مجموعه‌ جدید آثار تاریخی از ایتالیا به کشور بازگشتند

تیم  کجارو
سه شنبه، ۱۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۵
مجموعه‌ جدید آثار تاریخی از ایتالیا به کشور بازگشتند

مجموعه‌ای از اشیای باستانی توقیفی که ۹ سال پیش توقیف شده بودند، از ایتالیا به کشور مسترد و به موزه ملی ایران منتقل شدند.

«جبرئیل نوکنده»، مدیر موزه ملی ایران اعلام کرد:

مجموعه‌ای از اشیای باستانی متعلق به کشور که توسط پلیس ایتالیا در حدود ۹ سال پیش توقیف شده بود، براساس رای دادگاه ایتالیا به ایران مسترد شد.

وی افزود که در ماه ژوئن سال ۲۰۰۸ مجموعه بزرگی از آثار باستان‌شناسی توسط پلیس در شهر مونتزا ایتالیا توقیف شد که پس از تحقیقات مشخص شد آثار مذکور توسط فردی پاکستانی‌الاصل با تابعیت کشور ایتالیا در بانکوک خریداری و به کشور ایتالیا منتقل شده است. با توجه به اینکه این آثار مکشوفه باستان‌شناسی با مبدأ خارجی فاقد مدارک و اسناد نشان دهنده صادرات قانونی آنها از کشورهای مبدأ بودند، بنابراین موضوع از طرف پلیس و دادگاه ایتالیا پیگیری شد.

او اضافه کرد که متعاقب آن کارشناسان موزه ملی هنرهای شرقی رم اصالت مجموعه و تعلق‌بخشی از آثار توقیفی را به جمهوری اسلامی ایران تأیید کردند.

وی افزود که کارشناسان اداره کل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی- تاریخی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پس از آگاهی از این موضوع از طریق وزارت امور خارجه، نظر کارشناسی خود را به طرف ایتالیایی اعلام و در نهایت دادگاه کشور ایتالیا رأی صادره درباره تعلق بخشی از آثار توقیفی به نفع کشور را تأیید کرد.

به گفته «نوکنده»، این آثار در هفته گذشته در شهر رم در سفارت جمهوری اسلامی ایران تحویل نماینده موزه ملی ایران شد و در شامگاه یکشنبه، ۱۶ آبان ماه، از ایتالیا و از طریق مرز هوایی فرودگاه امام خمینی (ره) وارد کشور شد و همراه آثار نمایشگاهی موزه باستان شناسی «آکویی له یا» وارد موزه ملی ایران شد.

او گفت که تعدادی از آثار استردادی مربوط به هزاره سوم و هزاره اول پیش از میلاد است و شمار بیشتر آنها متعلق به دوره میانه اسلامی است. این مجموعه شامل ۳۰ قلم شی شامل ظروف سفالی بی‌لعاب و لعابدار، مُهر استامپی، پیکرک، النگو و انگشتری است.

نوکنده تاکید کرد که موزه ملی ایران به زودی نمایشگاه از این آثار استردادی برگزار کند.

مطالب مرتبط:

    منبع ایسنا
    برچسب‌ها تاریخی

    دیدگاه