیدنی‌های دیگر لذت خواهید برد. کارناوال ونیز مراسمی است که واقعا ارزش شرکت کردن دارد. هر سال، هزاران گردشگر برای تماشا و شرکت در این مراسم دیدنی به ونیز می‌آیند.

در طول دوره کارناوال کفش دوزان، گاندولارانان، پارچه فروشان، آینه سازان، صورتک سازان و بسیاری دیگر حس و حال قرن ۱۸ میلادی را برای شما تداعی خواهند کرد. 

با تماشای ویدیوهای تعاملی این مقاله، سفری مجازی به دل کارناوال زیبای ونیز خواهید داشت.

برای مشاهده ویدیو تعاملی از مرورگرهای Internet explorer, Google chrome free icon Chrome,  Mozilla free icon Firefox Internet explorer free icon  استفاده کنید.

امسال این مراسم از ۱۱ فوریه تا ۲۸ همان ماه برگزار می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از انواع مراسم‌ها و جشن‌های این کارناوال می‌توانید به وب‌سایت آن carnevale.venezia مراجعه کنید.

برای آشنایی بیشتر با شهر ونیز می‌توانید مقاله تور مجازی: چقدر ونیز را می شناسید؟ را مطالعه کنید.

تور مجازی روزهای یکشنبه و چهارشنبه، ساعت ۱۱:۱۵ شب در کجارو منتشر می‌شود. برای دسترسی به مقاله‌های این بخش به صفحه‌ی اختصاصی تور مجازی مراجعه کنید.

برای ما درباره شهرها و مکان‌هایی که دوست دارید در بخش‌های بعدی تور مجازی ببینید بنویسید. مطمئن باشید نظرات و پبشنهادات شما برای ما بسیار ارزشمند است.

دیدگاه