تلاش ایران برای لغو ویزا با ایتالیا، آلمان و فرانسه

تیم  کجارو
یکشنبه، ۳۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۵
تلاش ایران برای لغو ویزا با ایتالیا، آلمان و فرانسه

رایزنی‌ها برای لغو روادید ایران با سه کشور فرانسه، آلمان و ایتالیا در حال انجام است و به زودی احتمال دارد که با این سه کشور مهم اروپایی لغو روادید انجام شود.

یک منبع عالی‌رتبه در وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به دیپلماسی ایرانی گفت که ۷۲ کشور جهان پذیرفته‌اند با ایران لغو روادید انجام دهند یا به مسافران حامل گذرنامه ایرانی ویزای فرودگاهی بدهند. عمده این کشورها در آسیا، آفریقا و آمریکای جنوبی واقع شده‌اند. این منبع عالی‌رتبه همچنین گفت که هماهنگی‌های نهایی در حال انجام است و لغو روادید این کشورها با ایران یا اعطای ویزای فرودگاهی به مسافران حامل گذرنامه ایرانی به زودی به مرحله عمل خواهد رسید.

در همین حال یک منبع آگاه در وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به دیپلماسی ایرانی گفت که رایزنی‌ها برای لغو روادید ایران با سه کشور فرانسه، آلمان و ایتالیا در حال انجام است و به زودی احتمال دارد که با این سه کشور مهم اروپایی لغو روادید انجام شود یا به مسافران حامل گذرنامه ایرانی در فرودگاه ویزا داده شود. به گفته این منبع این سه کشور تنها یک شرط مهم برای این کار گذاشته‌اند که در حال رایزنی برای چگونگی پذیرفتن این شرط هستیم تا در صورت اجرای این شرط لغو روادید با این سه کشور اروپایی داشته باشیم یا ویزای فرودگاهی به شهروندان حامل گذرنامه ایرانی داده شود. به گفته این منبع وزارت امور خارجه دیپلمات‌های ایرانی تقریبا هفته‌ای دو تا سه سفر کاری به کشورهای مختلف دارند و تلاش بسیاری می‌کنند تا اعتبار گذرنامه ایرانی را به شدت ارتقا دهند و در حد یک کشور بزرگ جهانی برسانند.

یک منبع آگاه عالی‌رتبه در وزارت امور خارجه نیز در همین زمینه گفت که فشارهای بسیاری به کشورهای اروپایی وارد کرده‌ایم که سهمیه ویزای ایرانی‌ها برای سفر به اروپا چهار تا پنج برابر افزایش یابد اما آنها با این کار مخالفت می‌کنند. این منبع می‌گوید در صورتی که این مهم اتفاق بیفتد، صف طولانی در برابر سفارت‌خانه‌ها برچیده خواهد شد و دیگر شاهد صف‌های طولانی برای دادن ویزا به اتباع ایرانی نخواهیم بود.

بر اساس این گزارش نزدیک به سه سال است ایران رایزنی‌های بسیاری را با طرف عراقی انجام می‌دهد تا شاید بتواند میان ایران و عراق لغو روادید انجام دهد. به گفته این منبع وزارت امور خارجه به طرف عراقی فشار بسیاری می‌آورد تا با ایران لغو روادید شود اما هنوز این اتفاق نیفتاده است. این منبع تاکید می‌کند وزارت امور خارجه عراق هنوز نپذیرفته است که با ایران لغو روادید انجام دهد.

یک منبع آگاه عالی‌رتبه در مجلس اعلای اسلامی عراق گفت که تمامی رهبران اصلی جریان‌های سیاسی عراق موافق لغو روادید با ایران هستند اما تنها کسی که با این کار مخالفت می‌کند شخص «ابراهیم جعفری»، وزیر امور خارجه عراق است که حاضر به لغو روادید با ایران نیست. این منبع آگاه گفت که ما از ناراحتی جمهوری اسلامی ایران از این بابت آگاه هستیم و فشارهای بسیاری را به جعفری وارد کرده‌ایم اما او شخصا حاضر به لغو روادید با ایران نشده است.

به گفته این منبع دلیل این که جعفری حاضر نشده لغو روادید با ایران را بپذیرد این است که می‌گوید دریافت ویزا درآمد بسیار خوبی را نصیب دولت عراق می‌کند که نمی‌توان به راحتی از آن چشم‌پوشی کرد. به گفته این منبع، مسئله مالی تنها دلیل جعفری برای عدم لغو روادید با ایران است.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها

    دیدگاه